Προς το περιεχόμενο

HELP με χτυπαει το ρευμα της κονσολας!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

Θα θελα μια βοηθεια γιατι χτες αντιμετωπισα προβλημα που δε λυθηκε τελικα

 

εχω εναν ενισχυτη που λειτουργει με 110 Ω (Αμερικανικο 3 προγκ βυσμα) το δουλευω με μετασχηματιστη. Ενω μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα στα τελευταια 2 live με χτυπησε δυνατο ρευμα απ το μικροφωνο (επαθα εγκαυμα στο οπισθεναρ του δεξιου χεριου μου), την ωρα που ακουμπουσα το αλλο χερι στις χορδες. τη μια φορα (κυριακη) Ο Ηχοληπτης ελυσε κατευθειαν το προβλημα αλλαζοντας κατι ,χωρις ομως  να μου εξηγησει με λεπτομερεια τι εκανε.

Χτες (στην Καβαλα αυτη τη φορα οχι Σαλονικα) αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα και παρολο που αλλαξα πολους στην πριζα του ενισχυτη , (αναποδογυρισα ουσιαστικα το φις στο πολυμπριζο) παλι χτυπουσε το ρευμα και ο ηχοληπτης το μονο που καταφερε να κανει ηταν να βαλει ενα υφασμα στο μικροφωνο με μονοτικη ταινια για να μη με χτυπαει τοσο πολυ! needless to say το live θα μπορουσε να παει και καλυτερα απο ηχο αλλα τελος παντων τη βολεψαμε και καναμε και κανα δυο ανκορ στο τελος οποτε δεν εχω παραπονο ουτε απ το μαγαζι ουτε απ τον κοσμο

 

το θεμα ειναι : ξερει κανεις τη λυση για να αποφευγω τα ημιμετρα (muffled ηχο στη φωνη και 'ανεβασε' 'ανεβασε' 'ανεβασε')?

 

αναφερω οτι εχω προμηθευτει ηδη πολυμετρο και δοκιμαστικο κατσαβιδι

 

ευχαριστω εκ των προτερων τους βοηθησαντες!

 

Αργυταρ

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:o :o :o Εγω στη θεση σου θα ανυσηχουσα για τη ζωη μου! Ριξε μια ματια παρακατω...http://www.straightdope.com/columns/read/2106/is-playing-the-electric-guitar-dangerous

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, στο μετασχηματιστή 220/110 έχει απ΄τη μεριά που βάζεις το βύσμα του ενισχυτή (δηλ. 110V) μία τρύπα πάνω απ'τις κάθετες.

Εκεί πάρε ένα απλό καλώδιο με μπανάνα και τράβα το στο σασί του ενισχυτή.

Είσαι ΟΚ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

Αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου ζήτα βοήθεια απο κάποιον που ξέρει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o Εγω στη θεση σου θα ανυσηχουσα για τη ζωη μου! Ριξε μια ματια παρακατω...http://www.straightdope.com/columns/read/2106/is-playing-the-electric-guitar-dangerous

 

Φιλε θενξ για το λινκ αλλα δε λεει ακριβως τι να κανεις για να λυσεις το προβλημα... απλα λεει οτι φταιει η κονσολα που παρεχει ρευμα στο μικροφωνο ενω δεν πρεπει ...αυτο πως λυνεται αραγε??

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, στο μετασχηματιστή 220/110 έχει απ΄τη μεριά που βάζεις το βύσμα του ενισχυτή (δηλ. 110V) μία τρύπα πάνω απ'τις κάθετες.

Εκεί πάρε ένα απλό καλώδιο με μπανάνα και τράβα το στο σασί του ενισχυτή.

Είσαι ΟΚ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

Αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου ζήτα βοήθεια απο κάποιον που ξέρει.

 

μισο λεπτο...δε μενει καμια τρυπα διοτι ο ενισχυτης εχει 3 prong plug δηλαδη η τρυπα που λες καλυπτεται ηδη απο το τσουνι του βυσματος του ενισχυτη.... φανταζομαι δεν εννοεις να τη βραχυκυκλωσω. αυτη μαλλον ειναι ηδη γειωμενη εκει... το θεμα ισωα να τανε η προβληματικη κονσολα η να ηταν η πολικοτητα της κονσολας αναποδα απο αυτη του αμπ...αλλα αυτο πως το αλλαζεις? ο μαγκας την κυριακη το κανε σε ενα δευτερολεπτο

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πω κ εγω την αποψη μου...

 

η κιθαρα σου μπαινει κατευθειαν στον ενισχυτη χωρις να εχεις παρεμβαλει καποιο DI η πεταλι???

 

αν ναι θα σε συμβουλευα, με την ιδιωτητα του ηχοληπτη, να παρεμβαλεις ενα απο τα παραπανω γιατι απο οτι καταλαβα μαλλον καποια διαρροη εχεις στην γραμμη ενισχυτης- κιθαρα...

 

βλεπεις μολις ακουμπας τα χειλη σου πανω στο μικροφωνο το φορτιο βρισκει διεξοδο απο κει κ κλεινει το κυκλωμα που εχει δημιουργηθει...μεσω του ιδρωτα εχεις κανει τα χερια σου πολυ καλο αγωγο με αποτελεσμα αυτο που επαθες....

 

πρεπει να δεις σε καποιο τεχνικο απο που εχεις την διαρροη ρευματος...το πιο πιθανο για μενα ειναι να εχει χαλασει μαλλον η γειωση σου...

 

αυτα

:)

 

ελπιζω να βοηθησα...

 

 

 

 

 

...βλεπω ηχους...ακουω χρωματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφεροντες οι παραπανω συμβουλες, αλλα εγω θα κοιταζα κατι πιο απλο που μπορει να παιζει... Βεβαιωσου πριν πας να βαλεις τον ενισχυτη αου στη πριζα και λοιπα μηχανηματα οτι οι πριζες παρεχουν γειωση!

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν παίζεις με πολύπριζο, τσέκαρέ το αν δεν έχουν πάθει τίποτα οι γειώσεις.

Πάντος απο προσωπική εμπειρία, 95% είναι η γείωση απ'τον ενισχυτή.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου