Προς το περιεχόμενο

Fender Telecaster Vintage '52


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς, να σας χαιρετήσω ως νέο μέλος (έχω γραφτεί πολύ καιρό τώρα, αλλά δεν συμμετέχω ενεργά στην παρέα σας).

 

Από Δευτέρα θα είμαι κάτοχος ενός οργάνου που το ληγουρευόμουνα πολλά χρόνια. Ξέρω ότι δεν πρόκειται για την καλύτερη δυνατή αγορά σε αυτά τα χρήματα (παίζω alternative/blues), αλλά από πιτσιρίκος ήμουν ερωτευμένος με αυτήν την κιθάρα.

 

Στο ίντερνετ που έψαξα διάβασα αρκετές κριτικές για το όργανο, αλλά θορυβήθηκα από κάποιες αρνητικές όσον αφορά την ταστιέρα της. Το όργανο το έχω πιάσει στα χέρια μου δυο φορές. Μια στην Αγγλία το Σεπτέμβριο, που η ταστιέρα όντως μου φάνηκε περίεργη στο χέρι (κάπως χοντρή, μετά από λίγο ενοχλητική στον αντίχειρα), και μια σε ένα φίλο που ενώ έπαιξα αρκετή ώρα δε με ενόχλησε καθόλου. Τί παίζει ακριβώς με αυτές τις ταστιέρες; Είναι ότι σου κάτσει; Ήταν της στιγμής; Έπεσα σε κακό όργανο στην Αγγλία; Έπεσα σε καλό στον φίλο μου; Α ρε Fender... Λαχεία έχουν καταντήσει οι κιθάρες της...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρω ότι δεν πρόκειται για την καλύτερη δυνατή αγορά σε αυτά τα χρήματα (παίζω alternative/blues), αλλά από πιτσιρίκος ήμουν ερωτευμένος με αυτήν την κιθάρα.

 

ειναι η καλυτερη αγορα. ;)

 

η κιθαρα σου εχει vintage radius & vintage ταστα ,οπως δηλ. ολες οι παλιες καλες FENDER & αρκετα παχυ μπρατσο (οχι ομως οσο παχυ εχουν αλλες tele).Τα vintage ταστα ενοχλουν πολλους (και εμενα) μια και χρειαζονται υψηλοτερο action.

 

Tωρα αν σε ενοχλει το μπρατσο (και οχι η ταστιερα μια και ταστιερα ονομαζεται το πανω μερος του μπρατσου) δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε μια  και δεν εχουμε δει το... ΧΕΡΙ σου ;D  & την τεχνικη σου για να δουμε αν σε βολευει,εκατονταδες χιλιαδες κιθαριστες ομως παιζαν για πολλα χρονια με τετοια μπρατσα οποτε μαλλον θα το συνηθισεις ,κατα τη γνωμη μου οσο πιο χοντρο ειναι το μπρατσο τοσο και πιο ανετο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα αν σε ενοχλει το μπρατσο (και οχι η ταστιερα μια και ταστιερα ονομαζεται το πανω μερος του μπρατσου) δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε μια  και δεν εχουμε δει το... ΧΕΡΙ σου ;D

photo21jk1.jpg

 

Τώρα έχεις δει το χέρι μου :P

 

μαλλον θα το συνηθισεις ,κατα τη γνωμη μου οσο πιο χοντρο ειναι το μπρατσο τοσο και πιο ανετο...

Κι εγώ πιστεύω ότι θα το συνηθήσω. Απλά μου κάνει εντύπωση το πόσο διαφορετική ήταν αυτή που δοκίμασα το Σεπτεμβριο με αυτή που δοκίμασα την προηγούμενη εβδομάδα. Βέβαια, αυτή που δοκίμασα στην Αγγλία ήταν καινούργια (στην έκθεση), ενώ η άλλη αγορασμένη εδώ και 2 χρόνια (και χιλιοπαιγμένη).

 

ειναι η καλυτερη αγορα. ;)

Όταν λέω ότι δεν είναι η καλύτερη αγορά εννοώ ότι η συγκεκριμένη δίνει πολύ περιορισμένο φάσμα ήχων, αλλά δεν με πολυνοιάζει, εφόσον ο ήχος που δίνει η συγκεκριμένη τέλε μου αρέσει αρκετά.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μου κάνει εντύπωση το πόσο διαφορετική ήταν αυτή που δοκίμασα το Σεπτεμβριο με αυτή που δοκίμασα την προηγούμενη εβδομάδα. Βέβαια, αυτή που δοκίμασα στην Αγγλία ήταν καινούργια (στην έκθεση), ενώ η άλλη αγορασμένη εδώ και 2 χρόνια (και χιλιοπαιγμένη).

 

Προφανως η μια κιθαρα ειναι "σωστα" setαρισμενη και η αλλη οχι. Το "σωστο" βεβαια ειναι υποκειμενικο γι αυτο καλο ειναι να μαθουμε να κανουμε το setup μονοι μας και να καταλαβουμε τι μας βολευει σε μια κιθαρα (χαμηλο ή ψηλο action, παχος χορδων κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ ότι η συγκεκριμένη δίνει πολύ περιορισμένο φάσμα ήχων,

 

δεν νομιζω.ειναι απο τις πιο all around κιθαρες που υπαρχουν,το φασμα των...ηχων θα το φτιαξεις με τα εφε σου.

 

επισης θα χρειαστει να αλλαξεις την συνδεσμολογια των μαγνητων (wiring) γιατι η 52αρα εχει το πολυ παλιο wiring που δεν σου επιτρεπει να χρησιμοποιησεις τους δυο μαγνητες μαζι (που σου δινουν ΘΕΪΚΟ ηχο)

 

 

Προφανως η μια κιθαρα ειναι "σωστα" setαρισμενη και η αλλη οχι.

 

+1000000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

photo21jk1.jpg

 

Τώρα έχεις δει το χέρι μου :P

....

 

Μεγάλη πόρτα θα διαβείς. Γάμο βλέπω και 2 παιδιά. Μια ξανθιά να την προσέχεις. Πολλά τα ξύδια βλέπω. Τέλε vintage θα αγοράσεις και θα ζήσετε ευτυχισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη πόρτα θα διαβείς. Γάμο βλέπω και 2 παιδιά. Μια ξανθιά να την προσέχεις. Πολλά τα ξύδια βλέπω. Τέλε vintage θα αγοράσεις και θα ζήσετε ευτυχισμένοι.

 

 

Αμα το κατεχεις το ....αθλημα. ;D ;D ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω.ειναι απο τις πιο all around κιθαρες που υπαρχουν,το φασμα των...ηχων θα το φτιαξεις με τα εφε σου.

 

επισης θα χρειαστει να αλλαξεις την συνδεσμολογια των μαγνητων (wiring) γιατι η 52αρα εχει το πολυ παλιο wiring που δεν σου επιτρεπει να χρησιμοποιησεις τους δυο μαγνητες μαζι (που σου δινουν ΘΕΪΚΟ ηχο)

 

 

+1000000

 

Χμμ... Θα το τσεκάρω πάλι από Δευτέρα. Το wiring θα αλλάξει με το πρώτο service (σε κάνα 10ήμερο). Ευχαριστώ για το τιπ!

 

Μεγάλη πόρτα θα διαβείς. Γάμο βλέπω και 2 παιδιά. Μια ξανθιά να την προσέχεις. Πολλά τα ξύδια βλέπω. Τέλε vintage θα αγοράσεις και θα ζήσετε ευτυχισμένοι.

 

Γάμο και 2 παιδιά;  :o :o :o Μπρρρρ...  :P. Όσο για την ξανθιά, μάλλον αυτή πρέπει να προσέχει εμένα!  ;D

 

Στα μούτρα σ'... :P

Καλόπαιχτη! :D

 

Thanks! Και για τα δύο!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίντερνετ που έψαξα διάβασα αρκετές κριτικές για το όργανο, αλλά θορυβήθηκα από κάποιες αρνητικές όσον αφορά την ταστιέρα της. Το όργανο το έχω πιάσει στα χέρια μου δυο φορές. Μια στην Αγγλία το Σεπτέμβριο, που η ταστιέρα όντως μου φάνηκε περίεργη στο χέρι (κάπως χοντρή, μετά από λίγο ενοχλητική στον αντίχειρα), και μια σε ένα φίλο που ενώ έπαιξα αρκετή ώρα δε με ενόχλησε καθόλου. Τί παίζει ακριβώς με αυτές τις ταστιέρες; Είναι ότι σου κάτσει; Ήταν της στιγμής; Έπεσα σε κακό όργανο στην Αγγλία; Έπεσα σε καλό στον φίλο μου; Α ρε Fender... Λαχεία έχουν καταντήσει οι κιθάρες της...   :P

 

To σχημα, το μεγεθος, το  profile, τα ταστα που χρησιμοποιουνται σε ενα μανικι ειναι μερος των specs καθε κιθαρας και ως εκ τουτου δεν ειναι θεμα καλου η κακου οργανου αλλα του ποσο σε βολευουν τα συγκεκριμενα specs (εκτος και αν υπαρχει καποια κατασκευαστικη αστοχια π.χ ταστα που προεξεχουν του μανικιου, κακη εφαρμογη της λακας στο μανικι κ.λ.π)

 

Eπειδη το μανικι εινια οτι πιο σημαντικο στο feel που θα σου δωσει μια κιθαρα και ακομα πιο σημαντικο για το ποσο καλα θα παιζεις σε αυτην (ενα μανικι στο οποιο αισθανεσαι αβολα δεν θα σε αφησει να παιξεις οπως θελεις) και επειδη ειμαστε ολοι εντελως διαφορετικοι λογω κατασκευης χεριων  ;D ;D ;D λογω τροπου παιξιματος ;D ;D ;D ;D ως προς τις προτιμησεις μας σε αυτα (αλλοι θελουν χοντρα μανικια, αλλοι θελουν V shaped, αλλοι τρελλαινονται για vintage ταστα κ.λ.π) μην το σκεφτεις και πολυ αν δοκιμαζοντας την αισθανεσαι οτι το μανικι δεν σου αρεσει/βολευει και μην προσαρμοστεις εσυ στο μανικι, αλλα φροντισε για το αντιστροφο.

 

Επιπλεον το setup το οποιο θα ειναι προσαρμοσμενο στις δικες σου αναγκες ειναι μεν απαραιτητο και κατι παραπανω απο βασικο, αλλα αν το μανικι ειναι boatneck και εσυ αρεσκεσαι σε λεπτα μανικια οσο setup και αν κανεις δεν θα διορθωθει ποτε τιποτα.

 

Συμπερασματικα φροντισε εξ αρχης να σου αρεσει το μανικι...ολα τα υπολοιπα αλλαζονται ευκολα το μανικι οχι (και το μανικι αλλαζει αλλα... ::) ::) ::) ::) ::) ::))

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου