Προς το περιεχόμενο

Αισθητές διαφορές korg pa80 με pa800? Αξίζει τον κόπο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες γεια χαρά. Είμαι πληκτράς λαϊκός, παίζω με pa80.Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος , αν και ασχολήθηκα τριάμισι περίπου χρόνια με αυτό , για να το φτιάξω να σκάει καλά. Καθότι έχω και τον προκάτοχο του το i30, όπου και σε αυτό έμαθα πάρα πολλά..

Είμαι στο τσακ να πάρω το pa800, έτσι για μια υπέρβαση ,αν και έχω καλύψει το 95% των δυνατοτήτων του Pa80. Θέλω να πω ότι τελικά μετά από πολύ ψάξιμο έχω καταφέρει να κρατάω όλο το πρόγραμμα με 2 μπουζούκια 3φωνές, και το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματος είναι (nonstop). Θα ήθελα τη γνώμη σας αξίζει τον κόπο, θα είναι αισθητή η διαφορά με το pa80? Η να σκεφτώ για το Pa1x Θα εκτιμήσω τις γνώμες σας. Με φιλικούς χαιρετισμούς ΓΙΑΝΝΗΣ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι τα samples του είναι αρκετά καλύτερα απο αυτά της σειράς pa 50 60 80 όπως και οι ήχοι του.Σίγουρα είναι πιο εύχρηστο.Αξίζει να αναφερθεί η εγχρωμη οθόνη αφής.Επίσης έχε πολλές περισσότερες δυνατότητες σαν όργανο.Μπορεί να δεχτεί σκληρό δίσκο και cd rw!

Τώρα βέβαια δε ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάρείς αυτό και όχι να μαζέψεις ή να δώσεις τα χρήματα σου για το pa1xpro elinte.Πιστεύω ότι αξίζει η διαφορά των 600 ευρώ.Πρώτον είναι ο σκληρός δίσκος και το cd rw που για νατα βάλεις στο πα800 θα χρειαστείς σίγουρα χρήματα παραπάνω.Από την άλλη είναι και η μεγαλύτερη έκταση (μεγάλο πλεονέκτημα)Επίσης ο επεξεργαστής της φωνής helicon πιστεύω ότι είναι όλα τα λεφτά!Θα περάσεις αξέχαστες βραδυές όχι τόσο για χρήση σε live αλλά για βραδυές με παρέες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vikto95 Με πολύ λίγα λόγια επειδή καταλαβαίνω τι ακριβώς κάνεις με το Pa80.

Μην δώσεις το Pa80 μέχρι να φτιάξεις το Pa800.

Ναι να το πάρεις,αν δεν έχεις ακούσει Λαϊκά τέμπα στο Pa800 (ή ακόμα και στο Pa1X) πάνε να πάρεις μια γεύση,προσωπικά σαν άποψη θα σου πω πως διαφέρουν κατα πολύ όσον αφορά την "φυσικότητα" στον ήχο που βγάζουν.Ψάξε αν βρείς κάποιον πληκτρά να έχει φορτωμένα λαϊκά τέμπα. (λούπες).

Μπορείς επίσης να κάνεις πολλά παραπάνω,έχει ατελείωτες δυνατότητες πάνω στην δημιουργία λούπας (τέμπο/ρυθμός).

Κάτι τελευταίο: αν απλά ΄το θες για την δουλειά και τα χρήματα μην προχωρήσεις σε αγορά άλλου,αν όμως ασχολείσαι και θες να ασχοληθείς παραπάνω κάντο (To Pa1X δεν ξέρω κατα πόσο βγαίνει ακόμα καινούργιο) γι'άυτόι και σου λέω Pa800.

Το όργανο είναι απλά φανταστικό και σε ζηλεύω που σκέφτεσαι μια τέτοια αγορά μιας και εγώ έχω το Pa50 και κάνω την δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου, αν και καθυστέρησα να σου απαντήσω!! Τελικά πήγα και το είδα από κοντά το PA800. Θέλω να σου πώ ότι απογοητεύτηκα . Πρώτη εκτίμηση, τα μπουτον επιλογής πολύ σκληρά, όπου σου αφήνει την εντύπωση, ότι με την πάροδο του χρόνου, θα κολλάνε. Η ηχητική απόδοση, δεν μου άρεσε καθόλου, σε σχέση με το pa80. Το κλαβιέ, σαν pa50. Τώρα οι παραπάνω λειτουργίες, δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι χρήσιμες, προκειμένου να φτιάξω ρυθμούς για δουλειά. Γιατί τέτοια μπιχλιμπίδια για να τα ακούς στο σπίτι, ή για επεξεργασία στούντιο, είναι μια χαρά.. Για live όμως, είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα Νομίζω ότι τελικά το καλύτερο απΆ όλα είναι το Pa1X. Αλλά δυστυχώς το σταμάτησε. Αυτά τα ολίγα, και πάλι ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vikto ήθελα απλά να σου πω και αυτό που μόλις ανέφερες και εσύ. (Μην περιμένεις ποιότητα κατασκευής στο (PA800).

Όσο για το Pa1X ψάξτο, (υπάρχει έκδοση "elite").

Πρόκειται να κάνω αλλαγή οργάνου εγώ αφού δώσω το Pa50 και θα ψάξω το Pa1X μάλλον έστω και μεταχειρισμένο (αφού το ελέγξω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Chris τελικά το μεγαλύτερο επίτευγμα κατά την γνώμη μου πάντα, για μπουζουκοταβέρνες που είναι το στοιχειό μου, είναι να βγαίνω με ένα και μόνο όργανο, που να κάνω σωστά την δουλειά μου, και να φτιάχνω τον κόσμο. Δεν λέει να κουβαλάω την προίκα μου κάθε φορά, για πολλούς και ευνόητους λόγους. Ανέκαθεν έβγαινα με το θρυλικό korg i30, και τον ( σκύλο τον μαύρο ), ROLAND D-50. Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο, πειραματισμό, και ατελείωτο χρόνο, κατάφερα να κάνω το pa80 πάντα πάνω στα δικά μου μέτρα, να ( vamaei ) . Όχι μόνο από ρυθμούς αλλά και ήχους. Και κυριολεκτώ. Φαντάζομε τι θα γινότανε με το PA1X. Όντος στιβαρή μεταλλική κατασκευή, και άριστο κλαβιέ!!!!! Καθώς και φοβερή ποιότητα, και δυνατότητες. Πίστεψα κάτι ανάλογο και για το pa 800, και τελικά γελάστηκα!!

Έχω ξεκινήσει και εγώ το ψάξιμο!!!! Πάντως ΜΑΚΡΙΑ από το PA800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vikto έμαθα κάτι το οποίο σε άλλο θέμα σε αυτό το φόρουμ τεθηκε σαν ερώτημα και αν αληθεύει τότε με προβληματίζει στο "ψάξιμο" για Pa1X.

Το Fingered Portamendo.

Θα χαλαστώ πολύ αν το Pa1X δεν έχει τέτοια επιλογή και είναι πολύ κρίμα γιατί έχω πολύ μεγάλη "γκάμα" απο σκυλάδικους ήχους για σειρά Pa.

Θα απαντήσω μόλις σιγουρέψω το θέμα γιατί δεν έχω τόσο χρόνο να κάτσω να ψάξω σε σελίδες στο ίντερνετ ή να πάρω κάποιο τηλέφωνο.

θα σε κρατήσω ενήμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου