Προς το περιεχόμενο

Λαϊκής & Παραδοσιακής Μουσικής ΤΕΙ Ηπείρου - Τι ξέρετε;


Reborn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ναί!Σήμερα βγήκαν οι βάσεις....Πρωινό ξύπνημα όλοι εμείς οι τελειόφοιτοι λυκείου!Μπαίνω λοιπόν στου υπουργίου την ιστοσελίδα και μετά από μια ώρα(συνεχούς κολλήματος) βλέπω αυτή την επιτυχία,"696 ΛΑΙΚΗΣ & ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ(ΑΡΤΑΣ) ΗΜ." δεν ξέρω κατά πόσο επιτυχία μπορεί να θεωρηθεί,γιατί δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από τη σχολή,παρά μόνο κάποιες επισκέψεις στο σαιτ και κάποια τόπικς από εδώ και από εκεί σκόρπια....Έψαξα στο noiz και δεν είδα πουθενά κάτι για τη συγκεκριμένη σχολή.....Μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε,τόσο από πλευράς αν είναι καλό να πάω και να γραφτώ και να παρακολουθήσω,όσο και γενικότερα θέματα γύρω από αυτή??Καθημερινά,βλέποντας τόσες αξιόπιστες γνώμες εδώ μέσα,είμαι σίγουρος πως μπορείτε να με βοηθήσετε αρκετά!Ευχαριστώ πολύ!:):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε,τόσο από πλευράς αν είναι καλό να πάω και να γραφτώ και να παρακολουθήσω,όσο και γενικότερα θέματα γύρω από αυτή?

 

Απο τη στιγμη που μας ζητας να μυρισουμε τα νυχια μας για εσενα...υπαρχουν οι εξης 3 περιπτωσεις:

 

1.Να θελεις να ασχοληθεις επαγγελματικα με την Λαϊκή & Παραδοσιακή Μουσική,τοτε ΒΕΒΑΙΩΣ και να πας (φροντισε απλα να μαθεις αν μπορεις να βιοποριστεις στον χωρο της Λαϊκής & Παραδοσιακής Μουσικής  με αυτα που θα μαθεις στη σχολη,σε αυτο δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω,καποιοι εδω μεσα ισως μπορουν)

 

2.Να ΜΗΝ  θελεις να ασχοληθεις επαγγελματικα με την Λαϊκή & Παραδοσιακή Μουσική,και να ΜΗΝ  εισαι ο υιος του Βαρδινογιαννη ,τοτε ΒΕΒΑΙΩΣ και να ΜΗΝ πας

 

3.Να ΜΗΝ  θελεις να ασχοληθεις επαγγελματικα με την Λαϊκή & Παραδοσιακή Μουσική,και  να ΕΙΣΑΙ ο υιος του Βαρδινογιαννη οποτε δε πα να σπουδασεις και αγιουβερδικη νατουραλιστικη φιλοσοφια της Ιρλανδικης πατατας...μια χαρα θα εισαι....οποτε πας και αν εχει καλα γκομενακια η σχολη μενεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αγιουβερδικη νατουραλιστικη φιλοσοφια της Ιρλανδικης πατατας

 

Το μόνο τμήμα στο οποίο ανέβηκαν οι βάσεις. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Rebοrn το συγκεκριμένο τμήμα είναι μοναδικό στην Ελλάδα.

 

Διδάσκουν εκτός των Ελληνικών παραδοσιακών και λαϊκών οργάνων και άλλα ανατολίτικα όργανα.

 

Μάλιστα αν θυμάμαι καλά διδάσκει εκεί και ο Δημήτρης Μυστακίδης, ένας εκ των κορυφαίων λαϊκών κιθαρωδών....

 

καλύτερα κάνε σχετική ερώτηση στο http://www.rembetiko.gr/forums/forum.php

 

Ο Δημήτρης είναι μέλος εκεί και μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που μας ζητας να μυρισουμε τα νυχια μας για εσενα...υπαρχουν οι εξης 3 περιπτωσεις:

 

1.Να θελεις να ασχοληθεις επαγγελματικα με την Λαϊκή & Παραδοσιακή Μουσική,τοτε ΒΕΒΑΙΩΣ και να πας (φροντισε απλα να μαθεις αν μπορεις να βιοποριστεις στον χωρο της Λαϊκής & Παραδοσιακής Μουσικής  με αυτα που θα μαθεις στη σχολη,σε αυτο δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω,καποιοι εδω μεσα ισως μπορουν)

 

2.Να ΜΗΝ  θελεις να ασχοληθεις επαγγελματικα με την Λαϊκή & Παραδοσιακή Μουσική,και να ΜΗΝ  εισαι ο υιος του Βαρδινογιαννη ,τοτε ΒΕΒΑΙΩΣ και να ΜΗΝ πας

 

3.Να ΜΗΝ  θελεις να ασχοληθεις επαγγελματικα με την Λαϊκή & Παραδοσιακή Μουσική,και  να ΕΙΣΑΙ ο υιος του Βαρδινογιαννη οποτε δε πα να σπουδασεις και αγιουβερδικη νατουραλιστικη φιλοσοφια της Ιρλανδικης πατατας...μια χαρα θα εισαι....οποτε πας και αν εχει καλα γκομενακια η σχολη μενεις....

 

Βρε Νίκο εντάξει με όλα αυτά,αλλά προς θεού ΔΕ ζήτησα να μυρίσετε τα νύχια σας....Ζήτησα απλά μια βοήθεια από γνώστες της σχολής(ε τι στο καλό κάποιος θα υπάρχει) ή και γενικά αν γνωρίζετε για τη συγκεκριμένη σχολή κάποια πράγματα περισσότερα από εμένα που είμαι 18 χρονών,σε σχέση με εσάς που είστε τοοοοοοοσα χρόνια περισσότερα από εμένα και γνωρίζετε για πόσες σχολές....Και μεταξύ μας,πιστεύω πως είναι η πρώτη φορά που δε μου απαντάς(προσωπικά) σωστά.... :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ,μας ζητας να σε συμβουλεψουμε για το ΜΕΛΛΟΝ σου,κατα τη γνωμη μου μια και ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΟΥΜΕ ειμαστε οι πλεον ΑΚΥΡΟΙ για να σου πουμε τι πρεπει να κανεις.

 

Αν διαβασεις την απαντηση μου ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ θα δεις οτι δεν ειναι καθολου..."μη σωστη" μια και σε παροτρυνει να ΣΚΕΦΤΕΙΣ αν αυτο που θα σπουδασεις στη σχολη αυτη θα σε βοηθησει να ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ ,απο εκει και περα μονο ΕΣΥ ξερεις τι θελεις να κανεις (φυσικα αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε ενδιαφερει να σπουδασεις Λαϊκη & Παραδοσιακη μουσικη και ειναι ο στοχος σου στη ζωη,δεν μας ειπες αλλωστες ΤΙ θελεις να κανεις οταν...μεγαλωσεις... ;D,  ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ χωρις 2η σκεψη ,αν φυσικα η σχολη αυτη ειναι καλη,προσωπικα δεν εχω ιδεα.)

 

Αυτο που πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ΜΗΝ κανεις ειναι να πας σε μια σχολη που δεν επελεξες μονο και μονο γιατι περασες....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπητέ Reborn, τα πράγματα λίγο πολύ είναι έτσι όπως (γλαφυρά) στα περιέγραψε ο Νίκος.

 

Θέλεις, μπορείς, γουστάρεις, να γίνεις κατασκευαστής/ επισκευαστής παραδοσιακών μουσικών οργάνων; Ή μουσικολόγος παραδοσιακής/ λαϊκής μουσικής; Πιθανώς, καθηγητής (μακροπρόθεσμα) σε κάποια μουσική σχολή/ λύκειο;

 

Νομίζω ότι αυτές θα είναι οι επιλογές σου. Φυσικά μπορεί να είναι και άλλες πολλές τις οποίες δεν γνωρίζω, αλλά τα προφανή είναι αυτά.

 

Αν σε καλύπτουν- και βιοποριστικά- είσαι ήδη μέσα. Αν όχι πρέπει να πάρεις τις αποφάσεις σου (πάντα σε μια συζήτηση με τους γονείς σου).

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά κάτι tips ζήτησα...Αλλά δεν αντιλέγω πως έχεις Απόλυτο δίκιο σχετικά με το ότι πρέπει να σπουδάσω αυτό που με ενδιαφέρει...Και εντάξει,η λαική και παραδοσιακή μουσική είναι μόνο στο όνομα της...κοιτώντας τα εσωτερικά μαθήματα και το πρόγραμμα σπουδών,παρατηρώ ένα τεράστιο ενδιαφέρον που μου κάνει ένα "κλικ" παραπάνω από τη μουσικολογία της αθήνας πχ,που ήταν μια θεωρία κλπ κλπ κλπ και δυστυχώς ή ευτυχώς δεν πέρασα(η νεκροψία θα δείξει)....Η Μουσική είναι αυτό που θέλω να ακολουθώ μια ζωή και ασχολούμαι εξίσου με όλο το εύρος της...Επομένως θα ακολουθήσω τη σχολή για την ώρα και δε μου φαίνεται να το παρατήσω...Νίκο,ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν μίλησα κάπως άσχημα....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσική είναι αυτό που θέλω να ακολουθώ μια ζωή και ασχολούμαι εξίσου με όλο το εύρος της..

 

τοτε απο τη στιγμη που απο οτι φαινεται η σχολη ειναι καλη στο ειδος της δεν εχεις να χασεις σε τιποτα  ασχολουμενος σε βαθος με τη "ριζα" της ελληνικης μουσικης,με την οποια ετσι κι αλλοιως θα πρεπει να ασχοληθεις αποκλειστικα αν θελεις να βγαλεις χρηματα σαν μουσικος στην Ελλαδα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ το μόνο που μπορώ να συνεισφέρω είναι το εξήs:Σκέψου αν θέλειs να εργαστείs σε ένα χώρο που σου αρέσει ή να εργαστείs σε ένα χώρο που οικονομικά θα σου δώησει έσοδα να κάνειs ό,τι σου αρέσει.Αν το πρώτο ισχύει,νομίζω ότι είσαι σε καλό δρόμο.Αν είσαι τηs δεύτερηs λογικήs,ψάξε το αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου