Προς το περιεχόμενο

αγορα ηχεια monitor ή hi fi;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε, εγώ θα σου πω να μην πας για μόνιτορς,

αλλά με τα λεφτά ενός σετ Adam A8 (δεν συζητάμε για τα άλλα που αναφέρεις) μπορείς να πάρεις ενισχυτή και καλά ηχεία hi-fi που θα σου μείνουν για πολύ καιρό.

Το θέμα με τα μόνιτορς είναι ότι η ευκρίνειά τους κουράζει. Επίσης είναι συνήθως πολύ μεγαλύτερα και πολύ πιο βαριά καθώς έχουν μέσα τους ενισχυτές.

Έχω τα Yamaha HS80M που είναι εξαιρετικά μόνιτορ, αλλά για ακρόαση μουσικής μπορώ μόνο με καλή ηλεκτρονική μουσική να τα χρησιμοποιήσω, πχ. κιθάρες με κουράζουν και δεν τις απολαμβάνω.

μάλιστα,, σεβαστή η γνώμη σου , για να το λες εχεις καποια άποψη.. θα το κρατήσω αυτο που λες και θα το σκεφτώ  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι ότι δεν είναι ευκολία τα active αλλά είναι περισσότερο monitor φάσεις.

Εχω ακούσει και πιο hifi από λίγα χρήματα (όπως τα Epos Aktimate Mini :Είναι docking, είναι desktop αλλά με ενισχυτή Creek μέσα τους και μου άρεσαν πολύ και τα Cambridge Audio SLA25 αν θέλεις χαλαρό και ποιοτικό ήχο από active με λίγα χρήματα).

 

Υπάρχουν βέβαια και active ηχεία σε ονόματα όπως Dynaudio, ATC, Focal, Meridian κλπ με ιστορία στο hifi αλλά αν και δεν έχω ακούσει, πάρα πολλές καλες κριτικές έχουν πάρει τα Αγγλικά ADM9 (http://www.avihifi.co.uk/adm9.html) που έχουν και dac και remote και USB.

 

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι τα ADM είναι άσχημα ηχεία. Τουναντίον.

Απλώς δεν μπορώ αυτή τη κλινική μονιτορίλα στα ηχεία μου.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλαρακο ...

 

Πριν 2 χρονια ειχα το ιδιο προβλημα με σενα ... Ειμαι μουσικος-ηχοληπτης

Στη δουλευω σε στουντιο και ακουω συνεχεια απο monitor ηχεια ! Σαν να λεμε το αυτο μου εχει γινει μια ευθεια γραμμη ..χχαχαχα..

 

Ειναι τεραστια η κουβεντα που κανεις ... Ηθελα να παω σε monitor αυτοενισχυομενα για να γλυτωσω χρημα-χωρο ! Τελικα κατεληξα να παρω ενα ενισχυτακο της alesis και 2 ηχεια  hifi της b&w ...Συνολο τοτε γυρω στα 600 ...Μπορω να σου πω με σιγουρια οτι ειμαι ικανοποιημενος !!! Οταν θες να ακους σε ολο το φασμα (και ιδιως ογκο σε μπασσο και υψηλες που δεν ξυριζουν ) ξεχνας τα monitor ηχεια ...

 

Οπως ειπα και πριν κ οπως ειπαν σωστα κ καποιο αλλοι αυτη η κουβεντα δεν τελειωνει ποτε .. Ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο που επηρεαζεται απο χωρο , πηγη , μεχρι και τη διαθεση σου εκεινη τη μερα !!!!

 

Για μενα παρε hifi ηχειακια ...Δεν ξερω που μενεις ... Στην Κανιγγος στην αθηνα εχει στην στοα φεξη 2 μαγαζια με hifi οπως μπαινεις στη στοα απο κανιγγος ειναι ενα στο αριστερο χερι και μετα απο 2-3 μαγαζια αλλο ενα ... πηγαινε εκει με ενα cd με τη μουσικη που ακους πανω κατω και ζητα τους να ακουσεις ηχεια .. να σου προτεινουν κτλ ...Ειναι και οι 2 κομπλε ! (ιδιως ο δευτερος ...νομιζω κοσμας λεγετε)

 

Ελπιζω να βοηθησα και να μην μπερδεψα παραπανω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλαρακο ...

 

Πριν 2 χρονια ειχα το ιδιο προβλημα με σενα ... Ειμαι μουσικος-ηχοληπτης

Στη δουλευω σε στουντιο και ακουω συνεχεια απο monitor ηχεια ! Σαν να λεμε το αυτο μου εχει γινει μια ευθεια γραμμη ..χχαχαχα..

 

Ειναι τεραστια η κουβεντα που κανεις ... Ηθελα να παω σε monitor αυτοενισχυομενα για να γλυτωσω χρημα-χωρο ! Τελικα κατεληξα να παρω ενα ενισχυτακο της alesis και 2 ηχεια  hifi της b&w ...Συνολο τοτε γυρω στα 600 ...Μπορω να σου πω με σιγουρια οτι ειμαι ικανοποιημενος !!! Οταν θες να ακους σε ολο το φασμα (και ιδιως ογκο σε μπασσο και υψηλες που δεν ξυριζουν ) ξεχνας τα monitor ηχεια ...

 

Οπως ειπα και πριν κ οπως ειπαν σωστα κ καποιο αλλοι αυτη η κουβεντα δεν τελειωνει ποτε .. Ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο που επηρεαζεται απο χωρο , πηγη , μεχρι και τη διαθεση σου εκεινη τη μερα !!!!

 

Για μενα παρε hifi ηχειακια ...Δεν ξερω που μενεις ... Στην Κανιγγος στην αθηνα εχει στην στοα φεξη 2 μαγαζια με hifi οπως μπαινεις στη στοα απο κανιγγος ειναι ενα στο αριστερο χερι και μετα απο 2-3 μαγαζια αλλο ενα ... πηγαινε εκει με ενα cd με τη μουσικη που ακους πανω κατω και ζητα τους να ακουσεις ηχεια .. να σου προτεινουν κτλ ...Ειναι και οι 2 κομπλε ! (ιδιως ο δευτερος ...νομιζω κοσμας λεγετε)

 

Ελπιζω να βοηθησα και να μην μπερδεψα παραπανω

 

ναι καλά τα λες .. είμαι απο τιν πατρα και ειναι λίγο δύσκολο να ακούσω σε καπιο κατάστημα δεν υπάρχει ποικιλία .. θα κρατήσω τιν οδο που μου έγραψες και οταν ανέβω αθηνα για καμιά δουλειά θα επισκεφτώ τα 2 καταστήματα ... πάντως εμένα με ενδιαφέρει να μην ξυρίζει ο ήχος και για αυτό τον λόγο θα το ψάξω οταν ανέβω αθηνα ...

 

οι απαντήσεις που μου δίνετε με βοηθάνε ώστε να μην κάνω καπια επιπόλαια αγορά .. στο θέμα του ήχου για αγορά ειναι δύσκολα τα πράγματα γιατί υπάρχουν χιλιάδες προϊόντα και ειναι δύσκολο να τα ακουσεις ...γιατι σίγουρα οι εταιριες ,μας λενε οτι ολα ειναι καλα , και οταν τα ακούσουμε βλέπουμε οτι ίσως δεν ειναι έτσι όπως θέλουν αυτοι να μας λενε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Κοσμάς στη στοά Φέξη (Κάνιγγος) είναι μια χαρά για χαμηλές τιμές αλλά δεν είναι ακριβώς ο χώρος για να κάνεις τις ακροάσεις σου και τις επιλογές σου βάσει αυτών. Υπάρχουν και καλύτερες επιλογές.

 

Καλό είναι όταν πάρεις τις αποφάσεις σου, να πας μια βόλτα στα μαγαζιά στερεοφωνίας με σωστούς χώρους ακρόασης.

 

Εξάλλου, από ότι θυμάμαι, η Orpheus Audio (μάλλον ο μεγαλύτερος αντιπρόσωπος hifi & High End μηχανημάτων στην Ελλάδα) έχει και υποκατάστημα στην Πάτρα.

 

Πάντως να ξαναπώ (και δεν ξέρω τι ακριβώς δεν κατάλαβες από αυτά που έγραψα πριν) ότι να ψάχνεις αυτοενισχυόμενα ηχεία monitor για ακροάσεις στο σπίτι, είναι πολύ περιοριστικό. Ειδικά τώρα που υπάρχουν αξιοπρεπέστατοι μικροί (σε βάρος & διαστάσεις) ψηφιακοί ενισχυτές.

 

Αλλά γούστα είναι αυτά.......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stavrakas00

 

Η πεποίθησή σου ότι τα "μόνιτορ" παίζουν "ξερά" δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Επίσης, το να θέλεις να δώσεις 1300 ευρώ για ηχεία και να σκέφτεσαι σοβαρά να αγοράσεις ηχεία hi-fi από τη Στοά Φέξη, είναι ίσως το πιο αστείο πράγμα που έχω ακούσει εδώ και μήνες - ελπίζω λοιπόν ότι δεν το σκέπτεσαι σοβαρά.

 

Το αντίδοτο στην παραπληροφόρηση είναι η γνώση: ξεκίνα από αυτό το άρθρο

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=4

 

και μετά ΞΕΧΝΑ τη Στοά Φέξη.

 

Τα ξαναλέμε αργότερα, διότι τώρα έχω δουλειά - απλώς μπήκα να στα γράψω μπας και προλάβω το έγκλημα.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεποίθησή σου ότι τα "μόνιτορ" παίζουν "ξερά" δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

 

Θα συμφωνήσω με αυτό.

Βέβαια, εξαρτάται και από το ποιό είναι αυτό το μόνιτορ.

Αν κάποιος πχ επιλέξει ns-10 για να κάνει casual listening, μάλλον δεν θα του βγεί.

 

Βέβαια ο trolley μιλάει απο θέση ισχύος γιατί (αν δεν κάνω λάθος) έχει ένα ωραίο ζευγαράκι pmc aml1, τα οποία είναι τα καλύτερα μόνιτορς που έχω ακούσει σε αυτό το μέγεθος!!  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια ο trolley μιλάει απο θέση ισχύος γιατί (αν δεν κάνω λάθος) έχει ένα ωραίο ζευγαράκι pmc aml1, τα οποία είναι τα καλύτερα μόνιτορς που έχω ακούσει σε αυτό το μέγεθος!!  ;D

Τι μέγεθος; Τιμής;  ;D

Έπιασες και συ το άλλο άκρο....

 

Τώρα τι εστί monitor, είναι μεγάλη κουβέντα.

Μην ξεχνάμε ότι και τα BBC LS3/5, τα NS-1000M, τα B&W 805S και άλλα, σαν μόνιτορ σχεδιάστηκαν.

 

Αν και υπάρχουν σαφώς εξαιρέσεις (έχω κανα δυο στο μυαλό μου), θεωρώ ότι στις μεσοχαμηλές κατηγορίες ηχείων, είναι πολύ πιθανότερο να βρείς ένα ηχείο all-round και ξεκούραστο από το χώρο του home audio παρά από τα studio monitors.

Πάντα κατά την άποψή και το γούστο μου.

 

Αλλά σαφέστατα.....

Επίσης, το να θέλεις να δώσεις 1300 ευρώ για ηχεία και να σκέφτεσαι σοβαρά να αγοράσεις ηχεία hi-fi από τη Στοά Φέξη, είναι ίσως το πιο αστείο πράγμα που έχω ακούσει εδώ και μήνες - ελπίζω λοιπόν ότι δεν το σκέπτεσαι σοβαρά.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια ο trolley μιλάει απο θέση ισχύος γιατί (αν δεν κάνω λάθος) έχει ένα ωραίο ζευγαράκι pmc aml1, τα οποία είναι τα καλύτερα μόνιτορς που έχω ακούσει σε αυτό το μέγεθος!!  ;D

 

Δεν τα έχω. Έχω αυτά :

http://www.soundonsound.com/sos/oct02/articles/emespink.asp

 

Το ζουμί είναι ότι ο OP δεν πρόκειται να μείνει ευχαριστημένος αν αγοράσει χωρίς να έχει ενημερωθεί. Όλα τα ηχεία είναι ηχεία, αλλά μερικά ηχεία είναι μόνιτορ - αυτό πρέπει να κατανοήσει. Μη φτάσουμε δα να λέμε ότι είναι μειονέκτημα για ένα ηχείο να είναι μόνιτορ, παρ' ότι ναι (το είπε ο audiokostas) η κλινικώς ορθή αναπαραγωγή μουσικού σήματος θέλει και την.. κατάλληλη διάθεση εκ' μέρους του ακροατή.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου