Προς το περιεχόμενο

String Gauges. Η διαδρομή σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κιθάρες, μπάσα και λοιπά έγχορδα. Τί νούμερο χορδές χρησιμοποιείτε και από ποιά άλλα περάσατε μέχρι να φτάσετε εδώ; Πώς αιτιολογείτε τις αλλαγές αυτές;

 

Στην ακουστική ξεκίνησα με 12άρες (53 ή 54 μπάσα E) και εκεί είμαι ακόμα. Σε ένα ονειρεμένο περιβάλλον (αφού δηλαδή θα είχα αντικαταστήσει τα όχι τέλεια nut και saddle), ίσως, ίσως λέω, να ήθελα ελάχιστα λεπτότερα καντίνια και μια παχιά - παχιά 56άρα E. Πολλά τα Drop D Άρη.

Στην ηλεκτρική ξεκίνησα με 10-46 και εκεί έμεινα για περίπου 6 χρόνια. Ήταν τα χρόνια που έκανα και σόλο  :laugh:. Την εποχή που ανακάλυπτα ότι υπάρχουν εργαστήρια και μάστορες που αναλαμβάνουν να κάνουν τα σαπάκια μας λιγότερο σαπάκια είχα μόλις δοκιμάσει ένα set 10-52. Φοβερή αίσθηση στα μπάσα αλλά πολύ μεγάλο το σκαλοπάτι από τα καντίνια στις τυλιχτές και πολύ άνιση η αίσθηση. Τη δίνω για πρώτο setup με 11-48. Αααα, εδώ είμαστε.

Δέκα και βάλε χρόνια μετά και με πολλές περισσότερες επιλογές για κάθε γούστο, έκανα δειλά την πρώτη δοκιμή σε set 11-52. Παρόλο που οι παλιοί μου είχαν πει πως το μυστικό είναι να μη σφιχτείς, κώλωσα. Πίσω στο 11-48 για λίγα ακόμα set, ακόμα μια απόπειρα με 11-52. Τώρα ναι. Χειρόφρενο (μέχρι να ξαναφύγουμε).

 

Σίγουρα έχει αλλάξει ο τρόπος που θέλω να ακούω την κιθάρα μου, τόσο αυτόνομα όσο και ως μέρος ενός συνόλου. Στα δεκάξι μου θεωρούσα υποχρέωση κάθε τραγούδι να έχει δεκαπέντε κιλά σολίδια και bends, δε χρησιμοποιούσα εφέ, και έπαιζα κατά κόρον σε ενισχυτές της πλάκας με το switch κοκκαλωμένο στον bridge. Δεκαοχτώ χρόνια μετά όλα τα παραπάνω έχουν πάψει να ισχύουν, έχω πάψει να βλέπω την κιθάρα ως σολομηχανή και τα Drop D έχουν αυγατίσει πολύ. Ίσως γι' αυτό στα gauges να έχω σταθερά ανοδικές τάσεις (πέρα απ' την αδιαμφισβήτητη μυϊκή μου μάζα). :D :D

 

Αυτά από μένα.

Κιθάρες, μπάσα, μαντολίνα, πάρτε το μικρόφωνο και πείτε τα!

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1985

- Ένα πακέτο εννιάρες παρακαλώ

- Ορίστε

- Ευχαριστώ

 

2017

Ένα πακέτο εννιάρες νίκελ παρακαλώ (άντε στα μεράκια Elixir)

- 42; 46;

- Ό,τι έχετε

- Ορίστε

- Ευχαριστώ

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξεκινησα με 9αρες για κανα δυο μηνες & μετα πιστεψα τον μυθο  "βαρύτερες χορδες-καλύτερος ηχος" για πολλα χρονια και επαιζα με 12-52  και 11-49.

 

Μια μερα εβαλα κατα λαθος στην tele μου ενα σετ 10-46 και...κατεβηκαν οι Αγγελλοι και χαϊδεψαν τα αυτια μου ,ΠΟΛΥ περισσοτερο twang στις τυλιχτες χορδες και ποιο "ανοιχτος ηχος"

 

δοκίμασα και το κλασσικο "ολο το ροκ με αυτες εχει γραφτει" 010-038 σετ αλλα μου ελειψε λιγο ο ογκος και ξαναδοκιμασα 9αρες αλλα οι ατυλιχτες χορδες ακουγονταν σαν μπαγλαμας  οποτε εμεινα στις 010-046 για πολλα χρονια...

 

προσφατα ανακαλυψα την ΜΑΓΕΙΑ της ΣΟΛ τυλιχτης χορδης (οι κιθαρες με ατυλιχτη σολ χορδη μου ακουγονται πλεον σαν ξεκουρδιστοι ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ  ;D) οποτε πλεον θα χρησιμοποιω αυτες μια και προσωπικα γραφω το BENDING στα παλαιοτερα των υποδηματων μου (βεβαια και ο Danny Gatton τυλιχτη σολ ειχε και κατι ψιλομπεντς τα εκανε...)

 

da_prod_exl110w_main_2.jpg

 

οταν γινω ΠΛΟΥΣΙΟΣ και διασημος   θα παραγγελνω custom gauged sets

 

012-015-18w-024w-032w-042w

 

αυτος ειναι ο ΤΕΛΕΙΟΣ συνδιασμος για twangy τυλιχτες  & μη-μπαγλαμαδενιες ατυλιχτες χορδες

 

 

σε ενα Eastwood tuxed σκαφος που εχω βαζω αυτες (καποιες φορες τις βαζω και στην thinline tele μου)

 

thomastik-infeld-electric-guitar-steel-nickel-flat-wound-extra-light-010-044-js110-10.gif

 

πολυ ωραιες και μαλακιες flats

 

 

 

 

 

στο μπασο μου εχω εδω και σχεδον 10 ετη.... ;D  ενα σετ .045-.105 Pyramid Flats και ειμαι μια χαρα...θελω να τις αλλαξω αλλα δεν βρισκω  παρα μονο 40αρες οποτε θα τις αφησω ...λιγο ακομα πανω  ;D

 

στην ακουστικη βαζω αυτες (φθηνες και πολυ ωραιες)

 

phosphorbronze-superior-quality-light.jpg

 

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικα ξεκινησα με 9-42,

στη συνεχεια πηγα σε 10-46 μέχρι που έπαιξα μια με 9αρες και ηταν πιο ανετη, οποτε γυρισα στο 9-42.

Μετα χρειαστηκε με την μπαντα να παιξουμε σε ρε κουρδισμα οποτε πηγα στις 10-52

και μετα γυρνώντας παλι σε μι κούρδισμα κατέληξα σε 9-46.

 

Ωραίο σετάκι, με πιο σφιχτες τις μπασες και ευκολα σηκώματα στα καντήνια.

 

Γενικα ποτε δεν μου αρεσε ο συνδυασμός μεγάλων καντηνιών πχ 10αρες και λεπτών μπάσων πχ 9αρες, ισως να φταιει οτι εχω βολευτει με τον αντίθετο συνδυασμό (9-46).

 

Σε μια φτηνη ακουστικη παλιότερα έβαλα 10αρες ηλεκτρικής αντί για 11αρες ακουστικης, παλι μου φαινονταν τσιτα και απλα έδωσα την ακουστική.  ;D

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όταν ημουν πιτσιρικάς έπαιζα με 8ρες για χρόνια σε μια Gibson sg κουρδισμενη σε μι ύφεση (Hendrix fan) :) μετά άρχισε η ιστορία με τις τζαζ κιθάρες, όπου περασα και από 14ρι σετ στην 335, 13ρες και 12ρες σε ακουστικές, 11 και 10 σε ηλεκτρικές, διάφορες σε κλασική, κτλ.

 

Στην πορεία ανακάλυψα πόσο δραματική διαφορά κάνει το σωστό σεταπ σε κιθάρα, και το οτι δεν είναι τόσο θέμα δυσκολίας οι χοντρές η λεπτές χορδές, αλλά του τι θέλεις να παίξεις τελικά. Αλλου σε πάει ένα όργανο με 9ρες, αλλου με 10, και αλλού με 11. Αλλού το ψηλά, αλλού το χαμηλά. Επίσης η μάρκα των χορδών παίζει ρόλο στον ήχο, οπότε αξίζει να ψάξει κανείς τι του αρέσει και τι ταιριάζει στις κιθάρες του.

 

Τελικα σήμερα παίζω με 10 και 11 σε ηλεκτρικές (για μπλουζ και πιο τζαζ παιξιμο). Βάζω τις Daddario γιατί παίρνω 10 σετ και βγαίνουν 2,5 ευρώ το ένα :) . Σε σκάφη βάζω Τhomastic Swing 12 που είναι οι πιο μαλακές φλατ χορδές. Σε ακουστικές 12 και στην dreadnought 13 ELIXIR, όχι για τον ήχο, αλλά γιατί κρατούν πολύ και είμαι τεμπέλης στις αλλαγές. Δοκίμασα τις 11 αλλά δεν μου αρέσει η ακουστική να παίζει σαν ηλεκτρική. Στις κλασικες τελος βάζω hard tension και extra hard tension d addario η hannabach για να μην έχουν πολύ διαφορά από τις μεταλλικές χορδές στο tension και γιατί ακούγονται καλά στα ηλεκτρικά. Σε μια gypsy τέλος που είχα έβαζα argentine light. Σε όλες τις κιθάρες μου έχω μεσαίο action, αλλά έχω περάσει από ψηλό για χρόνια, και με χαμηλό δεν μου αρέσει να παίζω γιατι μου λειπουν οι δυναμικες στην πενα, και δεν παιζω και ιδιαιτερα legato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και πρίν απο 5 μήνες έβαζα στην PRS 10-46. Αλλά είχα αρχίσει να εκνευρίζομαι γιατί τα bends με ζόριζαν και λέω γιατί να ταλαιπωρούμαι άδικα.

 

Οπότε δοκίμασα ένα σετ 9.5-44 της PRS και πραγματικά νομίζω ότι βρήκα το νούμερό μου (για αυτη την κιθάρα). Θα μου πεις έιδες διαφόρα για 0.5? Κι όμως!

 

Παλιότερα, στην Ibanez που είχα, έβαζα 9-42, όπως και στην Cort HBM λίγο αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου