Προς το περιεχόμενο

επιλογη ηλεκτρικου μπασσου


nikoscaptain7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα..βοηθηστε με λιγο με επιλογη μπασου στα 200 ευρω περιπου.ειμαι αναμεσα σε 2

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_pbass_rw_sb.htm

http://www.imuso.co.uk/Bass-Guitars/6423-/Cort-Action-4-WS-Bass-Guitar-Walnut-Satin..

επισης αν εχει καποιος μεταχειρισμενο μπασσο απο θεσσαλονικη ας μου στειλει..ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε στις αγγελίες! Με 200 ευρώ βρίσκεις καλύτερο squier από την σειρά affinity! Όχι πως είναι κακά τα affinity αλλά μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο! Ανάμεσα σε αυτά τα 2 ΔΑΓΚΩΤΟ το squier!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος επειδη διαθετω αυτο το μπασακι

 

 

07e70fbf2416210ecf55c24990d5.jpg

 

 

Το οποιο ειναι ακριβως ολοιδιο με το δευτερο (ιδια χαρακτηριστικα ιδιοι μαγνητε ιδια κσυλα...ολα ιδια), ηθελα να σε πληροφορησω οτι το μπασο αυτο ειναι αλλης κλασης απο το sguier.

Δεν ξερω αν το εχει ακουσει ο φιλος funky_bassman, αλλα εγω εχω ακουσει -παιξει και με το πρωτο (πολυ καλο οργανο), και εχω το δευτερο. Σου ξαναεπαναλαμβανω....αλλη κλαση.

Μου δημιουργησε καποιο προβλημα με τους διακοπτες πανω στο χρονο (και πιστευω ηταν απο τα πολλα χρονια στο ραφι) αλλα αλλαζοντας τους στο Ντουκα, το οργανο σκοτωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα να θες  να είσαι  ''traditional correct'' (όπως  και να ερμηνεύεται!!! ) τράβα για squire

Αν θες  όμως ένα κάπως  πιο ευέλικτο ηχητικά  και καλοπαιχτο πρώτο μπάσο τράβα προς cort μεριά

 

Εγω πάντως  θα προτιμούσα να έγραφε  Jackson  ;)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα να θες  να είσαι  ''traditional correct'' (όπως  και να ερμηνεύεται!!! ) τράβα για squire

Αν θες  όμως ένα κάπως  πιο ευέλικτο ηχητικά   και καλοπαιχτο πρώτο μπάσο τράβα προς cort μεριά

 

Εγω πάντως  θα προτιμούσα να έγραφε  Jackson  ;)

 

Νομίζω (απο εμπειρία σε καμμια 10αριά όργανα μαθητών μου) ότι μέχρι και στα διπλάσια λεφτά, τίποτα δεν παιζει καλύτερα από ενα Squier. Η ποιότητα κατασκευής τους και ο ήχος τους σε σχέση με το κόστος, δε συγκρίνεται με κανένα καινούριο όργανο της αγοράς. Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα το πρώτο μου μπάσο είναι ένα Ibanez GSR200 (το αντίστοιχο με αυτό της Cort).. Προτείνω το squire γιατί:

Σε αυτή την κατηγορία είναι όλα τα ίδια (χάλια) αλλά το squire είναι ο πιο χαρακτηριστικός ήχος (με ότι συνεπάγεται αυτό) μπάσου που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος ακόμα και τώρα. Οπότε ειδικά και σε σχέση με τη vintageιλα που βγάζει θα κρατήσει έναν μπασίστα να παίξει! Από εκεί και πέρα όλα τα ίδια χάλια είναι οπότε πάρε όποιο σου αρέσει στο μάτι!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος επειδη διαθετω αυτο το μπασακι το οποιο ειναι ακριβως ολοιδιο με το δευτερο (ιδια χαρακτηριστικα ιδιοι μαγνητε ιδια κσυλα...ολα ιδια), ηθελα να σε πληροφορησω οτι το μπασο αυτο ειναι αλλης κλασης απο το sguier.

Όντως.

 

Και αν σου αρέσουν αυτή η σειρά Cort δες και τα dlx

 

Και τα Ibanez και τα Yamaha είναι καλά σε αυτή τη κατηγορία.

Υπάρχουν βέβαια και οι μάρκες που δεν είναι τόσο γνωστές αλλά έχουν αξιοπρεπή μπάσα (Johnson, Vintage, DiMavery).

 

Πιστεύω όμως ότι οι αγγελίες είναι μονόδρομος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης στο cort μου παρεχεται εγγυηση εφορου ζωης και μπορω να το πηγαινω δυο φορες το χρονο για service τσαμπα που νομιζω ειναι σημαντικο..και κατι αλλο.επειδη ηχογραφω απο cubase ξερει κανεις amp για μπασσο η για κιθαρα..βασικα ας μου εξηγησει καποιος τι ειναι αυτο..προφανως για να βγαζει καλυτερο ηχο αλλα λιγες λεπτομερειες καποιος αν ξερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου