Προς το περιεχόμενο

Θεματακια με σεταπ κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον αφου διαβασα τον οδηγο του SF μου δημιουργηθηκαν μερικες αποριες....

1. Το truss rod για περιπου μια στροφη ειναι χαλαρο, η βεργα δηλαδη γυρναει πολυ ευκολα χωρις καν δυναμη...απο κει και περα ειτε σφιξω ειτε ξεσφιξω πρεπει να βαλω αρκετη δυναμη...ειναι λογικο αυτο και πως ξερω αν εχει τερματισει το truss rod?

2.Στη ρυθμιση του καβαλαρη τωρα στη λες πολ εχει βιδουλεσ και ανεβοκατεβαινει...στην φεντερ με το τρεμολο ομως τι κανω?...τα saddles παλι οταν πειραχτουν πειραζουν επισης το ακτιον της κιθαρας με αποτελεσμα αυτη να τασταρει

 

Περιμενω τις διευκρινησεις( μην ακουσω μονο πηγαινε τη σε μαστορα!:Ρ κανω μια προσπαθεια να την σεταρω μονος μου για να μαθω και 5 πραγματα για το οργανο μου χωρις φυσικα να το καταστρεψω ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!

1) Οταν σφιγγεις-ξεσφιγγεις το truss rod στο σημειο που πρεπει να βαλεις δυναμη κανει διαφορα στο neck relief; Παιχ' την και για κανα 10λεπτο να "ερθει" το μπρατσο αφου εχεις σεταρει το relief, ξανακοιτα το, και αν ειναι επανελαβε παλι την επομενη μερα.

2) Τα saddles εχουν βιδες απο πισω για το intonation, και απο ενα ζευγαρι μικρουλες αλλενοβιδες μπροστα απο πανω για το action.

 

Ψαξε και κανα βιντεακι αμα ειναι να δεις πως γινεται εκτος απ'το να το διαβασεις. ;)

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για τα saddles εχεις δικιο δεν ειχα προσεξει οτι επρεπε να πειραξω τις πισω βιδες για το intonation και πειραζα τα αλλεν...αυτα λοιπον ρυθμιζουν το action αφου εχω σεταρει το μπρατσο(?)...οσο για το truss rod στο σημειο που γυριζει ευκολα δεν υπαρχει καμια διαφορα παρ ολ αυτα οταν πρεπει να βαλω δυναμη κατι γινετε...απλα φοβαμε να βαλω δυναμη μην ειναι τερματισμενο η τιποτα τετοιο και σπασουμε το λαιμουδακι...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα το πας τοτε. Μη φοβασαι για το truss rod θελει λιγη δυναμη για να σφιξει, εκει που θα δεις οτι πρεπει να βαλεις υπερβολικη δυναμη σταματα. Καλα για να σπασει το μπρατσο δε το βλεπω το πολυ-πολυ να φας καμια σφαλιαρα απ'τη ταστιερα! :P ;D ;D ;D

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχεχε λες? ωραια..θα τσεκαρω και στο site της φεντερ ειχα δει νομιζω καποτε καποια βιντεο οσον αφορα το σεταπ της κιθαρας...λογικα θα βοηθησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου