Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα και πως την αποφεύγω


Η απάντηση από τον gkourelis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάντε μόνοι σας αυτό το τεστ και θα δείτε:

Ακουμπήστε πολύ απαλά το δάκτυλό σας σε μια χορδή πχ ΛΑ στο 5ο τάστο της ΜΙ καντίνι, σαν να κάνετε mute. Με το δεξί παίξτε κανονικά τη χορδή και σταδιακά με το αριστερό αρχίστε να αυξάνετε την πίεση πολύ αργά. Κάποια στιγμή θα ακούτε τη νότα λαμπερή, όπως θα πρέπει να ακούγεται. Σκεφτείτε εκείνη τη στιγμή πόση δύναμη χρησιμοποιείτε και συγκρίνετέ τη με τη δύναμη που χρησιμοποιείτε συνήθως...

Μάλλον πολύ περισσότερη, σωστά???  :wink:

 

παρατηρω κι εγω στους μαθητες στο σχολειο , οτι "σφιγγονται" υπερβολικα πολλες φορες.στον ωμο , στο "ποντικι" , στον καρπο .....τους κανω λοιπον το εξης.

 

κατεβαζουν το χερι κατω , και το αφηνουν "σαν παραλυτο".

κατοπιν με τον δεικτη και τον αντιχειρα , τους βαζω να κρατησουν την πενα και ρωταω που και ποση δυναμη βαζουν. το καταλαβαινουν και "πιανει" το κολπο... :P...

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάντε μόνοι σας αυτό το τεστ και θα δείτε:

Ακουμπήστε πολύ απαλά το δάκτυλό σας σε μια χορδή πχ ΛΑ στο 5ο τάστο της ΜΙ καντίνι, σαν να κάνετε mute. Με το δεξί παίξτε κανονικά τη χορδή και σταδιακά με το αριστερό αρχίστε να αυξάνετε την πίεση πολύ αργά. Κάποια στιγμή θα ακούτε τη νότα λαμπερή, όπως θα πρέπει να ακούγεται. Σκεφτείτε εκείνη τη στιγμή πόση δύναμη χρησιμοποιείτε και συγκρίνετέ τη με τη δύναμη που χρησιμοποιείτε συνήθως...

Μάλλον πολύ περισσότερη, σωστά???  :wink:

 

παρτε για παραδειγμα τον Clapton.

Προσεξτε ποσο απαλα ακουμπαει τις χορδες και θα καταλαβετε....

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να πω οτι το συνδρομο καρπιαιου δεν εχει καμια σχεση με την τενοντιτιδα που αναφερθηκε.το συνδρομο καρπιαιου ειναι πολυ πιο σοβαρο και ουτε η εγχειρηση λυνει το προβλημα 100% (παθων η μητερα μου).χιλιες φορες τενοντιτιδα που ειναι κατι απλο παρα συνδρομο του καρπιαιου που καποτε νομιζα οτι ειχα και εγω και εκανα το ενα ηλεκτρομυογραφημα μετα το αλλο....με το συνδρομο ουτε ποτηρι δεν μπορεις να σηκωσεις... :'(φτου φτου φτου μακρια απο εμας

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να πω οτι το συνδρομο καρπιαιου δεν εχει καμια σχεση με την τενοντιτιδα που αναφερθηκε.το συνδρομο καρπιαιου ειναι πολυ πιο σοβαρο και ουτε η εγχειρηση λυνει το προβλημα 100% (παθων η μητερα μου).χιλιες φορες τενοντιτιδα που ειναι κατι απλο παρα συνδρομο του καρπιαιου που καποτε νομιζα οτι ειχα και εγω και εκανα το ενα ηλεκτρομυογραφημα μετα το αλλο....με το συνδρομο ουτε ποτηρι δεν μπορεις να σηκωσεις... :'(φτου φτου φτου μακρια απο εμας

Ωπα,για πες κι άλλα για το καρπιαίο....Ψιλομπερδεύτικα τώρα...Εγώ τον τελευταίο καιρό έχω κάτι ενοχλήσεις(πολύ μικρές,αλλά ενοχλιτικές) στο αριστερό χέρι από τον αγκώνα και κάτω που εμφανίζονται συνήθως πάνω στο μισάωρο αλλα και στον δεξιό καρπό που έρχονται και φεύγουν(όχι έντονοι όμως..) ανάλογα με το κομμάτι...

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα: άλλο η τενοτίτιδα και άλλο το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα.

 

Στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για φλεγμονή που εμφανίζεται στους τένοντες των μυων (τένοντας είναι το τελευταίο τμήμα του μυ το οποίο είναι και αυτό που συνδέεται στο οστό, π.χ. αρκεί, την επόμενη φορά που θα φάτε μπούτι κοτόπουλο και δείτε στο τελείωμα του κρέατος που υπάρχει κάτι πιο σκληρό, σχεδόν διάφανο, σαν λάστιχο) και είναι παροδικό.

 

Στην άλλη έχουμε τραυματισμό του νεύρου που περνάει κάτω από τα οστά του καρπού. Και μιας και τα νευρικά κύτταρα όταν καταστραφούν δεν αναπλάθονται καθόλου, είναι πιο σοβαρή η κατάσταση και μπορεί να αφήσει μόνιμη βλάβη...

 

Το πρώτο το παθαινεις μετά από επίμονη και έντονη προσπάθεια, καταπονίζοντας τους μύες ενω το δεύτερο κυρίως από την συνεχή χρήση του πληκτρολογίου και του ποντικιού όπου πιέζεται το νεύρο για μεγάλο χρονικό διάστημα (καταντάει να γίνεται τα τελευταία χρόνια μάστιγα στους χρήστες υπολογιστών)

 

Τώρα, δεν νομίζω να περνάτε πολύ ώρα στον υπολογιστή σας γράφοντας απαντήσεις σε θέματα του ΝΟΙΖ, εεεέτσι δεν είναι;;;;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

κάποια στιγμή ένιωσα τσιμπίματα στον αντίχειρα του αριστερού χεριού.

Συνέχισα να παίζω..μετα απο 8ωρο κάψιμο σε κλασική κιθαρα(που δεν ειναι το οργανό μου) η βλάβη 'ηρθε.

 

Μόνιμη εξάρθωση του αντιχειρα.. :o κανει κλικ κλακ και φυσικα τραβιετε πισω 2πλασιο απο του δεξιου χεριου.

Τον πρωτο καιρό πανικο...ε οκ, μετά.. κεφάλι ψηλά και πάμε.

DOC είπε ξεκουρασέ το και αν δεν..εγχείρηση με 50% πιθανότητες επιτυχιας

Ο φυσιοθεραπευτής μου είπε...καντου γυμναστική!! Αυτό εκανα λοιπόν και τωρα παίζω χωρις να με ενοχλει. Βέβαια το προβλημα υπάρχει.

 

Σημαντικο...δεν αρκει να ποιάνουμε χαλαρα την κιθαρα αλλά και να μαθουμε όσο είναι νωρίς οτι ο αντίχειρας ακολουθαει πάνταα τις <θέσεις> στη κιθαρα

Λιγοι το χουν προσεξει αλλά τσεκαρετε το..οταν πχ καποιο θεμα κινήτε στη 4 και 5η ή και 6η θεση στη ταστιερα. Οι περισσότεροι χρησιμοποιουν το αντίχειρα ως σταθερο  :-\ σημείο στήριξης χωρίς να ακουλουθουν τις θέσεις..

Εγώ έτσι την έπαθα αλλα τωρα είμαι οκ.

Ε ενταξει αν έχει υγρασια πονάει λίγο περισσότερο  :)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωπα,για πες κι άλλα για το καρπιαίο....Ψιλομπερδεύτικα τώρα...Εγώ τον τελευταίο καιρό έχω κάτι ενοχλήσεις(πολύ μικρές,αλλά ενοχλιτικές) στο αριστερό χέρι από τον αγκώνα και κάτω που εμφανίζονται συνήθως πάνω στο μισάωρο αλλα και στον δεξιό καρπό που έρχονται και φεύγουν(όχι έντονοι όμως..) ανάλογα με το κομμάτι...

αν και ο holy φαινεται να ξερει καλυτερα θα σου πω την εμπειρια μου....μουδιασμα στον ωμο πολυ μεγαλο....οταν νιωθεις τα δακτυλα να μην ακολουθουν και γενικα υπερβολικη κουραση με το τιποτα τοτε εχεις καποιες υποψιες για συνδρομο....εαν ανησυχεις κλεινεις ραντεβου και κανεις ηλεκρομυογραφημα(δεν ειναι και το πιο ευχαριστο θα ελεγα)και σου λενε....η παθηση βρισκεται στο σημειο του χεριου που βλεπεις οταν μουτζωνεις τον εαυτο σου και κοιτας το χερι σου στο σημειο που τελειωνει ο καρπος (απο την μεσα μερια βεβαια αφου μουτζωνεσαι) και ενωνεται με την παλαμη....συνηθως ειναι ασθενεια που χτυπαει τις γυναικες αλλα και αντρες....ειναι γνωστη σαν ασθενει των οδοντoτιατρων αφου δουλευουν πολυ καρπο.....οι ανθρωποι που ασχολουνται με κομπιουτερ και αυτοι που τον εχουν κανει λαστιχο ;D

ο ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ο μπουζουκτζης εχει κανει την εγχειρηση αυτη αλλα πιτσες μπλε,την εκανε και η μανα μου και ειδε .....επισης πιτσες μπλε....τωρα σκεφτομαστε για ξυλινο χερι και γαντζο... ;D ειδωμεν

αυτα ποιος ειμαι ρε ο φουστης ο ΓΙΑΚΟΥΜΠ.....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

    Λοιπόν παιδιά ηρεμίστε κ αν δεν ξέρετε καλύτερα θα ήταν να μην απαντάτε σε τέτοια θέματα! Επίσης η ημιμάθεια είναι πολύ χειρότερη της αμάθειας... έχουν ειπωθεί τόσα πολλά λάθος πράγματα σε αυτό το θέμα που δεν ξέρω από που να αρχίσω κ πού να τελειώσω! Είμαι φυσικοθεραπευτής κ ξέρω κατιτίς παραπάνω, αλλά παρόλα αυτά όταν υπ΄άρχει ένα πρόβλημα υγείας δεν μπαίνουμε μέσα σε φόρουμ για να πάρουμε συμβουλες για την πάθησή μας κ για το πώς να την αντιμετωπίσουμε! Αυτό που πρεπει να κάνετε ειναι να ασχοληθείτε με το πρόβλημά σας αν δεν θέλετε να μεγαλώσει κιαλλο κ να πάρετε γνώμες ειδικών, γιατρών δηλαδη! Το να έχει κάποιος μια εμπειρία τενοντίτιδας δεν σημαίνει οτι ξέρει κιολλας κ οτι μπορεί να πάρει την θέση του γιατρού-συμβουλάτορα ώστε να συστήνει κ φάρμακα ΕΛΕΟΣ! Κάθε περίπτωση είναι τόσο διαφορετική όσο δεν φαντάζεστε! Για το ίδιο σύμπτωμα υπάρχουν δίαφορετικά αίτια κ καταστάσεις

  Λοιπόν, γενικά η τενοντίτιδα αντιμετωπίζεται κ ΔΕΝ επανεμφανίζεται όταν αυτο έχει γινει σωστά κ έχει προσδιοριστεί σωστά ο αιτιολογικός παράγων! Ας πούμε για παράδειγμα πολλές φορές μια χρόνια τενοντοθυλακίτιδα στους τενοντες των καμτήρων των δαχτύλων προκαλεί  Σ.Κ.Σ(συνδρ. καρπιαίου σωλήνα) κ αυτό σας το λέω για να καταλάβετε αυτό που είπα παραπάνω. Μην ανησυχείτε όμως, έχω δει κ πολύ-πολύ χάλια καταστάσεις να αποκαθίστανται πλήρως κ χωρίς εγχείριση! Απλά ασχοληθείτε με το πρόβλημά σας κ πάρτε την γνώμη του ειδικού γιατρού κ αν έχετε αμφιβολίες πάρτε κ μια 2η κ μια 3η γνώμη! Απλά όταν παρατηρήσετε κάποιο πρόβλημα κοιτάξτε το! Όσο το αφήνετε τόσο πιο δύσκολο να αποκατασταθεί, αλλά αποκαθίσταται κ χωρίς χειρουργεία! Αυτά!

 

P.S Το νέυρο ΔΕΝ καταστρέφεται σε Σ.Κ.Σ..αυτό έπρεπε να το πω γιατί ήταν πολύ άσχημο να το διαβάζει κάποιος που έχει πρόβλημα κ μάλιστα τόσο απλό...

Remember...relativity...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...

κι εγω επαθα πριν καποιους μηνες τενοντιτιδα.... ηταν το πιο χειροτερο που θα μπορουσε να μου συμβεί... ενιωθα οτι το μονο πραγμα που ειχε στη ζωη μου νοημα ( η κιθαρα) χάθηκε... ευτυχως το ξεπερασα σχετικα γρηγορα και χωρις χαπια.. με τοπικο αντιφλεγμονωδες μονο και ξεκουραση με νάρθηκα... αλλα αν καποιος παθει καλο θα ηταν να μην σταματησει τελειως να παιζει... διοτι το χερι εχει συνηθίσει σε μια ''γυμναστικη''...καλο θα ηταν 10 λεπτα την ημερα μονο καμια κλιμακα και πολυ χαλαρα... κι εγω ετσι μελεταγα και δεν μου χειροτέρευσε εκτος αν καποιος ποναει πολυ... εγω ετσι εχω ακουσει απο φιλους κιθαριστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά !

 

Από προσωπική εμπειρία , μιας και πολύ πρόσφατα ένοιωσα ένα δυνατό τράβηγμα στον μέσο(δάχτυλο) και καθώς έπαιζα και στον τένοντα, δε ξέρω αν ήταν ακριβώς τενοντίτιδα  βέβαια ...

Αλλά με αρκετή ξεκούραση, αποχή από κιθάρα (καμιά βδομάδα τελείως, και για τις κοντινές βδομάδες παίξιμο μόνο σε πρόβα 1-2 φορές), με αρκετό πάγο  ;D ;D ;D αλλά και καλό warm up ( το οποίο έκανα λίγες φορές) ...

μπόρεσα να επανέλθω σε φυσιολογικά πράγματα ... χοντρικά μετά από καμιά 3-4 βδομάδες.

 

Το θεματάκι είναι ότι η "ενόχληση" δεν έχει φύγει τελείως.Αν παίξω χωρίς warm up , πάλι θα  αισθανθώ τράβηγμα !

Λέτε να είναι τενοντίτιδα ήπιας μορφής ??

Με βλέπω να πηγαίνω σε κανένα γιατρό καλού κακού !!  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου