Προς το περιεχόμενο

πεσιμο μαλλιων???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν και μάλλον Κουκουρούκου είναι το θέμα....

Δεν μπορείς να τα βάλεις με την φύση και τις ορμόνες, αν είναι να σου πέσουν θα πέσουν, ότι και να κάνεις.

Στα 19 μου είχα καταμαύρο ίσιο μαλλί μέχρι την μέση σήμερα στα 40 μου έχω κατάμαυρο κοντό μαλλί (σχεδόν στρατιωτικό). Στο σόι της μητέρας μου όλοι είχαν μαλλί μαύρο ως τα 70!!! ενώ από το σόι του πατέρα μου κάτασπρα από τα 35-40.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοψτα κοντα,ακομα καλυτερα παρτα με την ψιλη.

 

Να λουζεσαι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ κανοντας καλο μασαζ με ενα καλο σαμπουαν (συνηθως τα αντιπυριτιδιτικα ;D και τα.... αντιλιπαρα  ;D βοηθουν)

 

Το μακρυ μαλλι ειναι κακα τα ψεμματα φασαρια και μπιχλα και οπου φασαρια και μπιχλα υπαρχει και προβλημα,ασε που δεν θα σε μπερδευουν πια με κοριτσι οταν εισαι μπρουμητα στην παραλια... ;D

 

ΜΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ (το σημαντικοτερο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν πολλα χρονια ειχα τρελλο μαλλι. Χοντρη σκληρη τριχα και υπερβολικα πυκνο...

 

Η τεστοστερονη ομως ειχε αλλη γνωμη...  ;D

 

Αμα ειναι να τα χασεις, θα τα χασεις. Μην το βαζεις αγχος γιατι θα τα χασεις anyway...

 

Α! και το φθινοπωρο παντα ο αριθμος των τριχων που πεφτουν ειναι μεγαλυτερος.

Το μυστικο ειναι οσες πεφτουν, να ξαναφυτρωνουν. Αν διαταραχτει αυτη η ισορροπια (που καποτε θα διαταραχτει) τα μαλλια αραιωνουν.

 

Οταν τα εχανα, με πειραζε και εννιωθα περιεργα. Τωρα ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ευγνομωνω τη μητερα φυση!!!

 

;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λουζεσαι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ κανοντας καλο μασαζ με ενα καλο σαμπουαν (συνηθως τα αντιπυριτιδιτικα ;D και τα.... αντιλιπαρα  ;D βοηθουν)

 

Τριχόγιατρος μετεκπαιδευθείς στα εξωτερικά σχετικά με το αντικείμενο, μου είχε πει:

 

α) Τα κοντά μαλλιά δεν δυναμώνουν. Απλώς ταλαιπωρούνται λιγώτερο.

β) Ένα από τα βασικά λάθη της σύγχρονης δυτικής κοινωνίας είναι και το καθημερινό πλύσιμο του κεφαλιού το οποίο καταστρέφει και το σμίγμα (την ελαφρά λιπαρότητα) που είναι ζωτικής σημασίας για την υγειινή του τριχωτού της κεφαλής. Δεν είπαμε για μπίχλα αλλά όχι κάθε μέρα.

 

Δεν ξέρω αν είχε δίκιο.

 

Εγώ τα λούζω με Ajax.

 

Τα κάνει αόρατα....... ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βοηθα με, δεν καταλαβα τι εννοεις.

 

απαλαχτηκα! τα μαλλια ειναι μπελας. λουσε - στεγνωσε - φτιαξε -κλπ κλπ...

 

τωρα με το ...μεγαλο μετωπο δεν εχει τετοια!

Οπως πλενεις το προσωπο, απλα συνεχιζεις ακαθεκτος και προς τα πανω....  ;D

 

λιγη περισσοτερη προσοχη στην εκθεση στον ηλιο και εισαι μια χαρα! ;)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είχε δίκιο.

 

μυθος φιλε μου,αυτο ισχυε το 1930 που η φυση ηταν καθαρη,ο αερας ..ξαστερος και ο κοσμος δεν ειχε πονηρια... ;D

 

τωρα με τη μπιχλα που μαζευει το μαλι σου με μια βολτα στην Αθηνα...την εκατσες τη βαρκα... ;D

 

Λουσου καθε μερα και θα εχεις και εσυ πλουσια κομη,να σαν και εμενα... ;D

 

baldhead.jpg

 

παντως γενικα τα μαλια ειναι υπερεκτιμημενα,και εγω παρολο που τα εσωσα με τον παραπανω τροπο,με την ψιλη τα κουρευω και λεω συντομα να τα ξυρισω κι ολας,ΜΠΕΛΑΣ ρε παιδι μου  (προτιμα και το look και η γυναικα μου που οταν τα δουν να μακραινουν με αρχιζει στο δουλεμα:"μαλακι Νικολακι?θα τα κανεις και χωριστρα ή θα τα αφησεις μακρυα με αλογοουρα  να μοιαζεις σαν φοιτητης?....θα αφησεις και...μουσακι??" και αλλα τετοια που με κανουν και ντρεπομαι... ;D ;D)  )

 

ΜΙΑ ειναι η λυση

 

250px-Male_buzzcut.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, οσο πιο μακρυ το μαλλι τοσο πιο πολυ ταλαιπωρειται η ριζα (να το κρατησει λογω του βαρους..) οποτε και αδυνατει να συγκρατησει την τριχα τις περισσοτερες φορες.. ΕΙμαι κ εγω ενας πρωην μαλλιας... :)

Τωρα για τροπους αντιμετωπισης δν γνωριζω πολλα.

SG, riffs, harmonics κ ξερο ψωμι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαλλια πεφτουν (και εδω μιλαμε για μη αναστρεψιμη πτωση)επειδη καταστρεφεται ο θυλακας της τριχας (για διαφορους λογους συνηθως ορμονολογικους....η επιστημη δεν γνωριζει ακομα με απολυτη βεβαιοτητα γιατι αυτο συμβαινει σε καποιους ανδρες ενω σε αλλους οχι) και σε αυτη την περιπτωση δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ περαν της εμφυτευσης που να το θεραπευει. Υπαρχουν καποια φαρμακα (δεν τα αναφερω για ευνοητους λογους) τα οποια μεταξυ των ανεπιθυμητων ενεργειων τους παρουσιαζουν υπερτριχωση τα οποια μπορουν να χρησιμοποιηθουν τοπικα για να βοηθησουν μια κομμωση που βρισκεται στο σταδιο της......αποψιλωσης....οχι ομως οταν εχουμε χασει πλεον το σκαλπ μας... ;D ;D ;D ;D

 

Υπαρχουν αλλες αιτιες που μπορει να οδηγησουν σε απωλεια μαλλιων (εντονο στρες, ασθενειες, κακη διατροφη, φυσιολογικες διακυμανσεις αναλογα με τις εποχες κ.λ.π) μονο που σε αυτες τις περιπτωσεις το φαινομενο ειναι αναστρεψιμο.

 

Τα υπολοιπα, αυτα περι μακριων μαλλιων, περι ενδυναμωσης με μασαζ, περι βαρους ( :o :o :o :o :o :o :o :o)  ειναι τρελλες ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Αν τα γονιδια σου  λενε οτι θα εχεις τριχοπτωση ΘΑ ΕΧΕΙΣ ακομα και αν το τριβεις το κεφαλι σου σε ελαιοτριβειο. Παντως πολυ urban legend πεφτει για τα μαλλια και οι φαρμακευτικες εταιρειες τριβουν τα χερια τους με τις ΠΑΝΤΕΛΩΣ μη δραστικες λοσιον που πουλανε (και οι παραπληροφορημενοι αγοραζουν )

 

Κατα τα αλλα η συζητηση ειναι .........ΤΡΙΧΕΣ

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου