Προς το περιεχόμενο

Blackstar ID Core VS Blackstar HT-1R Combo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά!

 

Θα ήθελα ένα μικρό ενισχυτή για εξάσκηση στο σπίτι και έχω φάει κόλλημα με τον Blackstar ID Core 10.

 

Μετά βέβαια πήρε και το μάτι μου τον HT-1R combo, ο οποίος έχει την διπλάσια τιμή αλλά είναι και λαμπάτος. Γνωρίζω για τις διαφορές των 2 ενισχυτών (ο ένας τρανζίστορ με εφέ κλπ κλπ και ο άλλος λαμπάτος με πιο γεμάτο ήχο χωρίς πολλά στολίδια) και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ανάμεσα σε αυτούς τους δυο, είναι εμφανής η διαφορά τρανζίστορ-λάμπας.

 

Για περισσότερα εφέ, ηχογραφήσεις και 1000+2 ήχους χρησιμοποιώ το Guitar Rig 5 στo PC μου, το οποίο με καλύπτει, αλλά θα ήθελα να έχω και ένα μικρό ενισχυτή να βάζω απλά το καλώδιο και να κάνω εξάσκηση χωρίς πολλά πολλά.

 

Μόλις βρω την ευκαιρία θα πάω να τους δοκιμάσω σε ένα κατάστημα, στο μεταξύ θα ήθελα να ακούσω ή μάλλον να διαβάσω τις απόψεις σας. ευχαριστώ!

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση αυτό:

 

 

Για περισσότερα εφέ, ηχογραφήσεις και 1000+2 ήχους χρησιμοποιώ το Guitar Rig 5 στo PC μου, το οποίο με καλύπτει, αλλά θα ήθελα να έχω και ένα μικρό ενισχυτή να βάζω απλά το καλώδιο και να κάνω εξάσκηση χωρίς πολλά πολλά.

 

και με δεδομένο ότι μπορείς να καλύψεις την χρηματική διαφορά, πηγαίνεις για τον HT-1R. Κάνει ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι, τίποτα που δεν χρειάζεσαι, στο 1ο του κανάλι ("καθαρό") κάνει αυτό ακριβώς που υπόσχεται το γεγονός ότι είναι λαμπάτος, στο 2ο κάνει όλα τα υπόλοιπα, έχει εξαιρετικό reverb, ακόμα πιο εξαιρετικό cab-emulation και, όντως, για εξάσκηση στο σπίτι είναι μια πλήρης και εξαιρετική λύση. Τον χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά με ακουστικά, με πετάλια και χωρίς, με Les Paul, με Tele. Από τις καλύτερες αγορές που έκανα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα χέρια μου πέρασε ο HT5 και το λαμπάτο booster της εταιρίας. Εξαιρετικά μηχανήματα και τα 2.

 

Δεν έχω εμπειρία πάνω στα 2 που σε ενδιαφέρουν, αλλά η εικόνα που αποκόμισα από τον ΗΤ5 (αθόρυβος, εκπληκτικός ήχος όποια ρύθμιση κι αν έκανες) μου λέει πως αξίζει να στραφείς σε αυτή την εταιρία και δε θα χάσεις

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος, ευχαριστώ! αν μπορούσα οικονομικά θα πηγαινα για τον HT-5 (μένω σε μονοκατοικία οπότε δεν θα με πείραζε να ανέβαζα λίγο το volume  ;D ;D )

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω αυτη την λογικη "...θα ήθελα να έχω και ένα μικρό ενισχυτή να βάζω απλά το καλώδιο και να κάνω εξάσκηση χωρίς πολλά πολλά"

Αν θελω να μελετησω ιδιως καποιο κομματι, θα χρειαστω ετσι κι αλλιως το PC, να παιξει το player μου το κομματι (και σε οποια ταχυτητα θελω) και το backing track του για εξασκηση κλπ κλπ και βασικα θελω την κιθαρα μου in the mix και οχι να ακουγεται απο αλλου το κομματι και απο αλλου η κιθαρα μου.

Και προσωπικα το να ανοιξω ενισχυτη, μεχρι να ζεσταθει και να παιξει, δεν ειναι πιο δυσκολο απο το να ανοιξω πεταλιερα και PC (που ειναι μονιμα συνδεδεμενα ολα κλπ).

Αν ηθελα να αγορασω ενα πρωτο ενισχυτη, θα προτιμουσα σιγουρα ενα καλο μικρο λαμπατο, για να μπορω να κανω και μια ηχογραφηση με μικροφωνο αληθινου ηχου και οχι simulaton οπως με τις πεταλιερες guitar rig κλπ, αφου ετσι κι αλλιως εχω τετοιο ηχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω αυτη την λογικη "...θα ήθελα να έχω και ένα μικρό ενισχυτή να βάζω απλά το καλώδιο και να κάνω εξάσκηση χωρίς πολλά πολλά"

Αν θελω να μελετησω ιδιως καποιο κομματι, θα χρειαστω ετσι κι αλλιως το PC, να παιξει το player μου το κομματι (και σε οποια ταχυτητα θελω) και το backing track του για εξασκηση κλπ κλπ και βασικα θελω την κιθαρα μου in the mix και οχι να ακουγεται απο αλλου το κομματι και απο αλλου η κιθαρα μου.

Και προσωπικα το να ανοιξω ενισχυτη, μεχρι να ζεσταθει και να παιξει, δεν ειναι πιο δυσκολο απο το να ανοιξω πεταλιερα και PC (που ειναι μονιμα συνδεδεμενα ολα κλπ).

Αν ηθελα να αγορασω ενα πρωτο ενισχυτη, θα προτιμουσα σιγουρα ενα καλο μικρο λαμπατο, για να μπορω να κανω και μια ηχογραφηση με μικροφωνο αληθινου ηχου και οχι simulaton οπως με τις πεταλιερες guitar rig κλπ, αφου ετσι κι αλλιως εχω τετοιο ηχο.

 

 

 

Βασικά... διαφωνώ, σε όλο το post. Με όλο τον σεβασμό, έτσι;

 

Προφανώς και δεν έχεις παίξει τον συγκεκριμένο ενισχυτή ούτε έχεις ηχογραφήσει με αυτόν. Ποιά μικρόφωνα, ποιά PC και ιστορίες για αγρίους...

 

Για να μην μπω καν στη συζήτηση στο τί σημαίνει "εξάσκηση" για κάθε κιθαρίστα και στο πώς θέλει / τον / την βολεύει να εξασκείται. Πιο εύκολο πράγμα για εξάσκηση και πιο εμπνευστικό από το να συνδέσεις το κινητό σου (το οποίο έχεις συνδέσει wi-fi στο youtube) στο line in του μικρού Blackstar και να τζαμάρεις μαζί με ένα από τα χιλιάδες backing tracks διαθέσιμα σε κάθε κλειδί και σε οποιοδήποτε απίθανο ή όχι στυλ, προσωπικά δεν έχω βρει.

 

Άσε το πώς ακούγονται και τα 2 κανάλια του, τί απόκριση έχουν στις δυναμικές της πένας και στα  controls της κιθάρας...

 

Και μιλάμε για ενισχυτή που, λέμε τώρα, στο τσακίρ κέφι και αν τύχει, τον καρφώνεις σε μία 2x12'' ή 4x12'' και βγάζεις live. Ή ακόμα καλύτερα, στέλνεις line-out στο PA του μαγαζιού και αφήνεις το κουβάλημα στους άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση Spyros Delta

 

Το αν συμφωνείς με τη λογική μου, δεν είναι ερώτημα, μη χαλιέσαι!  :D παρόλα αυτά θα εξηγήσω λίγο:

όπως είπα και παραπάνω, τον ενισχυτή τον θέλω για χρήση πέραν του υπολογιστή, που θα μπορώ να τον χρησιμοποιήσω χωρίς να έχω ανοιχτό το PC ή και για να τον πάρω σε ένα άλλο χώρο. Το Guitar Rig το χρησιμοποιώ με ακουστικά, διαφορετικά πρέπει να βγάλω τα ηχεία από το PC και να τα συνδέσω στο Rig Kontrol.

επίσης ποιός είπε για επαγγελματικές ηχογραφήσεις? το χόμπι μας κάνουμε  ;)

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως θα ήθελα κάπου να βρώ μια καλή κριτική για ένα practice σπιτικό λαμπάτο 1-5 βατ που να μου δίνει αυτό που σου δίνει ένας μεγάλος στο μισό ή στο ένα.

Εχω practice τρανζιστοράτο και σπάνια τον χρησιμοποιώ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικά... διαφωνώ, σε όλο το post. Με όλο τον σεβασμό, έτσι;

 

Πιο εύκολο πράγμα για εξάσκηση και πιο εμπνευστικό από το να συνδέσεις το κινητό σου (το οποίο έχεις συνδέσει wi-fi στο youtube) στο line in του μικρού Blackstar και να τζαμάρεις μαζί με ένα από τα χιλιάδες backing tracks διαθέσιμα σε κάθε κλειδί και σε οποιοδήποτε απίθανο ή όχι στυλ, προσωπικά δεν έχω βρει.

 

Σιγουρα ο καθενας εχει την αποψη του.

Ομως μιλας και ο ιδιος για τζαμαρισμα.

Αλλο πραγμα η μελετη και η εξασκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου