Προς το περιεχόμενο

Luthier Trick: Increase Sustain On Bolt-Neck Guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις πέτυχα αυτό το βιντεάκι και μου φάνηκε ενδιαφέρον να το μοιραστώ. Λέει ένα τρικ με το οποίο πετυχαίνεις αύξηση του sustain σε bolt-on κιθάρες - εν ολίγοις, ξεβιδώνεις κατά ένα τέταρτο της βίδες ούτως ώστε ο λαιμός να  έρθει από την πίεση των χορδών πιο σφιχτά στο σώμα (σε περίπτωση που δεν έχει γίνει καλή εφαρμογή) και μετά ξαναβιδώνεις.

Δείτε το όμως αν ενδιαφέρεστε, για να μην υπάρχουν και παρερμηνείες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry... αυτό ίσως δουλέψει σε μια κιθάρα που δεν είναι σωστά περασμένο ή πυο έχει χαλαρώσει το μπράτσο της. Ή που μόλις την έχεις αγοράσει και ίσως έχει έρθει χαλαρή από το ταξίδι. Οποιοσδήποτε έχει τοποθετήσει ποτέ μπράτσο σε ένα σκάφος κιθάρας, ξέρει ότι το μπράτσο πρέπει να εφαρμόζει σταθερά και χωρίς γρέζια/μπογιές, ανωμαλίες κλπ  ανάμεσα στα ξύλα.

Το να σφίξεις τις βίδες πιο πολύ, μπορεί να προκαλέσει ζημιά ή να σκίσει το ξύλο εκεί που δεν είναι τρυπημένο (στο μπράτσο).

Αν μια κιθάρα αντιδρά και αυξάνει το sustain σφίγγοντας τις βίδες της, αυτό σημαίνει πολύ απλά ότι το μπράτσο της δεν ήταν σωστά τοποθετημένο εξ αρχης.

 

Επίσης, αυτό που δεν λέει στο βίντεο ο "λούθιερ" είναι ότι αν πρόκειται να το κάνεις αυτό, καλό θα είναι να έχεις χαλαρώσει τις χορδές και ότι κάνοντάς το αυτό, μετά θα ξαναχρειαστείς σετάρισμα στο intonation. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν νομίζω ότι λεει να σφίξεις παρα πάνω τις βίδες. Λέει να τις χαλαρώσεις κατά 1/4 . Νομίζω κάτι λέει και για την χαλάρωση των χορδών και το intonation, κάνω λάθος; μπορεί να είναι και σχόλια του βίντεο.. Πάντως μετά αναφέρει να ξανασφίξεις τις βίδες αλλά όχι παρά πάνω, απλά να τις επαναφέρεις κατά το 1/4 που τις είχες χαλαρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιο κολπο (10ετιας και βαλε) που εχει συζητηθει κατα κορον σε διαφορα φορουμ....

 

Φυσικα ουδεμια σχεση εχει με την πραγματικοτητα (ναι το εχω κανει,σιγα μην αυξηθει το ΣΟΥΣΤΕΪΝ επειδη ακουμπα το τελος του μπρατσου στο σωμα......) εδω στις μισες Fender που εχουν κατασκευαστει ποτε δεν ακουμπανε καν τα πλαϊνα.... ;D (neck gaps)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το sustain, δείτε - αν δεν το έχετε κάνει - τις κιθάρες που βγάζει η friedman και το sustain που έχουν. Οφείλεται λέει στον τρόπο που πιάνει στο μπράτσο στο σώμα της κιθάρας, το οποίο έγινε κατά τύχη (το sustain), δεν ήταν αυτοσκοπός δηλαδή, απλά θεώρησαν πως έτσι είναι σωστότερο. Έχουν σχετικό review οι andertons. Βέβαια, οι τιμές με τις οποίες  κοστολογούν τις κιθάρες τους, είναι ένα θέμα.

 

Εγώ πάντως και με την απλή και ποταπή μου strat, μια χαρά sustain έχω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εγώ πάλι δεν το'χω δοκιμάσει στη δικιά μου. Βέβαια, έχω την υποψία ότι το έχω κάνει ακούσια και για άλλους λόγους (όταν της έκανα επανασυναρμολόγηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χαλαρώσεις τις βίδες έστω και 1/4, θα ακουμπάς το χέρι σου στο μανίκι και θα αναρωτιέσαι γιατί ξεκουρδίζεται η κιθάρα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιούμε ακόμα τις προπολεμικές ξυλόβιδες στην ένωση μπράτσου - σώματος. Οι βίδες για μέταλλο (με brass inserts στο ξύλο) προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια, σταθερότητα και αντοχή. Οκ, υπάρχει ένα (ελάχιστο) παραπάνω κόστος, αλλά ειδικά σε bolt-on όργανα πάνω από 500-600 ευρω, θα έπρεπε να ήταν στανταρ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιούμε ακόμα τις προπολεμικές ξυλόβιδες στην ένωση μπράτσου - σώματος. Οι βίδες για μέταλλο (με brass inserts στο ξύλο) προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια, σταθερότητα και αντοχή. Οκ, υπάρχει ένα (ελάχιστο) παραπάνω κόστος, αλλά ειδικά σε bolt-on όργανα πάνω από 500-600 ευρω, θα έπρεπε να ήταν στανταρ.

 

Machine screws/inserts pros&cons | Telecaster Guitar Forum

 

 

A great thing about wood as a building material is how it can be threaded by a screw and keep a grip on the threads.

 

Metal must be threaded looser, so once a screw is a little loose it will fall out.

 

 

I have one old neck I gave inserts when the threads wore out, but I find no functional advantage.

 

1 The inserts for the neck are GREAT if you travel and wish to remove the neck to make travel easier. ( or if you constantly dismantle your guitar)

 

4. Inserts need a larger hole in the neck getting closer to the edge of the neck. This opens the possibility of cracking to the edge of the neck, particularly if the guitar falls. In effect you are just making the screw holes in the neck much larger and putting another screw hole inside the big one. If you used inserts for pickguards , jack plates, etc it would necessitate completely nonstandard items as the inserts would be way too close to some of the routing and cause breakouts.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου