Προς το περιεχόμενο

Περι διατροφης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πω καποια πραγματα,χρησιμες πληροφοριες που αφορουν ολους εκεινους που 1 μηνα πριν τις διακοπες,τρεχουν στους διαιτολογους κ στα γυμναστηρια ειτε να χασουν τα παραπανησια κιλα ειτε να "σφιξουν" το κορμι ωστε να ειναι ετοιμο για "τηγανισμα" στην παραλια.

Καλο θα κανει βεβαια να ριξουν μια ματια κ οσοι δεν ενδιαφερονται για την εμφανιση τους καθως ολοι εχουν αναγκη την καλη υγεια η οποια ειναι αμεσα εμπλεκομενη με την καλη(οχι ομως αυστηρη)διατροφη.

 

Οι περισσοτεροι απο εμας δεν διαθετουμε το DNA του Bruce Lee.Δηλαδη αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο,οταν τρωμε τεραστιες ποσοτητες φαγητου ασκοπα καποια στιγμη θα παχυνουμε.Αυτο δεν ειναι νεο φυσικα.

 

Πρωτα θα αναφερω καποια βασικα στοιχεια.

 

Υπαρχουν 3 βασικες πηγες ενεργειας που συναντουμε σχεδον παντου σε ολα τα ειδη τροφων.Αλλα σε μεγαλυτερες ποσοτητες αλλα σε μικροτερες.

 

Ειναι οι Πρωτεινες,τα Λιπαρα κ οι Υδατανθρακες

 

Ενα παραδειγμα το κρεας,εχει πολλες πρωτεινες,πολλα λιπη κ ελαχιστους υδατανθρακες.

Ας πουμε τα 100 γρ,εχουν 35γρ πρωτεινες,55γρ λιπος κ 10 υδατ.Ολα αυτα στο περιπου,δεν εχουν αλλωστε τωρα σημασια οι αριθμοι.

 

Παμε λιγο αναλυτικα το καθ'ενα διατροφικο στοιχειο για να εχουμε μια αποψη.

 

Οι Πρωτεινες

Ειναι πολυ σημαντικες,ο κυριος ρολος τους ειναι οτι βοηθουν τους μυς να ανακατασκευαστουν.Σχεδον καθημερινα καταστρεφουμε χιλιαδες μυικες ινες χωρις να το καταλαβαινουμε (ειναι αυτα τα "πιασιματακια" που νιωθουμε,μεσουλα κτλ) ετσι οταν δεν βαζουμε στην διατροφη μας επαρκης ποσοτητες τοτε δεν δινουμε στους μυς μας τα απαραιτητα υλικα ωστε να "γινουν" καλα.

Τροφες πλουσιες σε πρωτεινες ειναι τα αυγα,το γαλα με λιγα λιπαρα,το κρεας χωρις το εμφανες λιπος,το κοτοπουλο,τα ψαρια κ αλλα.

 

Υδατανθρακες

Ειναι η βενζινη του οργανισμου.Σημαντικο διατροφικο στοιχειο,υπερεκτιμημενο ομως κατα την αποψη μου.

Βρισκεται σχεδον παντου κ δυστυχως εκει οφειλεται κατα ενα ποσοστο το τεραστιο προβλημα της παχυσαρκιας παγκοσμιως.

Εγω χωριζω τους υδατανθρακες σε 2 κατηγοριες,τους Αργους κ τους Γρηγορους.

Αργοι ειναι εκεινοι που θελουν περισσοτερη ωρα να φτασουν στο αιμα κ γρηγοροι εκεινοι που πραττουν το αντιθετο.

Πηγες αργων υδατ. Ψωμι ολικης αλεσης,σικαλης,πατατα,Quaker,σιτηρα γενικως.

Πηγες γρηγορων υδατ. Φρουτα(σχεδον ολα),προιοντα ζαχαρης,σοκολατες,μπισκοτα,ασπρο ψωμι,μακαρονια,ολα τα "ωραια" γενικοτερα.

 

Λιπαρα

Σημαντικο στοιχειο,υποτιμημενο σε σχεση με τ'αλλα δυο.Μολις πριν λιγα χρονια πηρε μια μικρη αναγνωριση ως απαραιτητου κ σημαντικου διατροφικου στοιχειου καθως ανακαλυψαν οτι τα ακορεστα λιπη "ριχνουν" την κακη χοληστερινη κ βοηθουν γενικοτερα πολυ.

Υπαρχουν 2 βασικα ειδη,τα Κορεσμενα τηγανιτα λαδια,ολα τα λιπη που βρισκονται σε κρεατα κ τα υποπροιοντα τους εκτος εαν αναφερουν το αντιθετο κτλ και τα Ακορεστα δηλαδη τα λιπη που υπαρχουν στο ελαιολαδο,στο ψαρι,στο μουρουνελαιο,σε αρκετους ξηρους καρπους(αμυγδαλα,φουντουκια κ αλλα)

 

Τα παραπανω ειναι καποια βασικες γνωσεις που λιγο πολυ πρεπει να ξερουμε ολοι.

 

Παμε παρακατω στις συμβουλες.

 

Η Βασικοτερη συμβουλη#Τρωμε γι'αυτο που θα κανουμε

Ειμαστε κουρασμενοι,ειναι βραδυ,δεν εχουμε φαει καλα ολη μερα γιατι ετσι εχουμε μαθει κ λιγο πριν κοιμηθουμε πλακωνομαστε στα μακαρονια,στο ψωμι κ στην κοκα κολα κ παμε για υπνο λεγοντας-Πωω κρατιομουν ολη μερα γιατι κανω διαιτα,μεχρι 1500 θερμιδες μου'χουν πει να τρωω,ε εγω εχω φαει λιγοτερες.Καλα πηγε σημερα..

 

Λοιπον το σωμα μας δεν ειναι κομπιουτερ,να κατσει στο τελος της ημερας να μετρησει ποσες θερμιδες φαγαμε κ να πει Ααα ο Κωστας ηταν καλο παιδι 1500 εφαγε,ε ας αδυνατισει.No relationship που λενε στο χωριο μας.

Αφου ετοιμαζοματε να παμε για υπνο που στο καλο θα την καψει ο οργανισμος μου την ενεργεια που πηρα απο τα μακαρονια?(απλοι υδατανθρακες)Θα βλεπω ονειρο οτι παιζω μπασκετ?

 

Το σωστο λοιπον ειναι να φαμε πρωτεινες κ λιγα λιπαρα ωστε να μην γεμισει το αιμα με αχρηστη ενεργεια αλλα να γεμιζει το στομαχι μας με βασικες κ καλες θερμιδες.

Παντα σε καθε γευμα θα υπαρχουν αυτα τα 2 στοιχεια (Πρωτεινες+Λιπαρα) οι υδατανθρακες ειναι εκεινοι που θελουν ρεγουλα.

Δηλαδη,ετοιμαζομαστε να παμε να παιξουμε μπαλα? 1-2 ωρες πριν πλακωνομαστε στους υδατανθρακες κατα μεγαλο ποσοστο Αργους(βλ.παραπανω) κ ειμαστε ετοιμοι να σκισουμε τα διχτια.Μετα οταν γυρισουμε σπιτι κ ειμαστε ετοιμοι για ξαπλα τρωμε λιγους Αργους υδατανθρακες(πχ 2 φετες ψωμι σικαλης) μαζι φυσικα με τα υπολοιπα(πρωτ.+λιπη) κ ειμαστε σουπερ.

 

#2 Συμβουλη-Τι δουλεια κανουμε κ τι θερμιδες καταναλωνουμε.

Με βαση τα παραπανω μπορει ο καθενας στο περιπου να υπολογισει ποσο περιπου πρεπει να τρωει.Εγω θα δωσω παρακατω ενα παραδειγμα.Δεν μετραω θερμιδες κτλ μιλαμε για απλα πραγματα.Το τι θα φαμε κ ποσο,ποικιλει οπως εχω εξηγησει απο την δραστηριοτητα που προκειται να εκτελεσουμε μεσα στις επομενες 3 ωρες.

Ακομα κατι,ο οργανισμος μεσα σε 3 ωρες περιπου εχει αναγκη απο τροφη καθως το στομαχι εχει διασπασει την τροφη,εχουν μοιραστει οι ουσιες στο αιμα κ γινεται δουλεια.Αυτος ομως ο κυκλος πρεπει να ξαναρχισει!Ειμαστε μηχανες,κυριολεκτικα.Οποτε καθε 3 ωρες περιπου(να περασει μιση ωρα δεν χαθηκε κ ο κοσμος) πρεπει να "δινουμε κατι στο στομαχι να αλεσει".

 

Παω στο Παραδειγμα ημερησιας διατροφης σε σχεση με την εργασια κτλ.

 

Ας πουμε οτι δουλευουμε σε γραφειο,καθιστικη δουλεια κτλ.

Ξυπναμε το πρωι πινουμε ενα μεγαλο ποτηρι νερο(ναι πρωι πρωι) κ υστερα φτιαχνουμε κατι να φαμε,ενα τοστ με ψωμι σικαλης κ ενα ποτηρι απαχο γαλα,η ενα φρουτο κτλ.Υστερα φτιαχνουμε κ τον καφε μας (δεν παιζει μεγαλο ρολο η ζαχαρη στον καφε)

Ας πουμε η ωρα ειναι 8.30. Φαγαμε ενα "μικρο"σχετικα πρωινο γιατι δεν θα παμε να σκαρφαλωσουμε δα κ το Εβερεστ,στο αμαξι μας θα μπουμε κ θα παμε στην δουλεια οπου μας περιμενει μικρη σωματικη ενεργειακη δραστηριοτητα (μεγαλη βεβαια πολλες φορες,ψυχικη) Κατα τις 11.30 θα αρχισει το στομαχι να γουργουριζει,εαν οχι τοτε ακομη δεν εχει ξτπνησει ο μεταβολισμος(θα γινει κ αυτο) τοτε θα πρεπει κατι να φαμε,θυμηθειτε οχι πολλους υδατανθρακες..στο γραφειο καθομαστε.

Κανονιστε τι θα φατε απο πριν εαν δεν ειναι ευκολο να βρειτε κατι εκεινη την ωρα,παρτε δηλαδη απο το σπιτι.

500ml γαλα 1.5% λιπαρα ειναι καλη λυση,κ πληρες ακομα να πιουμε δεν πειραζει.Το "γαλα" διασπαται αργα κ θα μας "κρατησει" αρκετη ωρα με "γεματο"στομαχι.

Το μεσημεριανο μας θα ακολουθει παλι τον κανονα <Τι θα κανουμε τις επομενες 3 ωρες?> Κανονιστε τι θελετε κ μπορειτε να εχετε ετοιμο με βαση την παραπανω λογικη. Κτλ Κτλ

 

Ετσι θα παμε ολη μερα εως οτου πεσουμε το βραδυ για υπνο (φυσικα κ τρωμε κατι 1-2 ωρες πριν "κλεισουμε τα φωτα".Εχω εξηγησει,μην τα ξαναλεμε. :))

 

Μια συμβουλη προς τους παραπανω εργαζομενους.Ειναι καλο εαν θελουμε να αδυνατισουν οσοι το χρειαζονται,να αυξησουμε τις καυσεις μας,ειτε παιζοντας λιγο ποδοσφαιρο,μπασκετ κτλ ειτε πηγαινοντας γυμναστηριο(κ δεν ειναι καθολου κοινοτυπο)

 

Αυτο ηταν ενα παραδειγμα καποιου που δουλευει στο γραφειο,οπως οι περισσοτεροι απο'σας.

Οικοδομη δεν εχω πετυχει Ελληνα '78αρη ακομη!Οικοδομος ειμαι βλεπετε!

 

Εχω διαβασει κ εχω ασχοληθει αμετρητες ωρες με τα παραπανω,κυριως αντλησα πληροφοριες απο αμερικανικα περιοδικα Musclemag,IronMan κτλ μεσα απο αρθρα γραμμενα απο Αμερικανους συγγραφεις/επιστημονες που ειναι αυθεντιες στο ειδος τους.

Υπηρξα για πολλα χρονια ερασιτεχνης body builder (αλλη αρρωστια..) κ πιστεψτε με αυτα που σας παρεθεσα ειναι ολα οσα χρειαζεται να ξερει ενας μοντερνος ανθρωπος περι διατροφης κτλ.Ειναι το "ζουμι" των αμετρητων πληροφοριων που υπαρχουν γυρω απο το θεμα.

 

Οσοι θελουν να ρωτησουν κατι σχετικο,θελουν μια βοηθεια,δεν καταλαβαν λογω διατυπωσης κτλ (ενα λυκειο εβγαλα ο μαυρος) ας μου στειλουν ενα πμ.Ακομη οσοι θελουν συμβουλες γυρω απο την γυμναστικη,προπονηση με βαρη κτλ,ειμαι ανοικτος σε οποιαδηποτε ερωτηση :)

 

ΥΓ Ισως να ξεχασα 2-3 πραγματακια,δεν θα ειναι βασικα φανταζομαι.Δεν ειναι ο σκοπος μου να το παιξω ειδικος ουτε να ερθω σε αντιπαραθεση με διαιτολογους (αλλωστε καπως πρεπει να δουλεψουν κ αυτοι) κτλ.

 

Ελπιζω να βοηθησα. :)

 

Κωστας 5150 - Van Halen(εβγαλε κ καιν.κιθαρονι)for president

Dorian Yates for vice pres.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω σε ολα με εξαιρεση το ΓΑΛΑ,το οποιο ειναι η πλεον ΒΛΑΒΕΡΗ τροφη που μπορειτε να "δωσετε" στον οργανισμο σας (αλλα και στα παιδια σας αν ειναι παραπανω απο 15 ετων)  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παρα πολλους λογους......

 

Το γαλα ειναι μια ΠΛΗΡΗΣ τροφη,οποτε ουσιαστικα αν τρως γαλα δεν πρεπει να τρως ΤΙΠΟΤΑ αλλο,επισης η δραματικη πλειοψηφια του πληθυσμου εχει καποια δυσανεξια στο ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ γαλα (ειδικα το ΟΜΟΓΕΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ειναι σκετο δηλητηριο),αν πρεπει να φας γαλακτοκομικα προτιμησε αυτα που εχουν καποια καλλιεργεια με κορυφαια το γιαουρτι και το ξυνογαλο.Αν δεν μπορεις να ζησεις χωρις γαλα προτιμησε τουλαχιστον το κατσικισιο που αφομιωνεται καλυτερα απο τον οργανισμο.

 

το μοτο "το γαλα κανει καλο" ειναι μια εξυπνη κινηση των δυτικων να σπρωξουν το,ετσι κι αλλοιως αθλιο σε ποιοτητα γαλα τους,στον κοσμακι..οι Ασιατες δεν αγγιζουν το γαλα και κατι ξερουν ;)

 

επισης το γαλα καταστρεφει ολες τις ΑΝΤΙΟΞΕΙΔΩΤΙΚΕΣ ιδιοτητες των ροφηματων στα οποια πολυ κακως προστιθεται (καφε η τσαΪ δεν ειναι τυχαιο οτι ενω οι Αγγλοι καταναλωνουν τεραστιες ποσοτητες τσαγιου (αλλα παντα με γαλα) εχουν πολυ υψηλα ποσοστα καρκινου σε σχεση με τους ανατολιτες που ποτε δεν βαζουν γαλα στο τσαι τους

 

ριξε και μια ματια εδω αν δεν βαριεσαι...

 

http://www.notmilk.com/

 

http://www.notmilk.com/kradjian.html

 

κατα την ταπεινη μου γνωμη το γαλα επρεπε να απαγορευτει οπως & το τσιγαρο (τοσο επικινδυνο ειναι)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για το γαλα εχω ακουσει και εγω τα χειροτερα  :-\αλλα λενε επισις οτι κανει καλο στους καπνιστες και το εχω παρατηρισει και σε εμενα που καπνιζω σαν φουγαρο.. μολις πιω λιγο γαλα στρονουν τα παντα.......???

 

απο το να πινουμε αφτο το συσκευασμενο προιον μηπως υπαρχει καμια καλητερη λuση??

δεν βρισκω αλλη λυση εκτως απο το να κοψω το καπνισμα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν ειναι τυχαιο οτι ενω οι Αγγλοι καταναλωνουν τεραστιες ποσοτητες τσαγιου (αλλα παντα με γαλα) εχουν πολυ υψηλα ποσοστα καρκινου σε σχεση με τους ανατολιτες που ποτε δεν βαζουν γαλα στο τσαι τους...

Εγώ πάλι ισχυρίζομαι ότι αν οι Βρετανοί δεν έτρωγαν αυτά που τρώνε θα πάθαιναν πολύ λιγότερα ακόμα και αν έβαζαν πλουτώνιο στο τσάι τους... :-\ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ισχυρίζομαι ότι αν οι Βρετανοί δεν έτρωγαν αυτά που τρώνε θα πάθαιναν πολύ λιγότερα ακόμα και αν έβαζαν πλουτώνιο στο τσάι τους... :-\ ;)

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε ολα με εξαιρεση το ΓΑΛΑ,το οποιο ειναι η πλεον ΒΛΑΒΕΡΗ τροφη που μπορειτε να "δωσετε" στον οργανισμο σας (αλλα και στα παιδια σας αν ειναι παραπανω απο 15 ετων)  ;)

Εχουν βγει αρκετες ερευνες που υποστηριζουν απολυτα τα λεγομενα σου.

Αλλωστε το λεει κ η απλη λογικη,ειναι δυνατον ο ανθρωπος να γεννηθηκε για να καταναλωνει τεραστιες ποσοτητες αγελαδινου γαλακτος??Δεν νομιζω.

 

Εχω καταναλωσει αρκετο γαλα ειναι η αληθεια.Τις "παλιες" μερες οπου χρειαζομουν καθημερινα 250-300 γρ. πρωτεινης ωστε να αναρωνω απο τις βαριες προπονησεις,το γαλα ηταν η ευκολη λυση,το λιτρο εχει 33γρ.Ετσι κ εγω επινα 3 λιτρα καθημερινα ωστε να καλυψω ενα μεγαλο ποσοστο των πρωτεινων γρηγ.κ ευκολα.(Δεν με πειραξε ποτε,ομως εγω δεν αποτελω τον κανονα)

 

Εαν σας πειραζει το γαλα τοτε μην το πινετε,εαν δεν σας πειραζει κ σας αρεσει τοτε να μην καταναλωνετε περισσοτερο απο 500ml καθημερινα.

 

Ειναι καλη τροφη με μεγαλης βιολογικης αξιας πρωτεινες.Ιδιαιτερα εαν συνδιαστουν τα αμινοξεα των πρωτεινων του γαλακτος με αυτα του αυγου τοτε μιλαμε για σουπερ τροφη,αλλα αυτοι οι χαλια υδατανθρακες που περιεχει,κυριως λακτοζη,τα χαλαει ολα.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω εποχής η καλύτερη διατροφή είναι τα μελομακάρονα. Έκοψα τα ξενύχτια, τα πολλά ποτά τις γυναίκες (μιας και επίκειται γάμος) μετά απο 15 χρόνια έκοψα και το κάπνισμα. Ε δεν μπορώ να κόψω και φαΐ.

 

Όταν θελήσω όμως είσαι αρκετά κατατοπιστικός. Να προσθέσω οτι τα παντζάρια, μπρόκολο (μπλιαχ) το ελαιόλαδο (ωμό) και τα κάστανα βοηθούν επίσης στην απώλεια βάρους το ίδιο και οι μπανάνες απ' οτι διάβαζα σε ένα άρθρο στο google. Η πρωινή πορτοκαλάδα απο την άλλη όσο και δίνει ενέργεια και βιταμίνες έχει την τάση μετά απο χρόνια πόσης να αργοπορεί τον μεταβολισμό και άλλων τροφών (πάλι απο το γοογλε).

 

Δεν είμαι διατροφολόγος οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου