Προς το περιεχόμενο

Πώς συνδέω τα e-drums στο pc και με ποιο πρόγραμμα


.:DareDeviL:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

Πρώτα από όλα να σας πω ότι έχω μια Roland TD-9KX και ένα laptop Toshiba με 4Gb Ram, Cpu Intel pentium 2-core 2.2Ghz kai Windows 7. Αυτό που θέλω λοιπόν είναι να συνδέσω τη ντραμς μου με ένα πρόγραμμα στο pc ώστε να έχω πιο ρεαλιστικούς ήχους από κανονικές ντραμς. Το θέμα είναι τι χρειάζομαι για να το κάνω αυτό? Από ότι κατάλαβα χρειάζομαι ένα τέτοιο http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Recording/Accessories/M-Audio-Midi-Usb-Sport-Uno-Interface-Midiface-1X1-MI-EM-000073.htm και ένα πρόγραμμα για το λαπτοπ όπως το superior drummer κ.α. Πείτε λοιπόν τι πρέπει να πάρω, ποιό πρόγραμμα μου προτείνετε όντας άσχετος και αρχάριος και πώς δουλεύει στο περίπου. Σας ευχαριστώ εκ το προτέρων και θυμηθείτε ότι είμαι άσχετος και δε είναι τπτ αυτονόητο... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γεια σας παιδιά,

Πρώτα από όλα να σας πω ότι έχω μια Roland TD-9KX και ένα laptop Toshiba με 4Gb Ram, Cpu Intel pentium 2-core 2.2Ghz kai Windows 7. Αυτό που θέλω λοιπόν είναι να συνδέσω τη ντραμς μου με ένα πρόγραμμα στο pc ώστε να έχω πιο ρεαλιστικούς ήχους από κανονικές ντραμς. Το θέμα είναι τι χρειάζομαι για να το κάνω αυτό? Από ότι κατάλαβα χρειάζομαι ένα τέτοιο http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Recording/Accessories/M-Audio-Midi-Usb-Sport-Uno-Interface-Midiface-1X1-MI-EM-000073.htm και ένα πρόγραμμα για το λαπτοπ όπως το superior drummer κ.α. Πείτε λοιπόν τι πρέπει να πάρω, ποιό πρόγραμμα μου προτείνετε όντας άσχετος και αρχάριος και πώς δουλεύει στο περίπου. Σας ευχαριστώ εκ το προτέρων και θυμηθείτε ότι είμαι άσχετος και δε είναι τπτ αυτονόητο... ;D ;D ;D

 

Κατ' αρχάς όντως θα χρειαστείς κάτι σαν αυτό που παραθέτεις, που είναι USB MIDI interface. Κατά δεύτερον θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα με πιο ρεαλιστικούς ήχους τυμπάνων.

Αν και δεν είμαι drummer, εντούτοις ξέρω ότι τα προγράμματα της Toontrack είναι από τα πιο δελεαστικά πακέτα. Έχω και χρησιμοποιώ το Superior Drummer 2.0.

 

Περισσότερα δες εδώ:

http://www.toontrack.com/products.asp?item=30

 

Για να γράψεις τα τύμπανά σου στον υπολογιστή χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα sequencer, όπως το Cubase, Sonar κλπ.

 

Όμως υπάρχει και η δωρεάν εφαρμογή Toontrack Solo, με την οποία απλά ανοίγεις και παίζεις με το SD2.0 χωρίς να χρειάζεσαι κάτι άλλο. Δες εδώ:

http://www.toontrack.com/products.asp?item=25

 

Φυσικά αντί για το Superior Drummer 2.0 μπορείς να προμηθευτείς και το πιο προσιτό EZ Drummer:

http://www.toontrack.com/products.asp?item=7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε cyclops για την απάντησή σου

Το midi interface σκέφτομαι να το πάρω τις επόμενες μέρες. Το superior drummer 2.0 το κατέβασα προχτές, το εγκατέστησα αλλά δεν ήξερα πως ανοίγει. Μετά έβαλα και το toontrack solo που είχε μέσα και κάπως άνοιξε αλλά επειδή είμαι άσχετος δε καταλαβαίνω και πολλά. Για να δουλέψει θα πρέπει να συνδέσω το λαπτοπ με τη ντραμς? Τώρα χτυπάω τα τύμπανα με το ποντίκι στο πρόγραμμα αλλά δεν ακούγεται τπτ και όταν χτυπάω 2-3 μαζί το ένα μετά το άλλο με το ποντίκι εκτός ότι δεν ακούγεται τπτ αργεί και λίγο μέχρι να φανεί ότι χτυπάει το επόμενο τύμπανο το οποίο δείχνει ότι θα έχω μάλλον πρόβλημα όταν θα πάω να παίξω κανονικά λόγω καθυστέρησης αν και μπορεί να λέω μ@@@ες. Όμως έχω δει ότι υπάρχουν και άλλα προγράμματα παρόμοια με το superior όπως το addictive drums του οποίου κατέβασα το demo αλλά δε μπορώ να το ανοίξω και άλλα παρόμοια και δε ξέρω ποιο να βάλω και ποιο είναι καλύτερο. Επίσης δεν έχω καταλάβει τι είναι τα προγράμματα cubase, sonar κ.α. που έχω δει να λέτε και σε άλλα forum?

Παιδιά όποιος ξέρει ας μου πει τπτ γιατί έχω μπερδευτεί και δε ξέρω πως θα κάνω τη δουλεία μου... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε cyclops για την απάντησή σου

Το midi interface σκέφτομαι να το πάρω τις επόμενες μέρες. Το superior drummer 2.0 το κατέβασα προχτές, το εγκατέστησα αλλά δεν ήξερα πως ανοίγει. Μετά έβαλα και το toontrack solo που είχε μέσα και κάπως άνοιξε αλλά επειδή είμαι άσχετος δε καταλαβαίνω και πολλά. Για να δουλέψει θα πρέπει να συνδέσω το λαπτοπ με τη ντραμς? Τώρα χτυπάω τα τύμπανα με το ποντίκι στο πρόγραμμα αλλά δεν ακούγεται τπτ και όταν χτυπάω 2-3 μαζί το ένα μετά το άλλο με το ποντίκι εκτός ότι δεν ακούγεται τπτ αργεί και λίγο μέχρι να φανεί ότι χτυπάει το επόμενο τύμπανο το οποίο δείχνει ότι θα έχω μάλλον πρόβλημα όταν θα πάω να παίξω κανονικά λόγω καθυστέρησης αν και μπορεί να λέω μ@@@ες. Όμως έχω δει ότι υπάρχουν και άλλα προγράμματα παρόμοια με το superior όπως το addictive drums του οποίου κατέβασα το demo αλλά δε μπορώ να το ανοίξω και άλλα παρόμοια και δε ξέρω ποιο να βάλω και ποιο είναι καλύτερο. Επίσης δεν έχω καταλάβει τι είναι τα προγράμματα cubase, sonar κ.α. που έχω δει να λέτε και σε άλλα forum?

Παιδιά όποιος ξέρει ας μου πει τπτ γιατί έχω μπερδευτεί και δε ξέρω πως θα κάνω τη δουλεία μου... ???

 

1) Τα toontrack, addictive drums, bfd κλπ ειναι vst plug-ins. Αυτο σημαινει οτι δεν δουλευουν απο μόνα τους. Καποια δουλευουν αλλα τα περισσοτερα θελουν ενα sequencer πχ cubase. Αν θες να παιζεις απλα το toontack solo κανει αλλα μόνο με τα plug-ins της toontrack (ezdrummer, superior κτλ)

 

2) Δεν ακουγεται τιποτα γιατι δεν εχεις ρυθμισει στο toontrack solo ποια καρτα ηχου θα βλέπει

 

3) το midi interface δεν θα κανει δουλεια απο μονο του...θες καρτα ηχου usb με zero latency drivers και με ενσωματωμενο midi in/out αφου εχεις laptop, πχ m-audio fast track pro

αν παιξεις με την καρτα ηχου του laptop θα εχεις καθυστερηση (latency) το οποιο χοντρικα σημαινει οτι θα χτυπας και ο ηχος θα ακουγεται μετα απο 1 δευτ ή λιγοτερο. μπορεις προσωρινα να το λυσεις κατεβαζοντας τους drivers asio4all.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ και σένα φίλε μου για την απάντηση σου

Εσύ από όλα αυτά τα προγράμματα που υπάρχουν πιο μου προτείνεις για να κάνω τη δουλειά μου?

Ξέρεις πως γίνεται αυτή η ρύθμιση στο toontrack solo για να βλέπει την κάρτα ήχου μου?

Για την καθυστέρηση θα φταίει η κάρτα ήχου και όχι η ραμ? Βάλε αν μπορείς μία κάρτα ήχου σαν αυτή που λές να την δω και τι είναι αυτοί οι drivers asio4all? Πρέπει να τους κατεβάσω από το ίντερνετ ε?

Σόρρυ για το πρήξιμο αλλά είμαι λίγο άσχετος ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ και σένα φίλε μου για την απάντηση σου

Εσύ από όλα αυτά τα προγράμματα που υπάρχουν πιο μου προτείνεις για να κάνω τη δουλειά μου?

Ξέρεις πως γίνεται αυτή η ρύθμιση στο toontrack solo για να βλέπει την κάρτα ήχου μου?

Για την καθυστέρηση θα φταίει η κάρτα ήχου και όχι η ραμ? Βάλε αν μπορείς μία κάρτα ήχου σαν αυτή που λές να την δω και τι είναι αυτοί οι drivers asio4all? Πρέπει να τους κατεβάσω από το ίντερνετ ε?

Σόρρυ για το πρήξιμο αλλά είμαι λίγο άσχετος ;D

 

ε μη θες και ετοιμες λυσεις...λογικα πρεπει να ψαξεις σε καποιο μενου του toontrack solo να λεει options - sound κτλ

κατα ταλλα ξεκινηα με toontrack σολο και θα ταβρεις και τα αλλα με τον καιρο

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έβαλα το cubase 5 το ανοίγω και μετά αρχίζει το χάος... ;D

Δεν καταλαβαίνω τπτ. Πώς θα ανοίξω το superio drummer και το addictive drums? Πού πάω και τι κάνω? Ας πει κάποιος που ξέρει γιατί βαρέθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου