Προς το περιεχόμενο

Μουσικες σκηνες, που θα παει η κατασταση με αυτες στην Αθηνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο ανεμος θα τους το πει

και τα θαλασσοπουλια

τα ψαρια που γλυκολαλουν

ο Αυγερινος και η Πουλια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και στην Πατρα η στη Θεσ/νίκη ή στα νησιά, πως θα ξέρουν ότι θα έρθεις?...

 

20χρ τωρα τα κανονιζει το εκαστοτε μαγαζι που μας φιλοξενει..απ την Αντιπαρο μέχρι την Ρόδο κ την Χαλκιδική....

άλλη ερώτηση??

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σύ Σπύρο μακάρι να ζούσαμε σε μια χώρα που το κοινό θα έμπαινε σε live stage για να ακούσει μουσική ανεξάρτητα απο το ποιος παίζει. Αυτό θέλει κουλτούρα Ολλανδίας ή Τσεχίας. Εδώ άν δέν σε ξέρουν δέν έρχονται να σε δούν, και δέν έχουν και άδικο αφού δέν υπάρχει ούτε η υποδομή απο τις σκηνές να κάνουν επιλογή, αλλά και όποιος έχει κ@...λα και πιάνει μια κιθάρα στο χέρι τουν νομίζει οτι είναι μουσικός και απαιτεί και αμοιβή για να παίξει... Με τί προδιαγραφές λοιπόν ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20χρ τωρα τα κανονιζει το εκαστοτε μαγαζι που μας φιλοξενει..απ την Αντιπαρο μέχρι την Ρόδο κ την Χαλκιδική....

άλλη ερώτηση??

Άρα που είναι το πρόβλημα?

Εάν είστε φίρμες και οι εκάστοτε μαγαζάτορες έχουν σίγουρες τις εισπράξεις...no problem.

Εάν δεν είστε και οι εκάστοτε μαγαζάτορες μαγαζάτορες δεν ενδιαφέρονται εάν μπαίνουν μέσα...πάλι no problem

Για να πώ την αλήθεια, δεν κατάλαβα το αρχικό post σου.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που λέτε παιδιά. Πραγματικά.

 

Βέβαια ειπώθηκαν 2-3 που πέρασαν στο ντούκου.

 

Βρίσκομαι στην ευτυχή θέση που δηλώνω ότι δεν βιοπορίζομαι από την μουσική οπότε αν κάποιος μου δώσει δύο τρία ποτά και μια καλή σκηνή να κάνω το κομμάτι μου και την ψυχανάλυσή μου να ναι καλά και τον ευχαριστώ. Τώρα αν έβγαλε λεφτά από μένα καλά έκανε διότι α) είναι επαγγελματίας και σε αυτό προσβλέπει και β) δεν ήμουν καλός εγώ στις διαπραγματεύσεις και οριοθετήσεις των αμοιβών μου.

Όντως σε μερικά live έχω ακούσει παράπονα για τα κεράσματα ("αφού μας είπε τα ποτά δικά μας") και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως περιμένει ένα γκρουπ ότι ο ταβερνιάρης θα ποτίζει τις νεροφίδες της μπάντας χωρίς παράπονο και όριο. Ελεος ρε παίδες. Πάρτε τα κουπόνια που δικαιούστε εξ' αρχής και that's that. Πάμε παρακάτω.

 

Έχω ζήσει στο εξωτερικό και έχω δουλέψει και σε pub και σε club ακόμα και σε Concert Hall. Αστε ρε παιδιά. Μην συγκρίνουμε τα ασύγκριτα. Οταν εκεί μιλάμε για party/wedding/club band μιλάμε για μια μικρή επιχείρηση (και μη σας μπερδεύει το look).

Να μην πούμε για όργανα, playlist, κουστούμια, φώτα, εξοπλισμό...... Πόσοι από σας συνάπτετε συμβόλαια με τον εκάστοτε ταβερνιάρη και έχετε ασφάλειες για public liability?

Για να μην πούμε ότι εκεί σε μερικές σκηνές, τα γκρουπ πληρώνουν να παίξουν. Αλλά δεν υπάρχει μια ρημαδοκονσόλα και ένας σκισμένος behringer εκεί.

 

Και τι μας λες δηλ ρε Κώστα. Υποφέρουν οι barούχοι στο Hellάς ?

Εχουν τα δικά τους να σκεφτούν αλλά πολλοί από αυτούς, ως γνήσιο Ελληνικό υποσύνολο και αυτοί λειτουργούν με γνώμονα την αρπαχτή και την κουτοπονηριά. Όχι ότι δεν υπάρχουν και παιδιά με όραμα και όρεξη. Αλλά αυτά δεν χορταίνουν.... Για αυτό και οι Ελληνικές σκηνές με συνεχή πολυετή παρουσία και προσφορά είναι ........ καμμία. Ε και 200 live σκηνές (πήρα δάνειο και άνοιξα ένα ροκ barάκι - αφού από μικρός άκουγα Zeppelin- να μαι αφεντικός μου και να τα κονομήσω) σε μία πόλη που δεν ακούει και τόσο ξένη μουσική (δεν είμαστε Λονδίνο), δεν παλεύονται ρε παιδιά. Περισσότερα και από τα ΚΕΚ των επιδοτήσεων κατάντησαν.

 

Από την άλλη τώρα, επειδή σηκώσαμε μια σελίδα στο Myspace και βγάλαμε και είκοσι κομμάτια διασκευές ("ναι αλλά με προσωπικό ύφος και ταυτότητα" :P) θέλουμε να μας φωνάζουνε μόνο ΠαρασκευοΣάββατα (καθότι έχουμε οικογένειες/δουλειές/μαθήματα/περίοδο) να παίζουμε (και να πρήζουμε γνωστούς και φίλους να ρθουν και που αφού μας υποσχεθούν δεν έρχεται σχεδόν κανείς γιατί "να μωρέ είχαμε έχουμε οικογένειες/δουλειές/μαθήματα/περίοδο") να πίνουμε τον άμπακο και να κονομήσουμε κιόλας τα φράγκα για το καινούριο special πετάλι που βάλαμε στο μάτι............ ε, ξέρω γω. Κάπως είναι.

 

Η κατάσταση όσο παραμένει ερασιτεχνική αμφοτέρων πλευρών θα παραμένει και συμβιοτική.

 

Αφού το ξέρατε και το ξέρετε. Από τη μουσική (οχι λαϊκό) στην Ελλάδα δύσκολα ζεις. Κάντε λοιπόν, ότι κάντε για την πάρτη σας και τον χαβαλέ, κανονίστε από πριν τους όρους που δεν θα ναι για κανέναν επαχθείς, διασκεδάστε και προχωράτε βλέποντας.

 

Αυτά από την αυστηρά προσωπική μου οπτική γωνία και σαφέστατα your milage may vary.

 

 

+1 και απο μενα!

 

ακομα, μια παρακληση, επειδη βλεπω πως κατα στιγμες το θεμα εχει τασεις...φυγης, ικετευω να μην το χεσουμε

το βρισκω πολυ ενδιαφερον! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταινε κ οι μαγαζατορες που βαζουν το καθε κ.....μενο καλαμπορτζη κοπαναδορο κ κανιβαλο να παιξει εαν του φερνει κεφαλια στο μαγαζι. Για ποιο επιπεδο μιλαμε? Εδω ο αλλος ουτε καν το cd μας δεν ηθελε να ακουσει κ λεει , κοσμο θα μου φερεις? δε πα να παιζεις κ τσιγκολελετες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συντηρεί ευαγές πριμοδοτούμενο πολιτιστικό ίδρυμα.

Επιχείρηση έχει. Μην τα μπερδεύεις.

 

Και στο Hammersmith αν το γεμίζει σε κενή μέρα και τη Βανδή (με όλο το σεβασμό στην αοιδό) βάζουνε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο Hammersmith αν το γεμίζει σε κενή μέρα και τη Βανδή (με όλο το σεβασμό στην αοιδό) βάζουνε.

Eννοείς τη Βίσση στο Albert Hall φίλτατε...(με όλο το σεβασμό στην αοιδό) :-X

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοείς τη Βίσση στο Albert Hall φίλτατε...(με όλο το σεβασμό στην αοιδό) :-X

Ε, αυτό εννοούσα αλλά το πήγα πλαγίως.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα φιλε brougos7, και χωρις την διαθεση να σε αμφισβητησω, αλλα στην καριερα σου στις μουσικες σκηνες, σας εχουν τυχει ολα?

σαμποταζ απο μπαντες, κοπανοι μαγαζαταρες,κλεφτες πορτιερηδες, καλαμπορτζηδες ηχοληπτες, ψευτικες αφισες, ολα?

ΟΛΑ??

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου