Προς το περιεχόμενο

truss rod HELP!!!


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδες, την βοηθεια σας...

 

Εχω μια παλια affinity strat που αγαπαω πολυ και χαλασαν τα πασα του truss rod και δεν μπορω να ρυθμισω πλεον το μανικι... Τι να κανω? - εκτος απο να την παω σε μαστορα προς το παρον. Το θηλυκο alen nut αλλαζει? Και πως αλλαζει? Αν το ξεβιδωσω θα βγει? (αν μπορεσω!) ή θα μου μεινει το μανικι για τα σκουπιδια? Τα φωτα σας please!

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει χαλάσει το σπείρωμα μάλλον θα έχει πάρει και το θηλυκό και το αρσενικό...

Θα πρότινα να ξεβιδώσεις πολύ προσεκτικά τη βίδα, έχοντας ρίξει λίγο λάδι και με κινήσεις δεξιόστροφα- αριστερόστροφα (μια στροφή αριστερά- 3/4 δεξιά) μπας και με το λαδι σωθεί το σπείρωμα.

Όταν βγεί κοιτα τις σπείρες και πες μας - η αλλάγή rod είναι σοβαρή (και ακριβή) επισκευή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πασα που εχουν χαλασει ειναι αυτα που μπαινει το κλειδι, για το σπειρωμα δεν ξερω, δεν νομιζω να εχει φαγωθει. Θα προσπαθησω με λιγο λαδι να βγαλω το nut, και ελπιζω να βρω nut για να ξαναβαλω.

Ευχαριστω παντως, αυτο με το λαδι δεν το ειχα σκεφτει...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

petersp, έχεις χαλάσει τελείως τη φωλιά του allen? Πρόσεχε να μην πάει λάδι εκεί μέσα, γιατί αν τώρα το allen "πιάνει" μετά βίας, μετά δεν θα πιάνει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτεινα να μην το βγαλεις ουτε για πλακα!!!αν το βγαλεις μετα το πιο πιθανο ειναι να μην μπορεσεις να ξαναβαλεις το καινουργιο που θελεις! αν θελεις δοκιμασε να χαλαρωσεις εντελως τις χορδες και μετα δοκιμασε μπας και γυριζει πιο ευκολα. ειναι δυσκολη κατασταση παντως απ'οτι καταλαβα... :-\

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολη κατασταση! θα προτεινα εαν δε ξερεις πολλα να μην πειραξεις τπτ! καλυτερη λυση που μου ερχετε αν κ ακριβη μπορει να σωθει η κατασταση!

http://www.stewmac.com/shop/Truss_rods/Special_tools_for:_Truss_rods/Truss_Rod_Rescue_Kit.html

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να δωσω τοσα και παλι αν μπορεσω να το φτιαξω, καλυτερα να παρω κανα μανικι απο ebay... Μαλλον για μαστορα παμε απ οτι καταλαβα και ο θεος βοηθος... Ευχαριστω παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολη κατασταση! θα προτεινα εαν δε ξερεις πολλα να μην πειραξεις τπτ! καλυτερη λυση που μου ερχετε αν κ ακριβη μπορει να σωθει η κατασταση!

http://www.stewmac.com/shop/Truss_rods/Special_tools_for:_Truss_rods/Truss_Rod_Rescue_Kit.html

Kαλά, απίστευτη πατέντα από stewmac....  :o :o

 

Όμως τελικά καλύτερα να την πάς σε καποιον που ξέρει (και δεν συμβουλευει βασισμένος σε περιγραφές...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου