Προς το περιεχόμενο

fender vintage hot rod 62 vs 57


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα .εχω μπει ηδη στη ψυχολογικη διαδικασια να περασω στην new guitar in my life περιοδο μου .εχω γλυκαθει για ενα απο αυτα τα δυο μοντελα (απο αισθητικη αποψη λατρευω το white olympic χρωματακι) ή ισως με καμια 500 ευρω παραπανω μια suhr pro s1  (white olympic παλι ) αλλα ας μη ξεφυγουμε απο το θεμα .θα θελα την γνωμη/γνωση οσων εχουν εμπειρια σχετικη με τα δυο αυτα οργανα ,κυριως γαι το θεμα των μαγνητων που θεωρω οτι ειναι και η σημαντικοτερη διαφορα τους .κι επειδη εχω θεμα και με το χρωμα και μονο η 62' με καλυπτει ,ισως μια προταση για μαγνητες ,αν νοιωθετε οτι υπαρχει λογος για κατι τετοιο .α!και που μπορω ισως να βρω αυτα τα μοντελα να τα ακουσω live στο αθηνα

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τον εχω δει τον γαλλο

δε σκεφτομαι αλλαγες .ρωταω για να μαθω τι δε ξερω .+ ο λογος που χω βαλει ττην 57 στο κολπο ειναι ο διπλος neck .οποτε ψαρευω αποψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατασκευη δεν εχουν μεγαλες διαφορες. Vintage 6βιδη γεφυρα και οι δυο ενω κατα τη Fender εχουν 1 piece λαιμο.

Μια μικροδιαφορα ειναι το ''καλυτερο'' pickguard της 62 (μιλαμε για μεγαλη λεπτομερεια)

 

Για μενα η μεγαλη διαφορα ειναι ο μαγνητης στη γεφυρα της 57,o DiMarzio Tone Zone.

Ειναι ΠΟΛΥ hot σε σημειο του να μην ειμαι σιγουρος τι σκεφτοταν η Fender οταν κυκλοφορουσε κιθαρα της με αυτον...

 

Απο κει και περα ειναι θεμα επιλογων. Ποιους μαγνητες θες? Τους noiseless της 57 ή αυτους της 62?

 

Ηχητικα η 57αρα μοιαζει πιο vintage.

 

Υ.Γ. Δεν πιστευω να περιμενεις να σου πω διαφορα μεταξυ maple και rosewood ταστιερας. Ειχα αρκετες Fender strat και εχω 1 ακομα. Δεν ακουσα ποτε μου τι διαφορα εχει το ενα με το αλλο.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον εχω δει τον γαλλο

δε σκεφτομαι αλλαγες .ρωταω για να μαθω τι δε ξερω .+ ο λογος που χω βαλει ττην 57 στο κολπο ειναι ο διπλος neck .οποτε ψαρευω αποψεις

 

Ξεχασα να στο πω αυτο. Πισω στη γεφυρα τον εχει τον Tone Zone. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατοχος της 62 hot rod εδω και κανα 8μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτη.Τη συστηνω ανεπιφυλακτα.Θεωρω οτι ειναι πολυ ευελικτη κιθαρα και μπορει να βγαλει και vintage και μοντερνο ηχο.

Προσωπικα μ αρεσει που και οι 3 μαγνητες της ειναι μονοι σε αντιθεση με τον bridge μαγνητη της 57 που ειναι διπλος,και κατ εμε οι διπλοι δεν ταιριαζουν τοσο σε στρατ(ειχα δοκιμασει παλαιοτερα).

Η αλλη σημαντικη διαφορα των 2 ειναι οτι η 62 εχει rosewood ταστιερα ενω η 57 maple.Αφου περασαν 3 στρατ με maple απτην κατοχη μου εχω καταληξει οτι το rosewood μ αρεσει πιο πολυ σαν αισθηση εμφανιση.

Κατι αλλο πολυ σημαντικο.Η 62 εχει παχυ C μπρατσο.Εμενα με εχει βολεψει παρα πολυ αλλα φανταζομαι οτι δεν ειναι για ολους.Για την 57 τωρα δεν γνωριζω τι μπρατσο εχει.

Αν ησουν Θεσ/νικη θα σου λεγα να δοκιμασεις τη δικια μου!Αυτα..Ελπιζω να βοηθησα λιγο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο πολυ σημαντικο.Η 62 εχει παχυ C μπρατσο.Εμενα με εχει βολεψει παρα πολυ αλλα φανταζομαι οτι δεν ειναι για ολους.Για την 57 τωρα δεν γνωριζω τι μπρατσο εχει.

Αν ησουν Θεσ/νικη θα σου λεγα να δοκιμασεις τη δικια μου!Αυτα..Ελπιζω να βοηθησα λιγο :)

 

Η '57 έχει soft v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με το τρεμολο

επειδη με ενδιαφερει το παιξιμο αλα jeff beck και ειναι κατι που μελεταω ,ποια ειναι η αποκριση του (λογικα πρεπει να φτανει σχεδον στους 3 τονους),σταθεροτητα τονισμου ,εχει δοκιμασει κανεις να σεταρει με δυο ελατηρια ?γιατι το εξαβιδο συστημα σιγουρα δεν ειναι διβιδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fender vintage hot rod 62 δαγκωτα (μια και εχει rosewood που ταιριαζει πολυ περισσοτερο με το oly white & φυσικα κανονικους μονους μαγνητες)

 

επειδη με ενδιαφερει το παιξιμο αλα jeff beck

 

παρε αλλη κιθαρα,τα vintage tremolos δεν ειναι για αυτα τα πραγματα & ουτε φυσικα μπορουν να λειτουργησουν με 2 ελατηρια ,μια american deluxe (ειναι φθηνοτερη απο την hr) θα σε βολεψει μια χαρα

 

http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_strat_rw_oly.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε να δοκιμάσεις το μπράτσο γιατί κατα τη γνώμη μου το 7.5 radius είναι δυσκολόπαιχτο..

υγ.Πως ακριβήνανε έτσι οι vintage 57 ;Εγώ την είχα πάρει 1100ευρώ απο αγγλία πριν κάνα δυο χρόνια που ήταν 0.97 η λίρα..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου