Προς το περιεχόμενο

Επιλογή budget Κεφαλή μπάσου


Elias C.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι που να με καλύπτει στο forum τον τελευταίο χρόνο τουλάχιστον. Δεν με ενδιαφέρουν τα watt αλλά μόνο ο ήχος να είναι καθαρός και όσο γίνετε με αναλυτικότητα και ευκρίνεια και καλό D.I για εγγραφές. Διαθέτω έως 250 ευρώ.

Έχει κάποιος γνώμη για Hartke HA 2500 και Line 6 HD 700 καθώς και για έναν Eden 320 που είναι στης αγγελίες. Προτείνετε κάτι άλλο ; Ξέχασα  :o παίζω πιο πολύ Metal αλλά και rock και διάφορα άλλα είδη, Ευχαριστώ.  :)

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Go for the Line6!!! Θα γουστάρεις όσο δεν πάει!!!

Λες ε ; έχω μερικές αμφιβολίες για την ποιότητα του. Τον έχεις ακούσει ή ξέρεις κάποιον να τον έχει ;

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον έχω ακούσει ΠΟΛΥ και ήθελα να τον πάρω οπωσδήποτε αλλά με σταμάτησε το γεγονός ότι δεν ήταν και πολύ Portable από άποψη βάρους (και το ότι δεν παίζει σάλιο)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον έχω ακούσει ΠΟΛΥ και ήθελα να τον πάρω οπωσδήποτε αλλά με σταμάτησε το γεγονός ότι δεν ήταν και πολύ Portable από άποψη βάρους (και το ότι δεν παίζει σάλιο)

Με την καμπίνα ήταν ; από τι έχω δει έχει και διάφορα εφε !

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φιλε μου. Με βαση αυτα που ζητας, νομιζω οτι ισως να σε εξυπηρετουσε πολυ περισοοτερο ενας προ-ενισχυτης παρα μια κεφαλη. Αν δεν καταλαβα καλα αγνοησε το post, αλλιως το συζηταμε  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φιλε μου. Με βαση αυτα που ζητας, νομιζω οτι ισως να σε εξυπηρετουσε πολυ περισοοτερο ενας προ-ενισχυτης παρα μια κεφαλη. Αν δεν καταλαβα καλα αγνοησε το post, αλλιως το συζηταμε  :P

Ναι δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά έδωσα τον combo που είχα για να πάω σε κεφαλή και καμπίνα και αυτήν την στιγμή δεν έχω ενισχυτή (εγώ απαντάω πάντα γιατί τιμώ αυτόν που γράφει σε εμένα και όχι όπως ένας εδώ μέσα που δεν απήντησε γιατί δεν του έκανε η απάντηση μου :-\ )

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ζητήματα που αναφέρεις είναι ξεχωριστά.

Να πάρεις ένα καλό ξεχωριστό DI και πάρε μια κεφαλή μεταχειρισμένη (υπάρχουν πολύ καλές και με λογικά χρήματα στις αγγελίες) να κάνεις την δουλειά σου.

 

Αν το βάρος δεν είναι issue τοτε σαφώς η λύση προ/τελικού είναι προτιμότερη ηχητικά αν δεν καλύπτεσαι απλώς με κεφαλή.

 

Sorry που στο λέω όμως αλλά και περιορισμένο budget και καλό DI και προ/τελικός, δεν πάνε μαζί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να κινηθείς out-of-the-box και να πάρεις:

 

1. μια modeling πεταλιέρα με εφέ

2. ένα τελικό ενισχυτή τύπου ΡΑ που γεφυρωμένος να σου δίνει ισχύ της τάξης των 600 βατ --> το θέμα "δεν έχω αρκετά βατ" λήγει οριστικά

 

Συνολικό κόστος που ξεκινά από τα περίπου 260Ε

 

Έτσι θα έχεις την ευελιξία να αναβαθμίζεις/κουβαλάς μόνο ό,τι χρειάζεται

 

Κι αν ο ενισχυτής είναι class D θα είναι και πούπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να κινηθείς out-of-the-box και να πάρεις:

 

1. μια modeling πεταλιέρα με εφέ

2. ένα τελικό ενισχυτή τύπου ΡΑ που γεφυρωμένος να σου δίνει ισχύ της τάξης των 600 βατ --> το θέμα "δεν έχω αρκετά βατ" λήγει οριστικά

 

Συνολικό κόστος που ξεκινά από τα περίπου 260Ε

 

Έτσι θα έχεις την ευελιξία να αναβαθμίζεις/κουβαλάς μόνο ό,τι χρειάζεται

 

Κι αν ο ενισχυτής είναι class D θα είναι και πούπουλο

Φίλε μου καλημέρα. Λέω (Δεν με ενδιαφέρουν τα watt) και όχι "δεν έχω αρκετά βατ" μιας και 42 χρονών δεν κάνω αόριστες ερωτήσεις, καλή λύσει αλλά θα ήθελα προτάσεις για κεφαλές όπως είναι και το ερώτημα, ευχαριστώ.

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου