Προς το περιεχόμενο

alder ή μαόνι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Έχω έναν προβληματισμό και θα ήθελα να υπάρξει βοήθεια για να συνεχίσω καλύτερα την έρευνά μου.

Λοιπόν εξηγούμαι. Έχω αρχίσει ήδη την συνεργασία με έναν οργανοποιό και έχω καταλήξει στα εξής: σχήμα τελεκαστερ, ταστιέρα rodewood και σώμα μαόνι.  Μαγνήτες θα είναι ένας P90 και ένας απλός.

Με προβληματίζει ¨ομως το σώμα περισσότερο αν θα έπρεπε καλύτερα να μπει alder. Φυσικά έπαιξα και με 2 κιθάρες που είχαν μαόνι και alder αντίστοιχα. Και για πολύ μικρή διαφορά έκλεινα στο μαόνι( μου άρεσε και το alder). Απλώς βλέπω παντού ότι όπου υπάρχει σώμα μαόνι σπάνια υπάρχει rosewood στην ταστιέρα.

Έχοντας διαβάσει αρκετά θα ήθελα κάποιος που ξέρει να πει τις διαφορές ανάμεσα στα 2 είδη ξύλου για το σώμα για να μην κάνω λάθος επιλογή τελικά.

Αυτό που θέλω είναι κυρίως είναι ρυθμική κιθάρα(indie- alternative' post κ.α.) με σοβαρό κράτημα του τόνου χωρίς να πριμαρίζει, αλλά να έχει κάποιο όγκο. Άρα το να είναι σταθερά τα μπάσα του με βοηθάει φαντάζομαι. Από κει και πέρα τα καθαρά τα θέλω καθαρά για να στηρίζονται κυρίως οι αρπισμοί και κάποια ριφάκια.

Υποσημείωση: Γνωρίζω ότι σε μεγάλο βαθμό έχουν να κάνουν οι μαγνήτες και έχω φροντίσει για αυτό, αλλά αφού θα την κάνω που θα την κάνω την κίνηση ας την κάνω όσο πιο καλά γίνεται

Με λίγα λόγια δώστε μου τα φώτα σας στο παρακάτω  γιατί μου αρέσουν και τα 2.

 

Alder (Σκλήθρα): Ελαφρύ ξύλο με ισορροπημένο τόνο. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για το σώμα διότι δεν είναι αρκετά δυνατό για μπράτσο (Neck). Είναι ελαφρύ σε σύγκριση με το μαόνι καθώς και φθηνότερο. Τονικά ο ήχος του είναι ανάμεσα σε ζεστό και φωτεινό ήχο μιας και προσφέρει γεμάτο και βαθύ μπάσο και δυνατά υψηλομεσαία και πρίμα.

 

Mahogany(Μαόνι): Μεσαίο προς βαρύ ξύλο. Προσφέρει ένα ισορροπημένο άκουσμα με πολύ καθαρές μεσαίες συχνότητες, αέρινα πρίμα και καλή προβολή στον ήχο. Συνήθως χρησιμοποιείται μαόνι από την Αμερική, την Κούβα και την Αφρική.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εσύ θα πεις στον μάστορα τι ήχο σκέφτεσαι και αθτός θα χρησιμοποιήσει τα ανάλογα ξύλα. Αν δεν γνωρίζει ο μάστοράς σου τι ξύλα να χρησιμοποιήσει και περιμένει να του υποδείξεις εσύ άλλαξε μάστορα. Αν και όπως ίσως πιθανόν μάλλον ξέρεις στα ηλεκτρικά όργανα μικρή σημασία παίζουν τα ξύλα κσύλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μπορεί να μην τα εξήγησα και καλά. Ο μάστορας είναι πολύ καλός και με βοήθησε αρκετά ώστε να ξεσκαλώσω. Μάλισταόσο άλλαξα και από τα αρχικά μου σχέδια που ήταν λάθος και το είδα στην πράξη.  Μου πρότεινε στην αρχή το alder και σε σχέση με τους υπόλοιπους συνδυασμούς. Απλά προβληματιστήκαμε γιατί μου άρεσε και το μαόνι και στο τέλος εέπε ότι όποιο άκουσα καλύτερα στα αυτιά μου.. Δεν περιμένει να του υποδείξω

 

Τεσπα εγώ θέλω να ξέρω σε κάθε περίπτωση αν μπορείς να βοηθήσεις εσύ ή κάποιος άλλος τα χαρκτηριστικά των 2 ξύλων, αδυναμίες θετικά κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αυτό δεν το ξέρω ακόμα. Ούτε με το χρώμα έχω ακόμα ασχοληθεί. Κάτι απλό φαντάζομια, ότι μου πρτείνει και θα διαλέξω απλά χρώμα μάλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαόνι (ειδικά αν πετύχεις κανένα καλό κομμάτι) έχει καλύτερα "νερά" απ'το alder, οπότε αν πας για transparent φινίρισμα προτείνεται. Ειδάλλως, alder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

transparent φινίρισμα ποιο εννούμε; το διαφανές: μπορείς να μου στείλεις ένα link να δω;

 

Απο κει και πέρα από το αισθητικό κομμάτι σε σχέση με την ηχητική λειτουργία της κιθάρας εννοείς να πάω για ;alder έτσι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου