Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπασο παιζω αλλα τελευταια μου την εχει δωσει με τα ρεμπετικα και λεω να δοκιμασω την τυχη μου.Ως εντελως αρχαριος σε τετοιους δρομους και μουσικες,σκεφτηκα να μαθω να γρατζουναω λιγο τζουρα.

Λεω οχι σε μπουζουκι επειδη δεν εχω χωρο,αλλα κυριως επειδη οταν ακουσα τζουρα μαγευτηκα με τον ηχο του.

Οχι και στο μπαγλαμα επειδη ειναι πολυ μικρος σε μεγεθος,ταστα κλπ και θα μου δημιουργησει προβλημα οπως και παλιοτερα με το μαντολινο(επαθα επικονδυλιτιδα στο δεξι αγκωνα).

 

Το προβλημα μου ειναι οτι ενω ο 3χορδος εχει κουρδισμα Ρε Λα Ρε(κουρδισμα που χρησιμοποιω στο μπασο)και χρειαζομαι μια τεταρτη χορδη,ο 4χορδος εχει το κουρδισμα του μπουζουκιου το οποιο δεν με βολευει.Σκεφτηκα λοιπον να βαλω χορδες 3χορδου τζουρα και να βαλω σαν τεταρτη χορδη μια Σολ.

Βεβαιως γνωριζω οτι αυτο το κατασκευασμα δεν θα λεγεται τζουρας,ετσι και αλλιως πολλοι δεν αποδεχονται τον 4χορδο ως τζουρα.

 

Ρωτω αν αυτο που σκεφτηκα με τις χορδες ειναι εφικτο να γινει.Κοινως,αν θα μπορεσω να βρω μια χορδη Σολ.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Richie BLackmore στην αρχη δεν ειχε 9αρες χορδες.Εβαζε την 5η στην θεση της 6ης,την 4η στη θεση της 5ης,κ.ο.κ,στην πρωτη,μι καντινι,μια χορδη απο μπαντζο.Κατι θα βρης απο αλλα οργανα,αν ψαχτης λιγο,πιστευω.

Και θα το λες τζουρομπασοφωνο,υποθετω :P

MAHNAMAHNA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατι τετοιο εχω σκεφτει και εγω.

Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα αλλαζει ο ηχος με μια ξεκαρφωτη χορδη.

Δυστυχως δεν ξερω απο ποιο αλλο οργανο θα πρεπει να παρω μια Σολ ετσι ωστε να ειναι ο ηχος οσο το δυνατον πιο κοντα στο τζουρα,μια και υποθετω οτι δεν υπαρχει χορδη σολ για τζουρα.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά πρέπει να σε δώσω στο ρεμπέτικο φόρουμ για άμεση προφυλάκιση :)

βάλε χορδές από 4χορδο, έτσι κι αλλιώς κοντινό μήκος κλίμακας έχουν

(αν και δεν κατάλαβα σίγουρα, μάλλον θες τέταρτη χαμηλή, έτσι δεν είναι;)

 

Η 4η χορδή βέβαια δε θα σου προσφέρει απολύτως τίποτα στο να παίξεις ρεμπέτικα. Εδώ κι ο Χιώτης έχει ηχογραφήσει τόσα τραγούδια με 3χορδο, για να μην πούμε για τους άλλους...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω σκοπο να ασχοληθω σοβαρα,αρχαριος ειμαι στα ρεμπετικα και θελω να γρατζουναω λιγο για παρτη μου ετσι για να ξεχνιεμαι λιγο απο τα ροκαδικα που παιζω με τη μπαντα,για αυτο και θελω να κανω τη λαμογιά με τις χορδες.

Δεν εχω χρονο για να ασχοληθω σωστα με το οργανο οποτε προσπαθω να κανω παπατζηλικια.

Το κουρδισμα που θελω να κανω ειναι του 3χορδου τζουρα+1 χορδη Σολ.

Δηλαδη Ρε Λα Ρε Σολ(απο πανω προς τα κατω).

 

Αυτο που θα προσφερει η τεταρτη χορδη ειναι ευκολια στο παιξιμο καθως εχω βγαλει καποια κομματια στο μπασο με ολες τις πενιες και τα σολο,το οποιο σημαινει οτι αν παιξω 3χορδο τζουρα θα ειναι φτου κι απ' την αρχη ολα τα κομματια.

Κοινως βαρεμαρα και ελλειψη χρονου.Για αυτο γινονται ολα.

 

Οχι και αμεση προφυλακιση

Μαλλον θα με πανε κατευθειαν στο αποσπασμα χωρις δίκη ;D

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω σκοπο να ασχοληθω σοβαρα,αρχαριος ειμαι στα ρεμπετικα και θελω να γρατζουναω λιγο για παρτη μου ετσι για να ξεχνιεμαι λιγο απο τα ροκαδικα που παιζω με τη μπαντα,για αυτο και θελω να κανω τη λαμογιά με τις χορδες.

Δεν εχω χρονο για να ασχοληθω σωστα με το οργανο οποτε προσπαθω να κανω παπατζηλικια.

Το κουρδισμα που θελω να κανω ειναι του 3χορδου τζουρα+1 χορδη Σολ.

Δηλαδη Ρε Λα Ρε Σολ(απο πανω προς τα κατω).

 

Αυτο που θα προσφερει η τεταρτη χορδη ειναι ευκολια στο παιξιμο καθως εχω βγαλει καποια κομματια στο μπασο με ολες τις πενιες και τα σολο,το οποιο σημαινει οτι αν παιξω 3χορδο τζουρα θα ειναι φτου κι απ' την αρχη ολα τα κομματια.

Κοινως βαρεμαρα και ελλειψη χρονου.Για αυτο γινονται ολα.

 

Οχι και αμεση προφυλακιση

Μαλλον θα με πανε κατευθειαν στο αποσπασμα χωρις δίκη ;D

 

με το πάνω κάτω δεν κατάλαβα πάλι...σολ κάτω εννοείς τονικά η υψομετρικά; :) σολ ψηλή θέλεις; τι να την κάνεις αφού τα μπουζουκοειδή έχουν 24-27 τάστα, να φωνάζεις το σκύλο σου με τους υπερήχους :)

 

επειδή παίζω και μπάσο και μπουζούκι, η τεχνική που χρησιμοποιώ στο ένα με το άλλο δεν έχει καμία απολύτως σχέση. καλό είναι που ξέρεις τις μελωδίες, αλλά από την τεχνική μην κρατήσεις τίποτα. Στο μπάσο παίζω κυρίως α λα Simandl στις χαμηλές θέσεις (1-2-4 τα ημιτόνια), ενώ στο μπουζούκι όπου μπορώ να βάλω τόνο ανάμεσα στα δάχτυλα 1-2 το κάνω, και ό,τι μπορώ το παίζω στην 1η χορδή,. Και όχι μόνο εγώ, όλοι οι μπουζουξήδες και μπασίστες αυτό κάνουν  ;) Και λογικότατα, αφού άλλο μέγεθος έχουν τα όργανα και άλλες τεχνικές απαιτήσεις το κάθε είδος μουσικής. Μουσική δεν είναι μόνο οι νότες, άμα δε "φραζάρει" που λέμε, τι να το κάνεις  ;)

 

Μην το φοβάσαι το όργανο, ξεκίνα επιθετικά και όλα θα βγουν :)

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υψομετρικα,ψιλη θελω και αυτο επειδη ετσι τα εχω βγαλει στο μπασο.Για να μην αλλαζω τα παιξιματα που εχω ηδη βγαλει το θελω.

 

Να το πω απλα

Το μπασο εχει Μι Λα Ρε Σολ

Εγω θελω το κουρδισμα του τζουρα να ειναι Ρε Λα Ρε Σολ

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω το κουρδισμα του τζουρα να ειναι Ρε Λα Ρε Σολ

Αυτο ειναι το κουρδισμα του ιρλανδικου μπουζουκιου http://lesbamber.co.uk/lb1/html/bouzouki.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεί ψηλή σολ, η οποία μάλλον θα σπάσει στο κούρδισμα  ;D

 

Επαναλαμβάνω, η τεχνική μπάσου και τζουρα δεν έχει σχέση. Αν επιμένεις, κράτα τα διαστήματα που θες, αλλά μην ανεβαίνεις πάνω από ρε στο καντίνι, δεν έχει νόημα :)

 

Εν πάση περιπτώσει, φιλικά πάντα  :) :) :),

α) δεν υπάρχει 4χορδος τζουρας

β) δύσκολα θα βρεις χορδή να πάει σε σολ στο μήκος κλίμακας του τζουρα (60-65 εκ) και δε χρειάζεται κιόλας

γ) ο τζουράς και τα μπουζουκοειδή δεν παίζεται όπως το μπάσο, έχει οριζόντιο παίξιμο κυριως στις 2 πάνω (τονικά) χορδές

δ) τα εκφραστικά στοιχεία (ποικίλματα) των ρεμπέτικων τραγουδιών απαιτούν συγκεκριμένες δαχτυλοθεσίες

καλή τύχη ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεί ψηλή σολ, η οποία μάλλον θα σπάσει στο κούρδισμα  ;D

Ουπς sorry  :-[ αλλα μπερδεψα ψηλα συχνοτικα και ψιλη σε παχος με ψηλα στην ταστερια.

  Ο,τι να 'ναι δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου