Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια μουσικου pc...


Metal_Tiger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους,

Λοιπον θελω να φτιαξω ενα tower που θα το χρησιμοποιω μονο για δημιουργια μουσικης (cubase κτλ...)

Αυτα που ζηταω ειναι πολυ συγγεκριμενα νομιζω:

Ολα τα οργανα θα γραφοντε virtual με προγραματα, το μονο που θα γραφεται ή με μικροφωνο ή DI θα ειναι οι κιθαρες και ισως το μπασο...

Εχω σκεφτει την παρακατω συνθεση και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας:

 

core duo 6750

τροφοδοτικο chieftec στα 560 24 pin

ψυκτρα thermalight cooler ultra 120 extreme (διαβασα οτι ειναι αθορυβη, δεν ξερω τιποτα απο ψυκτρες)

motherboard asus p5k

ram transcend 2gb ddr2 (λετε 2 τετοια κιτ? για να παει 4gb?)

σκληρο wd 320 7200 16mb cache sata 2 (θα μπορει να τρεχει απ ευθειας ηχους κτλ?)

και silenx fans 120mm

 

Λετε να ζητησω xp αντι για vista για μεγαλυτερη συμβατοτητα με προγραματα?

 

Τα παραπανω πανε γυρω στα 800Ε, θελω και μια καρτα ηχου γυρω στα 200-250 να μου προτεινετε...

Επισης ενα midi keyboard για τον ελεγχο... (το midi αυτο συνδεεται στην καρτα ή με μετατροπεα usb στο pc?)

 

Sorry για την ασχετοσυνη μου αλλα καπως πρεπει να αρχισουμε ολοι ε? :D ;)

 

Ευχαριστω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, τι προτεινεις? η αληθεια ειναι οτι ξερω ελαχιστα απο motherboards...

Γενικα οτι προτασεις εχετε για ολα τα μερη του υπολογιστη και για καρτες ηχου θα ηθελα να μου τις πειτε αρκει το συνολο να ειναι σε αυτα τα λευτα περιπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καρτα ηχου θελω εξωτερικη firewire η usb,

πολυ χαμηλο latency, δεν θα ηχογραφω πολλα οργανα μαζι, κατα 99.9% των περιπτωσεων μονο 1 αντε καμια φορα 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus P5K = No, No.

 

Γιατί το λες αυτό;

(αυτήν έχω και με ενδιαφέρει να μάθω τι θα πάθω...)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι Vista ακομη,2 G ram φτανουν , Firewire 800 ή αλλιωσ pci,οτι δεν χρησιμοποιεις το κλεινεις στο PC,οι σκληροι καλω θα'ταν να ειναι 10000rpm αν θα δουλευεις real time αλλα θελουν μπαγιοκο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου, δε νομιζω να βαλω 10000rpm σκληρο γιατι ειναι ακριβοι, αργοτερα ισως....

Το υπολοιπο σετ πως σας φαινετε?

Και κατι ακομα: απ οτι ειδα τα midi controlers συνδεοντε με usb, σε τι χρησιμευουν λοιπον τα midi i/o στην καρτα ηχου?

Exete na προτεινετε καμια σε αυτα τα χρηματα -250Ε με ελαχιστο latency και με phantom αν γινετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου, δε νομιζω να βαλω 10000rpm σκληρο γιατι ειναι ακριβοι, αργοτερα ισως....

 

Καλά θα κάνεις. Με τους 7200rpm/16MB Buffer θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Προτίμησε Seagate, οι οποίοι θεωρούνται λιγότερο θορυβώδεις από τους WD (οι δικοί μου δεν ακούγονται καθόλου).

 

Και κατι ακομα: απ οτι ειδα τα midi controlers συνδεοντε με usb, σε τι χρησιμευουν λοιπον τα midi i/o στην καρτα ηχου?

 

Υπάρχουν midi controllers που δεν έχουν usb σύνδεση.

(και το midi keyboard μου και ένα midi controller που έχω, έχουν μόνο midi σύνδεση -ευτυχώς που η κάρτα μου έχει δύο ζευγάρια midi i/o- οπότε ποτέ δεν ξέρεις...)

 

Το υπολοιπο σετ πως σας φαινετε?

 

Δεν υπάρχει λόγος -προς το παρόν- να βάλεις πάνω από 2GB μνήμη (εξάλλου τα 4GB δε θα σου αναγνωριστούν όλα -και πάλι προς το παρόν).

Τσέκαρε αν η μνήμη που θα βάλεις "κάθεται" καλά με τη μητρική, για να μην έχεις κολλήματα και τρέχεις αργότερα.

Πρέπει να γλυτώσεις από το θόρυβο του cooler της κάρτας γραφικών, οπότε είτε παίρνεις μία με παθητική ψύκτρα, είτε φροντίζεις η MB σου να έχει ενσωματωμένο controller γραφικών. (Προσωπικά, προτείνω το α.)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις περί τα 50 EURO και να πάρεις και μια φθηνή κάρτα γραφικών με παθητική ψύξη και χωρις turbocache ,hypermemory και οτιδήποτε δεσμεύει μνήμη από το σύστημα.Τα υπόλοιπα είναι μια χαρά αν και στην θέση σου θα έπαιρνα 2 σκληρούς 200GB 7200 16MB Seagate SATA2 ετσι ωστε να χρησιμοποιέις τον έναν μόνο για τα δείγματα αφού χρησιμοποιεις σε μεγάλο βαθμό Virtual Instruments. Μνήμη έξτρα βάζεις αργότερα όταν την χρειαστείς καθώς τα 2GB θα σε καλύψουν (κοίτα να είναι 800ΜΗΖ και όχι 667).

Για κάρτα κοίτα αυτήν για την οποία όλοι λένε τα καλύτερα

http://www.thomann.de/gb/mackie_onyx_satellite.htm

και εγώ θα σου πρότεινα και αυτήν που την έχω δουλέψει και είναι πολύ καλή και αρκετά βολική λόγω των κοντρολ.

http://www.thomann.de/gb/tascam_fireone.htm

 

Asus P5K = No, No.

 

Όντως γιατί όχι ? και εγώ την P5KC έχω και δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου