Προς το περιεχόμενο

Τι νεο πεταλι να παρω? Delay vs Vibe vs TB


math2014

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Σκεφτομαι να αγορασω κανα δυο πεταλια μιας και ερχονται Χριστουγεννα.

 

Το πρωτο το διαλεξα (RMC Picture Wah)

 

Το δευτερο ομως με προβληματιζει...

 

Ελεγα για Delay, Vibe, Treblebooster, EQ, Octave....

 

Εχω μπερδευτει λιγο για να λεω την αληθεια σε σχεση με το πιο εφφε θα μου ηταν πιο χρησιμο για την μουσικη που παιζω... η οποια εχει σχεση με τα παρακατω γκρουπ.

 

ACDC, Led Zeppelin, Cream, Who, Yardbirds, GnR, Hendrix (a bit)...

 

Δηλαδη απλο και κλασσικο χαρντ ροκ.

 

Αρκετα ατομα μου ειπαν οτι το Βαιμπ ειναι ΠΟΛΥ συγκεκριμενο πεταλι και οτι καλυτερα να κοιταγα σε αλλο στυλ εφφε.

 

Καποιοι μου ειπαν ντηλεη για να δωσω και αλλο ογκο στον ηχο μου συν του οτι καποια στιγμη μπορει να το θελω σε μεγαλους χρονους για αλλα στυλ που μπορει να ιυοθετησω στο μελλον.

 

Εγω σκεφτηκα και το τρεμπλμποοστερ μιας και εχω μονο ενα φαζ και ενα οβερντραιβ (για Ζεπ το φαζ), και ενα Τρεμπλμποοστερ θα καλυπτε καλα φασεις Κρεαμ, Σαμπαθ και Κουην.

 

Τι λετε?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Delay βεβαια' date='ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.[/quote']

 

Ακομα και για straight hard rock ηχους σαν και αυτους που περιεγραψα παραπανω?

 

Εαν ναι τοτε οι επιλογες μου ειναι

 

1. Cheap digital delay (Carl Martin Red Repeat) + Treblebooster (2 pedals)

 

2. Good analog : Maxon Ad9 , HBE Mimic MockII

 

3. Treblebooster (Throbak StrangeMaster) και αργοτερα ενα Boss DD20.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω δεν μπορω να φανταστω καποιον να παιζει χωρις delay (σιγουρα πολλοι το κανουν αλλα εγω δεν μπορω :D :D :D ) ..............ειναι ο καλυτερος και φθηνοτερος τροπος να "ζεστανεις" τον ηχο σου.......(για να μην αναφερθω στο ποσο ενδιαφερον ειναι να "παιζει" κανεις με το delay βλπ. the Edge)...........

 

Γιατι οχι απευθειας Boss DD 20.....??????Το πηρα, ειναι κατα τη γνωμη μου το καλυτερο delay pedal σε αυτα τα χρηματα, ενω εχει και αριστες προσομοιωσεις tape, analog delay. Οσο απο θεμα features εχει οσα μπορει να χρειαστει κανεις και περισσοτερα..........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το DIGITECH Digidelay ειναι απλα απιστευτο πεταλι με εξαιρετικα ζεστο "αναλογικο" ηχο και 4 ολοκληρα δευτερολεπτα χρονο!Εχει και ενσωματωμενο ταπ τεμπο & το σημαντικοτερο κανει περιπου 80 ευρω...θα σε καλυψει σε ολα,αν βεβαια εχεις χρημα παρε το DD20 δεν εχει καλυτερο ηχο απο το Digitech αλλα εχει ακομα περισσοτερες δυνατοτητες (δεν ξερω βεβαια αν τις χρειαζεσαι)

 

το επομενο πεταλι σου κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειναι κανα τρεμολακι... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το DIGITECH Digidelay ειναι απλα απιστευτο πεταλι με εξαιρετικα ζεστο "αναλογικο" ηχο και 4 ολοκληρα δευτερολεπτα χρονο!Εχει και ενσωματωμενο ταπ τεμπο & το σημαντικοτερο κανει περιπου 80 ευρω...θα σε καλυψει σε ολα' date='αν βεβαια εχεις χρημα παρε το DD20 δεν εχει καλυτερο ηχο απο το Digitech αλλα εχει ακομα περισσοτερες δυνατοτητες (δεν ξερω βεβαια αν τις χρειαζεσαι)

[/quote']

 

+1000 ;)

 

Εγώ έχω και το Digidelay και το DD-20.

Τελευταία που πέρασε από το μυαλό μου να πουλήσω τα πετάλια και να πάρω Tonelab, σκέφτηκα ότι το Digidelay αποκλείεται να το έδινα!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεμολο το επομενο πεταλι μετα το ντηλεη εννοειτε?

 

Το vibe οντως ειναι πολυ συγκεκριμενο και ισως πολυτελεια σε αυτη την φαση?

 

Σε σχεση με καλα αναλογικα ντηλεη? Αξιζει καποιο Μαξον για παραδειγμα? ή καλυτερα να γλιτωσω λευτα και να παω σε ψηφιακο?

 

Το ΝτιΝτι20 μου αρεσε αρκετα, το Ντιτζιτεκ οχι, ουτε και τα Λαιν 6 που δοκιμασα... σε σχεση παντα με ενα Ιμπανεζ ΑD9.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεμολο το επομενο πεταλι μετα το ντηλεη εννοειτε?

 

Σε σχεση με καλα αναλογικα ντηλεη? Αξιζει καποιο Μαξον για παραδειγμα? ή .

 

μπορεις να δεις αν θελεις τρεμολο απλα αγοραζοντας το danelectro tunamelt. ειναι τοσο φτηνο και καλο που δεν θελει και πολυ σκεψη. αυτο ηταν το πρωτο μου tremolo. τωρα αγορασα και ενα pulsar και παιζω και με τα 2.

 

το αναλογικο delay της maxon ειναι εκπληκτικο.εχει απιστευτα ζεστο ηχο, αλλα ειμαι της αποψης του οτι πρωτα χρειαζεται ενα εργοστασιο delay(πχ dd20 η digidelay) και μετα ενα εξειδικευμενο πεταλι οπως το maxon, εκτος και αν διαθετεις λεφτα οποτε παρτα και τα 2 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αναλογικα delay εχουν το κακο οτι εχουν μικρο χρονο,κατι που ουσιαστικα τα κανει χρησιμα μονο για slapback (με εξαιρεση το πανακριβο Maxon ad 900 ) προσωπικα τα θεωρω υπερβολικη πολυτελεια (αν & εχω ενα αυθεντικο IBANEZ AD9 του 83) μια και τα ψηφιακα εχουν πλεον καταφερει να κλωνοποιησουν 100% τον "αναλογικο" ηχο των παλιων delay......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delay βεβαια' date='ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.[/quote']

 

Ακομα και για straight hard rock ηχους σαν και αυτους που περιεγραψα παραπανω?

 

Εαν ναι τοτε οι επιλογες μου ειναι

 

1. Cheap digital delay (Carl Martin Red Repeat) + Treblebooster (2 pedals)

 

2. Good analog : Maxon Ad9 , HBE Mimic MockII

 

3. Treblebooster (Throbak StrangeMaster) και αργοτερα ενα Boss DD20.

 

μην το ψαχνεις..πετα τα ολα και παρε την tonelab..εχει τα καλυτερα wah και delay που κυκλοφορουν στην αγορα..φτανει βεβαια να την ψαξεις... :wink:

 

υ.γ.πλακα κανω...παρε το maxon ad999 :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου