Προς το περιεχόμενο

telecaster thinline p90 neck - tele bridge


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι . Σκέφτομαι τον παραπάνω συνδυασμό μαγνητών για thiline tele ή τον συνδυασμό p90. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει 2p90 μαζί. Το άλλο το δοκίμασα ήταν νομίζω οκ, αλλά δεν έχω ευκαιρία να το ξαναδοκιμάσω, μόνο με τη μνήμη μου παίζω δλδ.

Η μουσική που θέλω να βγάζει είναι κυρίως ρυθμική κιθάρα με πειραγμένα ακόρντα, άρα καλή τονικότητα γενικώς να ακούγεται όλο το φάσμα των νοτών κύρια στην παραμόρφωση, καλή τονικότητα και σταθερότητα, Να μην είναι πολύ πρίμα, αλλά όχι να δημιουργείται βόμβος από την μπασίλα. Παρ¨όλα αυτά τα μπάσα μου μ ενδιαφέρει αρκετά να αναδεικνύονται και να είναι σταθερά. Επίσης τα καθαρά να είναι διαυγή, αλλά όχι να βγάζουν χορδίλα.

Ενδεικτικά αναφέρω κάποιες στιγμές από τραγούδια των διάφανων κρίνων, Microfilm, Radiohead( optimistic, 2+2=5, κ. ), Αccra Minoa, Cure( seventeen seconds κλπ) interpol κ.α. Με βάση τα παραπάνω που έγραψα ενδεικτικά νομίζω καταλαβαίνετε τι θέλω.

 

Όποιος ξέρει ας πει καμιά γνώμη. Οι μαγνήτες θα είναι lindy fralin. Οπότε και καμιά γνώμη για το ποιους απ¨όλους που έχει στο σάιτ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

telecaster thinline p90 neck - tele bridge

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει 2p90 μαζί

 

παρτο παλι απο την αρχη και εξηγησε μας ΑΚΡΙΒΩΣ τι μαγνητες θες να βαλεις στην κιθαρα σου.

 

Οι μαγνήτες θα είναι lindy fralin.

 

αν τελικα θες tele bridge /p90 neck τοτε ή θα πρεπει να ειναι ο neck underwound ή ο bridge overwound

 

Με βάση τα παραπάνω που έγραψα ενδεικτικά νομίζω καταλαβαίνετε τι θέλω.

 

ΕΦΕ και ΕΝΙΣΧΥΤΗ  θες βασικα,  οι μαγνητες δεν εχουν και τοση σημασια ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry. Και ευχαριστώ που απαντάς πάντα.H κιθάρα είναι custom thinline και σκεφτόμουν να βάλω p90 σε neck και κανονικό tele σε bridge. Με προβληματίζουν και οι υπόλοιπο συνδυασμοί( 2 p90 ή  mini hum, μάλλον όχι humbuckers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ σκεφτόμουν αυτό, ότι είναι κυρίως στον ενισχυτή και εφέ.

Sf οι μαγνήτες που μου προτείνεις που τους έχει στο σάιτ ο Fralin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που παραγγέλνεις στον Fralin ζήτησε μαγνήτες με ισορροπημένη έξοδο και τα χαρακτηριστικά που θες σε κάθε θέση. Προτείνω δύο 500k ποντεσιόμετρα και μια αντίσταση στον επιλογέα για τη θέση bridge ώστε ο μαγνήτης να "βλέπει" (κοντά στα) 250k. Ο κατασκευαστής που θα κάνει το wiring πιστεύω ότι ξέρει να στο κάνει, εύκολο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί τρελή μόδα είναι αυτή με τις custom-made κιθάρες, από παιδιά που δεν είναι σίγουροι τί θέλουν...; Με κάθε σεβασμό φίλε Geka, ΜΗΝ προχωρήσεις σε παραγγελία custom-made αν δεν είσαι σίγουρος τί ακριβώς θέλεις. Εκτός και αν πας σε strato-ειδές (ή κάτι με pickguard τέλος πάντων) για να μπορείς να προχωρήσεις αύριο-μεθαύριο σε αλλαγές στο είδος μαγνητών χωρίς σκαψίματα ή άλλες ιστορίες. Σε τέτοια κιθάρα πάμε όταν είμαστε σίγουροι  τί θέλουμε και όχι όταν ακόμα πειραματιζόμαστε.

 

Μερικοί από τους συνδυασμούς που σκέφτεσαι υπάρχουν στην αγορά σε πολύ καλο-κατασκευασμένες κιθάρες, σε "ρεαλιστικές" τιμές. Ξεκίνα από εκεί, και στο μέλλον, όταν κατασταλάξεις, βλέπεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φίλε Έκτορα δεν πρόκειται για μόδα. Το γιατί υπάρχει στροφή προς τις custom είναι ιστορία άλλη και όχι μόδας απλά. Η custom έχει επιλεγεί για πολλούς λόγους που είναι για άλλο θέμα. Αλλιώς θα άνοιγα ένα θέμα που θα ήθελα να συζητήσουμε αν θα πάω για custom ή αγορά fender ας πούμε. Το ψάξιμο το έχω κάνει και η επιλογή έχει γίνει. Περισσότερες δοκιμές έκανα πάντως σε ανθρώπους που φτιάχνουν custom, παρά σε μαγαζιά που δεν βρίσκεις και τπτ το ιδιάιτερο μέσα. Οι ερωτήσεις μου έχουν να κάνουν με άγνοια συγκεκριμένων πραγμάτων και όχι με το τι ήχο θέλω, για το οποίο είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου