Προς το περιεχόμενο

"Μπούκωμα" στον ηχο?


Zooropean11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

 

Λοιπον, αν δεν καταλαβατε απο τον τιτλο, εχω προβλημα με "μπουκωμα"  :P! Για να το κανω πιο συγκεκριμενο το ζητημα, προηγουμενως, που επαιζα με τον ενισχυτη μου και με τα πεταλακια, οταν ενεργοποιησα ενα απο αυτα (T-Rex Moller Booster/Overdrive) δουλευε μαι χαρα απο μονο του, ενω οταν ενεργοποιησα ενα πεταλακι distortion (boss DS-1, Boss HM-3, Boss SD-1), αμεσως παρατηρησα οτι ο ηχος, απο πριμαριστος, εγινε λες και ειχα ενα wah-wah στη μπασσα θεση!

 

Το καθε πεταλι δεν ειχε προβλημα απο μονο του, αλλα οταν συνδυαζα 2 απο αυτα (Το T-rex και καποιο αλλο, οσο distortion και αν ειχε το αλλο) γινοταν αυτο το σπαστικο μπουκωμα! Μηπως μπορειτε να που πειτε πως μπορω να το ξεφορτωθω? Εχει το T-Rex καποιο προβλημα?

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανον να υπαρχει θεμα ασυμβατοτητας μεταξυ πεταλιων, με αποτελεσμα να την πληρωνει ο ηχος... ψαξε τις ρυθμισεις λιγο. δεν ειμαι ειδικος, οποτε περιμενε τις απαντησεις των σχετικοτερων  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαζο αλλα..εχεις δοκιμασει αν τα συνδεσεις αναποδα..δηλαδη πρωτα να μπει στην αλυσιδα το δευτερο..

καθολου χαζο

ΙΣΩΣ και να χρειαζεται να μπει καποιο buffer αναμεσα στα δυο

οποτε δοκιμασε τα αναποδα και μπορει να εχεις αποτελεσμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή: πρέπει να μας πεις την ακριβή σειρά των πεταλιών, τις ακριβείς ρυθμίσεις του καθενός (ειδικά σε vol/gain), την κιθάρα σου, τον ενισχυτή και τις ρυθμίσεις του ενισχυτή (πχ. σε ποιο κανάλι παίζεις, σε τι volume και με τι μεγάφωνο).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου