Προς το περιεχόμενο

Επαναφορα αρχειων σκληρου δισκου!


BlackForest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικα να πω χιλια συγνωμη γιατι μαλλον δεν ειναι το καταλληλο site το νοιζ για να ποσταρω κατι τετοιο αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας.

 

Πριν κανα μηνα καηκε ο εξωτερικος σκληρος μου δισκος (δεν ξερω ακριβως πως αλλα μαλλον εχει να κανει με το ρευμα) και εκει μεσα ειχα ΠΟΛΛΑ αποθηκευμενα αρχεια (κυριως ηχογραφησεις  :'( ) που δεν εχω στον εσωτερικο του πισι (ναι το ξερω εκανα μα@%#ια αλλα οπως ειχα αναφερει σε ενα αλλο ποστ τα pro tools μου δημιουργουσαν προβληματα οταν τις αποθηκευα στον εσωτερικο) . Τον πηγα στο πλαισιο και σημερα μου ειπαν πως εχει καει και πως θελουν 80Ε τουλαχιστον για να τον στειλουν να τον φτιαξουν και 20Ε καθε ωρα που περναει ενω βρισκεται στο σερβισαδικο!!!! Δηλαδη ανετα μπορει να μου βγει να πρεπει να πληρωσω 150 - 200Ε! Δυστυχως στην εποχη που βρισκομαστε δεν εχω περιθωρια να δωσω ετσι τοσα λεφτα!

 

Ξερετε μηπως κανενα αλλο μαγαζι που μπορει να μου ζητησουν λιγοτερα???

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρεία αυτή στην Πετρούπολη αναλαμβάνει data recovery  από χαλασμένους δίσκους, με κόστος σαφώς μικρώτερο του παραπάνω. Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά πρόσφατα μέσω της εταιρίας που δουλεύω.

 

http://www.guide-of-athens.gr/company.php?company2_id=20153

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το recovery ειναι ακριβό.

 

Συνηθως ομως αυτο που χαλαει ειναι ο USB controller. Μεσα στο κουτι υπαρχει ενας κανονικος σκληρος, που ειναι πολυ πιθανο να δουλευει κανονικα. Μπορεις να το δοκιμασεις αυτο, αν αποσυναρμολογισεις το κουτι και βαλεις κανονικα τον σκληρο μεσα στο PC. Μπορει ετσι να δεις τα αρχεια.

 

Να μια σχετικη σελιδα.

 

http://www.instructables.com/id/Disassembling-a-Western-Digital-My-Book/#step1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

 

απο που εισαι?για μονο θεσ/νικη ξερω

 

Δυστυχως / Ευτυχως αθηνα!

 

Η εταιρεία αυτή στην Πετρούπολη αναλαμβάνει data recovery  από χαλασμένους δίσκους, με κόστος σαφώς μικρώτερο του παραπάνω. Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά πρόσφατα μέσω της εταιρίας που δουλεύω.

 

http://www.guide-of-athens.gr/company.php?company2_id=20153

 

 

Τους πηρα τηλεφωνο. Και εκεινοι μου ειπαν πως καπου εκει θα παει σε τιμη. Δηλαδη κατω απο 120Ε δυσκολα...  :(

 

Ναι, το recovery ειναι ακριβό.

 

Συνηθως ομως αυτο που χαλαει ειναι ο USB controller. Μεσα στο κουτι υπαρχει ενας κανονικος σκληρος, που ειναι πολυ πιθανο να δουλευει κανονικα. Μπορεις να το δοκιμασεις αυτο, αν αποσυναρμολογισεις το κουτι και βαλεις κανονικα τον σκληρο μεσα στο PC. Μπορει ετσι να δεις τα αρχεια.

 

Να μια σχετικη σελιδα.

 

http://www.instructables.com/id/Disassembling-a-Western-Digital-My-Book/#step1

 

Δυστυχως δεν εχω ουτε χρονο ουτε τεραστια εμπειρια για κατι τετοιο ακομα και αν δεν εχει μεγαλες απαιτησης γνωσεων... Παιζει ομως αμα δεν βρω κανενα λιγοτερο ακριβο μαγαζι που να κανει data recovery να καταληξω σε αυτη την λυση....

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως δεν προτεινω DIY λύσεις, αλλα το συγκεκριμενο είναι πολύ απλο. Το μονο ζητημα ειναι να ανοιξεις το κουτι, πραγμα οχι ακατορθωτο, ουτε... επιστημονικό.  ;D Μετα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να συνδεσεις το σκληρο στo PC  :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πηρα τηλεφωνο. Και εκεινοι μου ειπαν πως καπου εκει θα παει σε τιμη. Δηλαδη κατω απο 120Ε δυσκολα...  :(

 

Aργά ή γρήγορα αν συνεχίσεις να ψάχνεις θα πέσεις σε μαγαζί που θα σου ζητήσει 4ψήφια αμοιβή, και πλέον θα συνειδητοποιήσεις πως τα περίπου 120Ε είναι ΠΑΡΑ πολύ καλή τιμή αν πρόκειται να πάρεις πίσω σημαντικά δεδομένα... πίστεψέ με...

 

Eπίσης μπορείς να προσπαθήσεις την ανάκτηση εσύ ο ίδιος, συνδέοντας το δίσκο σε κάποιο μηχάνημα με SATA και χρησιμοποιώντας εργαλεία όπως το R-Studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε καν σε μαγαζι...ξεχωρα απο το οτι γινεται σπιτι , νομιζεις οι τεχνικοι ξερουν τιποτα της προκοπης;Εγω τους αφησα 2 εβδομαδες το pc μου(πλαισιο πατρας) να μου βρουν γιατι κανει επανεκινησεις και δεν καταφεραν να βρουν τιποτα.Τεσπα, εχω κανει recovery με κανα 3αρι προγραμματα,το τελευταιο και πιο απαιτητικο recovery εγινε με ενα προγραμμα της easeus το οποιο νομιζω λεγεται data recovery,ειναι 1 και μοναδικο της easeus θα το βρεις.Εχει κανει και 1 recovery σε σκληρο που εφαγε βροντια και αχρηστευτηκε. Στο καταστημα θα γινει αυτη ακριβως η δουλεια και οι κλεφτες θελουν και 80 ευρω(πλαισιο, τι περιεργο) για να πατησουν 2 αντε 3 κουμπια.Δεν ειμαι υπερβολικος,αν αυτη η δουλεια θελει ειδικο,τοτε η διαδικασια θα ειναι αναλογη με αυτη που κανουν στο prison break για το σκληρο του Scofield και κοστιζει χιλιαδες ευρω.Ειχα δει καπου τυχαια  τετοια υπηρεσια στο ιντερνετ οταν εψαχνα για το πως θα κανω (και αν ) recovery σε σκληρο που ενδεχομενως να εχει καταστραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιν,το παραπανω προγραμμα(και ιδιας συνομοταξιας) ισχυει στην χειροτερη περιπτωση που απλα ο σκληρος εχει αχρηστευτει, που δεν προκειται να λειτουργησει σωστα δηλαδη,οχι να εχει καταστραφει εντελως.Αυτοι μπορει να λενε καηκε και να εννοουν απλα οτι δεν προκειται ποτε να χρησιμοποιηθει κανονικα σαν σκληρος.Απλα βαλε εσυ το προγραμμα μπας και σου αναγνωρισει το σκληρο,αν το κανει τοτε κατα πασα πιθανοτητα μπορει να γινει το recovery.Επισης να ξερεις πως οι ωρες του recovery αν τα gb ειναι πολλα,δεν θα ειναι 1 η 2 η 3,μπορει να πιασει και διπλο μεροκαματο...πολλαπλασιασε επι 20 γιουρα !! backup και παλι backup!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok παιδια αφου ειναι ετσι τα πραγματα... Θα προσπαθησω μονος μου! Οταν βρω χρονο θα επιστρεψω ειτε για αποριες ειτε για ενημερωση αποτελεσματων (ευχαριστων ελπιζω :P )

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου