Προς το περιεχόμενο

Διοργάνωση συναυλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι αυτό το θέμα έχει αρκετό ενδιαφέρον και δείχνει τον τρόπο που αντιμετωπίζεται η μουσική από την Ελληνική μουσική βιομηχανία. Συνεχίζοντας ένα θέμα που ξεκίνησε για τον Frusciante σε άλλο post, η ερώτηση μου είναι απλή:

 

Πότε θα δούμε τους Peppers εν Ελλάδι; Πόσο σοβαρή είναι η προσέγγιση των εταιρειών στο θέμα των συναυλιών εδώ; Γιατί όλα τα μεγάλα ονόματα έρχονται στη δύση της καριέρας τους;

 

Ξεκινώντας από το, κατά γενική ομολογία, επιτυχημένο RockWave 2003... 8O μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι όχι μόνο για όργανα, αλλά και για συναυλίες θα πρέπει να ξενιτευόμαστε.

 

Φιλικά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΡΑΣΙΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

 

ROCK,ΞΕ-ROCK ΤΑ ΚΑΣΣΕ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΚΛΑΣΣΑΤΩΝ ΓΚΡΟΥΠ & ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ.

 

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗ ΣΑΝΤΟΡΙΝH ΤΗΝ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΤΟΥ LENNY KRAVITZ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ,ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΜΟΝΟ -ΟΧΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΞΟΔΑ , ΕΙΝΑΙ 2 ΕΚ. ΔΟΛΛΑΡΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ.

 

(AN ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ TRIPPLE SCALE SESSION & ENA TOUR BONUS ΔΗΛ.ΠΕΡΙΠΟΥ 1000-2000 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ)

 

ΟΙ U2 ΠΗΡΑΝΕ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ 400.000.000 ΔΡΧ (ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΡΒΑΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ) ΟΤΑΝ ΕΠΑΙΞΑΝ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΤΟΥΣ ΑΜΟΙΒΗ ,ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 2 ΕΚ. ΕΥΡΩ!

 

ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΙΓΑ SUPER GROUPS ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ CHART TOPPERS...

 

ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΕΡΟΓΚΑ ΕΞΟΔΑ (ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΠΡΩΤΗΣ ΘΕΣΗΣ,ΣΟΥΠΕΡΛΟΥΞ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ,CATERING ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΥΛΙΚΩΝ ) ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΟΠΟΥ Ο ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΡΟΚ ΕΝΕΡΓΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 50.000 ΑΝΘΡΩΠΟΙ. :cry:

 

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΝΕ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΔΙΣΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΦΘΟΥΝ,ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΤΩΝ PEPPERS ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥΛΗΣΕ ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΕ 10.000 (ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΑ ΜΙΣΑ ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ...) ΤΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΔΩ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ??

 

ΤΑ ΜΟΝΑ ΣΟΥΠΕΡ ΓΚΡΟΥΠ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΕΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ (ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 100.000 ΚΟΣΜΟ) ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ STONES KAI OI FLOYD ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΗΡΘΑΝ .....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό το θέμα έχει αρκετό ενδιαφέρον και δείχνει τον τρόπο που αντιμετωπίζεται η μουσική από την Ελληνική μουσική βιομηχανία. Συνεχίζοντας ένα θέμα που ξεκίνησε για τον Frusciante σε άλλο post' date=' η ερώτηση μου είναι απλή:

 

Πότε θα δούμε τους Peppers εν Ελλάδι; Πόσο σοβαρή είναι η προσέγγιση των εταιρειών στο θέμα των συναυλιών εδώ; Γιατί όλα τα μεγάλα ονόματα έρχονται στη δύση της καριέρας τους;

 

Ξεκινώντας από το, κατά γενική ομολογία, επιτυχημένο RockWave 2003... 8O μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι όχι μόνο για όργανα, αλλά και για συναυλίες θα πρέπει να ξενιτευόμαστε.

 

Φιλικά,

Γεράσιμος[/quote']

 

Το θέμα με τις συναλίες έιναι πονεμένη ιστορία.

Τωρα για το RockWave περισυ δεν έγινε γιατί ματαιώθηκε του 2002 και η DiDi Music φοβόταν να ξαναπάρει το ρίσκο. Φέτος θα γίνει σε δικό τους χωρο με πολλα πολλά από οσο πήγα και είδα μια που τη DiDi την έχω αναλάβει ώς πελάτη τη μηχανογραφησή της και το δικτυό της.

Το μέρος θα είναι στη Μαλακάσσα πολύ κοντά στην Εθνική.

Τωρα για τα ονόματα που έρχονται εδώ όπως ειπώθηκε στη δύση της καριέρας τους δεν ξέρω γιατί συμβαίνει απλά από όσο ξέρω κοιτάνε να φέρνουν ονόματα που πουλάνε σε δισκοπολεία, ονόματα των οποίων η μουσική παίζεται σε διάφορα Rock μαγαζία.

Για τουσ Peppers φέτος από όσο ξέρω η DiDi μθσιψ δεν πρόκειται να τους φέρει. Υπάρχει και άλλη μια εταιρεία που λέγεται Νεο Ρεύμα στην οποία όμως δεν έχω προσβάσεις και δεν μπορώ να ξέρω.

Φιλικά

Σταμάτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδη τωρα ειδα αυτο το θεμα ξανα κανω Post αυτο που εγραψα και πριν:

Η αγορα μας δεν ειναι μικρη για τετοια Live, το τελευτεο best of των peppers εχει γινει ειδη πλατινενιο στην Ελλαδα. Δηλαδη μεγαλητερη αγορα εχει η Γιουγκοσλαβια η Αυστρια η ακομα και η Χαβαη που ειναι ενα νησακι σαν την Κρητη. Εχω ενα φιλο του οποιου η αδερφη ειναι παντρεμενη με μεγαλο διοργανοτη συναυλιων στην Γερμανια και μου εχει πει οτι δυο ειναι τα μεγαλα προβληματα στην Ελλαδα, κανεις δεν ενδιαφερετε ποτε να καλεσει μεγαλα ονοματα και δευτερο ειναι οτι δεν εχουμε αξιολογους συναυλιακους χωρους για τετια ονοματα. Και οσο για αυτο που ειπες φιλε superfunk μακαρι να ηταν μονο τα 2 εκ. Το συνολο των εξοδων για το τελευτεο Live των Bon Jovi στην Γερμανια ηταν 120 εκ. δολαρια. Και φυσικα οι εταιρειες δεν περιμενουν να τα βγαλουν αυτα τα λεφτα απο τα εισητηρια αλλα απο τις υπερποσες χωρηγιες μεγαλων πολυεθνικων εταιριων, ειδος υπο εξαφανιση στην Ελλαδα. Κι εγω πιστευω οτι εαν γινει καμια στραβη και γινουμε ρεζιλη στην Ολυμπιαδα μετα θα πρεπει να πηγαινουμε στην Τουρκια για να βλεπουμε ακομα και το "reunion" των Doors. Και οσο για το εαν θα μαζευτει κοσμος σκεψου μονο το οτι περιβαλομασται απο χωρες που ειναι στην ιδια σχεδον μοιρα με μας, απ'οτι ξερω στο live των u2 στην Θεσσαλονικη ειχαν ερθει σχεδον 2000 ατομα απο Βουλγαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KATΑΡΧΗΝ ΦΙΛΕ FLEAMAIL ΜΑΛΛΟΝ ΣΟΥ ΞΕΦΥΓΕ ΕΝΑ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟ bUDGET ΤΩΝ ΒΟΝ JOVI :lol:

120 EK ΔΟΛΛ ΚΟΣΤΗΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΩΝ!!

ΜΗΠΩΣ ΕΝΟΟΥΣΕΣ 12? :wink:

ΘΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΑΚΟΜΑ (ΕΧΟΝΤΑΣ ΖΗΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ 2 ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ) ΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ (ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΟΥΜΕ!) ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΗ Η "ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ" ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΠΟΛΥΒΟΗΘΑΕΙ.

ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟΙ ΟΙ ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΙΚΡΟΥΛΑ Η ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ.... :cry:

ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ,ΓΙΑ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΑ 80'S ΠΟΥ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΗΤΑΝ ΟΙ CITY :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΤΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑ 2-3 ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΥΠΟΥ ROCKWAVE H πΧ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ROCKWAVE ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΧ ΚΡΗΤΗ

Κοιταξε' date=' το Rockwave είναι πλέον δύσκολο να μετακινιθεί λόγο του ότι θα γινεται πλέον σε ιδιοκτητο χώρο της DiDi. Αλλά όμως το να γίνουν αντιστοιχα events εκτός αθήνας νομίζω ότι είναι καλό κυρίως για να αναδειχτούν κάποια τοπικά σχήματα. Για παράδειγμα τους Mod Plagal από την Ξάνθη; Εκτός Ελλ'αδας πουλάνε όμως!

 

Επίσης θα είναι καλή ευκαιρεία να δούν μγάλα ονόματα άτομα που ίσως να μην έχαν αυτή τη δυνατότητα πιο πρίν κτλ κτλ.

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΦΕΙΑΚΙΑ ΚΑΙ 2 ΑΦΙΣΕΣ ΡΟΚΑΔΩΝ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΝΑΜΕ ΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΩΝ

 

Τουλάχιστον για τιDiDi τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λές. Το ξέρω γιατί είμαι συχνά πυκνά εκεί και βλέπω τι παίζει. Απλά το κακό με αυτές τις εταιρείες είναι ότι βγάζουν το λάδι από τους εργαζόμενους σε αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: Superfunk κι εγω ακριβως το ιδιο ειπα οταν μου το ειπαν.... Δεν ξερω εαν ειναι υπερβολη αλλα ξερω οτι ειναι υπερβολη στην Αγγλια, στην περιοδο 2000-20004 οι red hot chili peppers εχουν παιξει (μαζι και με τα live που θα γινουν αυτο το καλοκαιρι) 16 φορες + 2 live για fun club μονο. Μονο την αναλογια πληθησμου εαν παρεις σε εμας επρεπε να ειχαν ερθει τουλαχιστον 2 φορες. Και μην λεμε χαζομαρες δεν ειναι ρισκο να φερεις μια μπαντα αυτου του μεγεθους στην Ελλαδα και δεν νομιζω η didi music και αλλες παρομιες εταιριες να ασχολουντε με τον Νταλαρα και την Βανδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ (ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΟΥΜΕ!)

 

Οι Peppers με τον Ναξιώτη τον Κιεδή να μην ξέρουν που πέφτει η πατρίδα; :) Να τους εντάξουν σε αυτό το πρόγραμμα μίας τράπεζας που λέγεται "επιστροφή στην πατρίδα" για τους Ολυμπιακούς.

 

Ούτε εγώ νομίζω ότι είναι οικονομικό το πρόβλημα' date=' όπως είπε και ο [b']fleamail[/b] άμα έρθουν οι Peppers θα μαζευτεί κόσμος απ'όλα τα Βαλκάνια εδώ. Δηλαδή, όταν παίζουν σε club-άκια στην Αγγλία, πόσο κόσμο μαζεύουν και τι χρήματα ζητάνε; Προφανώς είναι στα πλαίσια κάποιας περιοδείας όπου το κόστος είναι αρκετά χαμηλότερο απ΄ότι να τους φέρει κάποιος αποκλειστικά στην Ελλάδα.

 

Υπάρχει πρόβλημα νοοτροπίας και διάθεσης καταρχήν.

 

Υ.Γ. Γιατί γράφετε με κεφαλαία γράμματα; Είναι λίγο κουραστικό στην ανάνγωση (ιδίως αν είναι μακροσκελή όπως συνηθίζει ο interpaul), όπως και τα greeklish.

 

Φιλικά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ (ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΟΥΜΕ!)

 

Υ.Γ. Γιατί γράφετε με κεφαλαία γράμματα; Είναι λίγο κουραστικό στην ανάνγωση (ιδίως αν είναι μακροσκελή όπως συνηθίζει ο interpaul)' date=' όπως και τα greeklish.

 

Φιλικά,

Γεράσιμος[/quote']

 

Εγώ γράφω με greeklish όταν μπαίνω απο το σπίτι γιατι εκεί δεν έχω ελληνικά , αν και επειδή τα χρησημοποιώ πολύ μου είναι πιο εύκολα να γραψω σε greeklish από ότι σε ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου