Προς το περιεχόμενο

Πετάλι Delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Λοιπόν.. Θέλω να πάρω ένα πετάλι delay. Μέχρι ώρας χρησιμοποιώ το analog delay της Boss Me-50 σε συνδυασμό με το tap tempo που επίσης προσφέρει η εν λόγω πεταλιέρα. Παραπέρα, ορισμένες φορές χρησιμοποιώ και το 'slow echo' οπως το ονομάζει που είναι ουσιαστικά το violin effect αλλά ακούγεται λίιιιγο πιο όμορφα. Μιας και θέλω όμως να την ξεφορτωθώ σιγά - σιγά την Boss, έχει δημιουργηθεί η ακόλουθη σύγχυση.

 

Πετάλι delay με tap tempo όπως

http://www.thomann.de/gr/way_huge_whe707_supa_puss_analog_delay.htm

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_deluxe_memory_boy.htm

 

ή

 

tc electornics flashback x4

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_flashback_x4.htm

 

Γενικά το τελευταίο έχει πολλά καλούδια τα οποία δύσκολα θα χρησιμοποιήσω. Με την λογική αυτή με βολεύει ένα analog delay με tap tempo. Από εκεί και πέρα όμως υπάρχει το θέμα των presets. Αν έχω στο μυαλό μου λοιπόν ένα delay analog χωρίς πολλά repeats για να δίνω λίγο όγκο στον ήχο κι άλλο ένα dotted eigth, δεν θέλω να μπαίνω στην διαδικασία ν'αλλάζω συνεχώς χειροκίνητα τα settings. Παραπέρα, τίθεται θέμα τιμής. Για παράδειγμα η διαφορά 180 έως 250 που έχει ένα αναλογικό με tap tempo έναντι των 211 ευρώ του flashback x4. Σαφώς και συμφέρει λοιπόν το flashback x4. Τέλος, περιέχει και looper 40sec.

 

Συγκριτικά όλα συνηγορούν προς tc electronics. Με απασχολεί όμως από την άλλη που δεν πιστεύω να χρησιμοποιήσω πολλά από τα delays που προσφέρει. Συνεπώς θα χρησιμοποιήσω κυρίως τα presets και το looper (αν μου αρέσει γιατί δεν τα πάω καλά με δαύτα).

 

Καμία γνώμη από τους τρελαμένους με τα delayια?? Κάτι που ενδεχομένως αγνοώ και ίσως διευκολύνει την απόφασή μου?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν:

 

1) είναι μέσα στο budget σου και

2) έχεις τον απαιτούμενο χώρο στο board (ο οποίος είναι αρκετός...)

 

πάρε το Flashback X4 και μην σκέφτεσαι τί ΔΕΝ θα χρησιμοποιήσεις αλλά τί ΘΑ χρησιμοποιήσεις. Και για όλα τα υπόλοιπα, ποιός ξέρει, μπορεί το πετάλι να σε εμπνέυσει να κάνεις κάποια καινούρια πράγματα και να τα χρησιμοποιήσεις στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν:

1) είναι μέσα στο budget σου και

2) έχεις τον απαιτούμενο χώρο στο board (ο οποίος είναι αρκετός...)

 

1. Βασικά για delay με tap tempo βλέπω πως όλα κυμαίνονται χοντρικά στα 200Ε. Οπότε, δεν έχω πολλές επιλογές, αφού το 200άρι δεν το γλυτώνω (λίγο πάνω - λίγο κάτω δεν μου κάνει διαφορά).

 

2. Έχω χώρο. Χρησιμοποιώ SD-1 και mini wah. Από εκεί κ πέρα θέλω χώρο για chorus (ίσως), tuner και ίιιιισως ένα volume pedal. Τα υπόλοιπα τα παίρνω από το footswitch του ενισχυτή το οποίο το έχω χωριστά από τα υπόλοιπα.

 

πάρε το Flashback X4 και μην σκέφτεσαι τί ΔΕΝ θα χρησιμοποιήσεις αλλά τί ΘΑ χρησιμοποιήσεις. Και για όλα τα υπόλοιπα, ποιός ξέρει, μπορεί το πετάλι να σε εμπνέυσει να κάνεις κάποια καινούρια πράγματα και να τα χρησιμοποιήσεις στο τέλος.

Συμφωνώ με τη λογική σου. Αλλά λέω κάτσε να δω οι guru τί έχουν να πουν ώστε να είμαι σίγουρος σε περίπτωση εναλλακτικών.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ delay με tap tempo παρε αυτο και με ευχαριστεις αργοτερα

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_es2_echo_shifter_ananlog_delay.htm

 

 

 

αν θες DIGITAL delay με tap tempo δεν χρειαζεται να δωσεις 200 ευρω

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_digidelay_bodeneffekt.htm

 

εχω και τα 2 παραπανω πεταλια και απλα μαμανε και δερνουνε.... ;)

 

υπαρχει φυσικα και αυτο επισης φοβερο πεταλι

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_dl_8_delaylooper.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk ευχαριστω για την απάντηση.

 

Το μόνο θεμα Με αυτα που προτείνεις ειναι πως δεν έχουν presets (κι αν έχουν δεν ειναι άμεσα διαθέσιμα with one touch  ;D ). Αυτο το θεμα με ψιλό απασχολεί γι αυτο γλυκόκοιταω το flashback x4. Ουτε πολυ ακριβό αλλα με πολλα καλούδια. Βέβαια ειναι πολυ δελεαστικές οι τιμές σε αυτα που παραθέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Από ό,τι φαίνεται παίζεις ήδη με ένα συμπαθητικό delay της Boss. Το να πας σε ένα Digitech Digi Delay (το είχα στο παρελθόν), δεν θα σου δώσει καμιά ιδιαίτερα αισθητή χαρά αναβάθμισης. Αν πας στο Hardwire DL-8 (το έχω παίξει), εκεί θα νιώσεις ενθουσιασμό, καθώς είναι όντως εξαιρετικό πετάλι.

 

- Εφόσον από αυτά που λες, φαίνεται ότι τα presets για σένα είναι κάτι αν όχι αναγκαίο, τότε αρκετά επιθυμητό, τότε μην πολυπροβληματίζεσαι... κάνε απλά ό,τι σου είπε ο Έκτορας. Αν το μέγεθος και τα χρήματα δεν είναι θέμα, πήγαινε με κλειστά μάτια στο Flashback X4 (το έχω από τότε που βγήκε πάνω κάτω κι εγώ, και πιθανότατα θα μείνει μαζί μου για πάντα). Μην σκέφτεσαι ότι θα πάρεις κάτι που έχει δυνατότητες κοντά στο άπειρο, και εσύ θα χρησιμοποιείς το 5% αυτών. Κανείς δεν χρησιμοποιεί τα πάντα που έχει το X4 άλλωστε... το καλό είναι ότι έχει τόσα πολλά να δοκιμάσεις, που είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βρεις κάτι που θα σε μαγέψει.

 

Αυτό που κάνανε οι μπαγάσες με τα toneprints είναι πατέντα ταμάμ για κιθαρίστες.. παίρνεις το πετάλι, δοκιμάζεις 5-6 διαφορετικά toneprints, καταλήγεις σε ένα με το οποίο ενθουσιάζεσαι και το παίζεις για καιρό, και όταν μετά από ένα χρόνο σου ξαναμπεί το μικρόβιο να αλλάξεις ήχο ή λογική στο delay που χρησιμοποιείς, έχουν βγει κι άλλα τόσα toneprints να σε δελεάσουν, και τελικά να σε βοηθήσουν να πας και εκεί που θες. Εκτός τούτου, υπάρχει και ο Toneprint editor για λίγο πολύ ατελείωτες δυνατότητες επεξεργασίας.

 

- Τώρα αν το κόστος είναι θέμα, υπάρχει και το TC Nova Delay κάπου 50-60 ευρώ πιο κάτω, που έχει δυνατότητα αποθήκευσης 9 presets και βολεύει και σαν μέγεθος καλύτερα. Σίγουρα όμως άλλη η ηχητική ποιότητα, οι δυνατότητες, η ευκολία, και η γενική απόλαυση που παρέχει το Flashback X4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fusionakis ευχαριστώ πολύ για την εκτεταμένη απάντηση  ;D

 

Η αλήθεια είναι περίπου στη μέση, οπότε νομίζω πως το flashback x4 είναι ταμάμ.

Αρχικά, ναι τα presets δεν είναι αναγκαία, αλλά σαφέστατα αρκετά επιθυμητά. Ουσιαστικά θα ήθελα να χρησιμοποιώ 2-3 delays αλλά να τα έχω σωσμένα. Το ένα σίγουρα να έχει λίγες επαναλήψεις ώστε να δίνει ελαφρώς όγκο στον ήχο. Το δεύτερο με περισσότερες ώστε αν χρειαστεί στο καθαρό κανάλι να δίνω τον ατμοσφαιρικό ήχο και σίγουρα ένα σωσμένο dotted eigth θα με βόλευε αν και δεν έχω πειραματιστεί πολύ με το τελευταίο.  

 

Παραπέρα, σχετικά με το nova delay ή το DD20 της BOSS, δεν τα θέλω καθώς για ν'αλλάξω τα presets θα πρέπει να σκύψω και να το κάνω χειροκίνητα. Θέλω δηλαδή κάτι απλό που να μην με παιδέψει και να έχει και tap tempo. Βέβαια, ένα analog με το tap tempo σίγουρα θα με εξυπηρετήσει, αλλά για 50Ε παραπάνω ενδεχομένως το flashback x4 ν'αξίζει τον κόπο.

 

Συμπερασματικά, η απορία μου ήταν μήπως το βλέπω λάθος. π.χ μήπως είναι προτιμώτερα 2 delays αντί για όλα σε ένα, μήπως είναι καλύτερα ποιοτικά / ηχητικά κλπ, ή μήπως με το tap tempo μπορώ να βγάλω περισσότερους ήχους που δεν έχω συνειδητοποιήσει. Δεν θα έλεγα πως έχω μεγάλη εμπειρία μιας και χρησιμοποιώ την πεταλιέρα και δεν είναι τόσο straightforward όπως τα πετάλια (ασχέτως αν η ME-50 είναι απλοϊκή στη χρήση). Οπότε είπα να το ρωτήσω...

 

Ευχαριστώ και πάλι. Νομίζω πως το flashback x4 καλύπτει μεγάλο εύρος επιλογών.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα δίκιο ότι το Nova Delay είναι λίγο δύσκολο να αλλάξεις presets με το πόδι.

 

Εγώ πάντως δεν σου πρότεινα τα δύο delays (π.χ. 2 TC mini flashbacks, ή 2 Hardwire DL-8, ή ένα analog κι ένα digital), γιατί σε κόστος αγγίζουν ή ξεπερνούν το Flashback X4, ενώ σε δυνατότητες και ευελιξία όχι (συν ότι για να ανοίξεις το ένα και να κλείσεις το άλλο, θες 2 πατήματα). Τώρα σε ό,τι έχει να κάνει με το tap tempo, βλέποντας και κάνοντας είναι το θέμα. Σε κάποιους είναι απαραίτητο, σε κάποιους άλλους όχι (για μένα π.χ. δεν είναι, αντιθέτως έγινε στην πορεία ένα expression pedal επειδή μου δίνει εύρος σε delay time, αριθμό επαναλήψεων και ένταση αυτών). Το σίγουρο είναι ότι δεν σε χαλάει να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, οπότε σε καλό δρόμο βρίσκομαι με το σκεπτικό μου. Αυτό βλέπω κι εγώ. Αν πάρω δύο πετάλια το κόστος θα είναι μεγαλύτερο αλλά και μικρότερη ευελιξία θα έχω. Οπότε το flashback x4 αποτελεί μία πολύ καλή εναλλακτική. Άσε που γενικά δεν είμαι τύπος να πουλάω - αγοράζω συνεχώς μέχρι να βρω αυτό που ψάχνω.

 

Θα ψάξω λίγο την αγορά στο ίντερνετ να δω τί κυκλοφορεί, δεν βιάζομαι άλλωστε, αλλά λογικά θα κινηθώ προς flashback.

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου