Προς το περιεχόμενο

Μουδιασμα χεριών - Ηλεκτρομυογράφημα


gmoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με έντονο και μόνιμο μούδιασμα του μικρού-κυρίως-και του παράμεσου του αριστερού χεριού.

Αρχικά νόμιζα κι εγώ πως το πλάκωνα στον ύπνο η το τοποθετούσα λάθος τις ώρες του του ιντερνετικού σερφαρίσματος.

 

Ήθελα να ελπίζω πως ήταν κάτι παροδικό όμως το πρόβλημα επέμενε και το μούδιασμα γινόταν εντονότερο με τον καιρό.

Έχοντας αρχίσει να ανησυχώ  πήγα σε ορθοπεδικό ο όποιος μου πρότεινε να κάνω ηλεκτρομυογράφημα,μια σχετικά σύντομη και ανώδυνη εξέταση που δείχνει σε πιο σημείο έχει "μπλοκάρει" το νεύρο-υπολογίζοντας την ταχύτητα που διαβιβάζεται ένας ηλεκτρικός ερεθισμός από σημείο σε σημείο.

 

Η διάγνωση ήταν ωλένια νευροπάθεια.

Επισκέφτηκα  άλλους 3 διαφορετικούς γιατρούς της σχετικής ειδικότητος που συμφωνούσαν με την πρώτη διάγνωση αλλά οι γνώμες τους για την αντιμετώπιση του προβλήματος διέφεραν.

Οι δυο μου πρότειναν να παίρνω 2 neurobion (χάπια υποκατάστατα του συμπλέγματος της βιταμίνης B που βοηθά στην ανάπλαση των νευρικών κυττάρων),να ξεκουράζω το χέρι και να περιμένω.

Ο τρίτος μου πρότεινε το χειρουργείο και μάλιστα το συντομότερο,λέγοντας μου πως δεν θα έβλεπα καλυτέρευση με τα neurobion,την ξεκούραση και την υπομονή.

Η αιτία του προβλήματος κατά την γνώμη του ήταν "κατασκευαστική"(το σημείο στο ύψος του αγκώνα που το νευράκι περνά μέσα από ένα στενό πέρασμα της ωλένης σε κάποιους είναι στενότερο και με τα άλατα που συσσωρεύονται με τα χρόνια προκύπτει το πρόβλημα.

Διάλεξα να περιμένω παίρνοντας τα χαπάκια μου όμως μετά την πάροδο 6-7 μηνών με το μούδιασμα να κυριαρχεί και να επιδεινώνετε μέρα με την ημέρα αποφάσισα να κάνω το χειρουργείο.

Μπανταρισμένο το χέρι για κάνα μήνα,μια τομή 10 εκατοστών στην πίσω-μέσα μεριά του χεριού στο ύψος του αγκώνα και 1500 ευρό για το "σετάρισμα".

Ένα χρόνο μετά το μούδιασμα έχει εξασθενήσει αισθητά-δεν έχει όμως "φύγει" τελείως ακόμα,το σημείο της τομής είναι ευαίσθητο και υπάρχει μικροενόχληση στην επαφή του με σκληρά αντικείμενα-τραπέζια,καρέκλες κ.λ.π.

Δεν ξέρω αν αυτή μου η μαρτυρία μπορεί να είναι χρήσιμη με κάποιο τρόπο,σορυ αν σε κούρασα-μπέρδεψα.

Σου εύχομαι περαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1998 ένα πρωί ξύπνησα και είχα ένα τρομερό μούδιασμα στο δείκτη και αντίχειρα του δεξιού χεριού.

 

Ήταν κατάληξη ενός πόνου από τον τρικέφαλο που με ταλαιπωρούσε μήνες.

 

Τρομοκρατημένος πιό πολύ λόγω δουλειάς (εκείνη την εποχή έκανα πολύ session, είχα 2 επαγγελματικές cover bands, ιδιαίτερα μαθήματα) πηγαίνοντας στον ορθοπεδικό και μετά από ακτινογραφίες, ηλεκτρομυογραφήματα κτλ η διάγνωση ήταν ότι είχαν μαζευτεί άλατα και κάτι σαν οστεόφυτα σε 2 σπονδύλους του αυχένα, οι οποίοι "μπλόκαραν" τα νεύρα που ήταν υπεύθυνα για την κίνηση των δαχτύλων.

 

Ο ορθοπεδικός μου είπε ότι πρέπει να γίνει κάποιο είδος εγχείρησης και εγώ χ@σμένος στην κυριολεξία αποφάσια να συμβουλευτώ μια φυσικοθεραπεύτρια η οποία τελικά με "έσαξε" και επανήλθα στο 90% περίπου...

 

Όλο αυτό από κακή στάση ετών του αυχένα λόγω κιθάρας  και όχι μόνο.

 

Εύχομαι ότι καλύτερο και γρήφορη επαναφορά.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστα τα νέα,ευτυχώς.Το ηλεκ/μα δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα στα νεύρα και έτσι,θέλω να πιστεύω πως,μάλλον η στάση του ύπνου μου ήταν αυτή που μου προκάλεσε αυτό το μούδιασμα και σιγά σιγά θα προσπαθήσω να την αλλάξω.

Το σίγουρο είναι πως ξανασκέφτηκα πολλά για το ζέσταμα και τις διατάσεις πριν από την μελέτη ή τις πρόβες,τα οποία συνήθως (κακώς) θεωρούμε μικρής σημασίας.

Όταν μαζεύονται χρόνια παιξίματος ή περίοδοι που ξαφνικά απαιτούν το διπλάσιο χρόνο παιξίματος από τον συνηθισμένο,καλό είναι να χουμε το νου μας.Λίγο επιφυλακτικά και στο γυμναστήριο..γιατί τουλάχιστον εμένα με "πιάνει" να θέλω να κάνω το κάτι παραπάνω και να βάλω κανα κιλό ακόμα..Συντηρητικά από δω και πέρα.

Το πρόβλημα με τον αυχένα ή την πλάτη με επηρεάζει κι εμένα και ελπίζω με συχνά διαλλείμματα να αποφύγω χειρότερες ή πιο μόνιμες καταστάσεις.

Ευχαριστώ όσους μου απάντησαν και για τα καθησυχαστικά τους σχόλια και από τα παιδιά που ταλαιπωρήθηκαν ή ταλαιπωρούνται ακόμη.Να στε όλοι καλά!

 

gmoll

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κι εγω ειχα τετοιες περιπετειες, καποιες τενοντιτιδες κατα καιρους, και προβλημα με τον αυχενα το οποιο με ταλαιπωρησε πολυ στα 21 (σταματησα εντελως για καποιους μηνες), και μετα καμμια δεκαετια αργοτερα. θεωρω απαραιτητη την επισκεψη σε γιατρους (περισσοτερους απο ενα αν γινεται), και σε γιατρους που ειδικευονται σε μουσικους η αθλητες, γιατι οι απαιτησεις μουσικου ειναι σαν αυτες ενος αθλητη. επισης θεωρω χρησιμη την δυσπιστια σε εξτρημ διαγνωσεις και θεραπειες (πχ. απολυτη ακινησια η εγχειρηση) και προσωπικα θα τις αφηνα ως τελευταια λυση αν και οταν ολα τα αλλα αποτυγχαναν.

 

αυτο που με βοηθησε εμενα πολυ (και μπορω παλι να παιζω και να μελεταω ολη μερα) ειναι:

 

1. διορθωσα ολα τα λαθη της τεχνικης μου, η αλλαξα οτι ηταν κουραστικο για τον αυχενα. ειναι σημαντικη η σωστη σταση χεριων ΚΑΙ σωματος (μελετη με καθρεφτη για λιγο καιρο), η σωστα σεταρισμενη κιθαρα, το να εισαι χαλαρος οταν παιζεις (ειδικα στα λαιβ-προβες κτλ οπου ειναι πιο δυσκολο) και ολα αυτα..

 

2. κανω σχολαστικα παντα ζεσταμα τουλαχιστον μιση-μια ωρα. συγχορδιες κλιμακες αρπισματα με μετρονομο ξεκινωντας απο πολυ αργα τεμπο. οσους μουσικους ξερω που ειχαν αυτη την συνηθεια στη μελετη τους (αλλα μιση-μια ωρα, οχι πεντε δεκα λεπτα), δεν ειχαν ποτε προβληματα με τα χερια τους..

 

3. καποιου ειδους αθληση. αν το ολο συστημα ειναι σε καλη κατασταση αντεχει και καποιες καταπονησεις. αν οχι, απο καποια ηλικια (η οταν ερθει ενα προβλημα) ενδεχομενως να δυσκολεψουν τα πραγματα

 

4. λογικη στη μελετη και στο παιξιμο. διαλειμματα, οχι ολο πλακωμα, ξεκουραση. ουτως η αλλως και στα διαλειμματα μπορεις να μελετας κατι αλλο χωρις το οργανο (θεωρια, ear training, να ακους ενα κομματι κ.τ.λ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώ-πω σαράβαλα έχουμε γίνει...όλοι στα χωριά μας....

 

Να αναφέρω ότι μερικά θαλάσσια μπανάκια με είχαν ανακουφίσει όσο τίποτε άλλο...

Ούτε τα Neurobion ούτε οποιοδήποτε άλλο φάρμακο έκανε κάτι στο θέμα των πόνων...

 

+ Έκοψα το τσιγάρο και σταμάτησαν τα πρηξίματα σε μία εβδομάδα...

 

+ Λίγο ξεκούραση (  + ολιγοήμερη αποχή απο την κιθάρα)

 

Για τα υπόλοιπα αποφασίζει ο γιατρός...

 

+123456789 !!!

 

Eπισης να πουμε οτι η υιοθετηση ΣΩΣΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ και ΑΕΡΟΒΙΑΣ ΑΣΚΗΣΗΣ (οπως ειναι το κολυμπι) ειναι μακραν οι αποτελεσματικοτερες αλλα και σωστοτερες για τον οργανισμο μεθοδοι τοσο αποκαταστασης οσο και αποτροπης τετοιων φαινομενων.

 

Εκ πειρας να σου πω οτι εκτος κι αν το προβλημα σου ειναι ΠΟΛΥ σοβαρο, δεν χρειαζεται να ανησυχεις, με μια προσεκτικοτητα στην περιοδο προσαρμογης κατα πασα πιθανοτητα θα επανελθεις στους φυσιολογικους σου ρυθμους τοσο στην κθαρα οσο και οπουδηποτε αλλου.

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Sorry που ξεθάβω το θέμα αλλά φαίνεται πως παρόμοιο πρόβλημα αρχίζει να χτυπάει και το δικό μου αριστερό χέρι.

Απλά μέχρι τώρα έχω συναντήσει απαξιωτικού τύπου αντιμετωπίσεις όπως ''ε και τι θέλεις τώρα να παίζεις κιθάρα, σταμάτα κλπ'' χωρίς καν να γίνει εξέταση.

Μια θερμή παράκληση αν κάποιος από τους παθούντες έχει κρατήσει στοιχεία κάποιου γιατρού που έχει πείρα με μουσικούς ας στείλει πμ

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου