Προς το περιεχόμενο

Πατέντες για φθηνή ηχομόνωση/ηχοαπορρόφηση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα νόιζ, όπως θα κατάλαβατε και απο τον τίτλο ψάχνω φθηνές λύσεις για μερική ηχοαπορρόφηση, να μην κουφαθούμε απο την αντανάκλαση και πολυ καλη ηχομόνωση. Ο χώρος μου θα είναι ένα δωμάτιο απο γυψοσανιδες(λογικά) μέσα στην αποθήκη (μεγαλούτσικη). 

Υπάρχει τρόπος να μην ακούγεται σχεδών τίποτα στον επάνω όροφο; μέσα στο δωμάτιο θα δουλέβω με studio monitors,pc,και ενισχυτή κιθάρας (όχι πολλά γκάζια). Τι λέτε; αξίζει να ασχοληθώ; σκέφτομαι για πατέντες-σάντουιτς, σας παραθέτω ένα πόστ για να δείτε τι ενωώ: http://forum.kithara.gr/index.php?PHPSESSID=bfee23f4039cde42a5dddb6d0550dccc&topic=38483.msg325424#msg325424

http://www.tar.gr/forum/viewtopic.php?p=1074&sid=9c2dc53c065c62b66200c7d3ce78543c

Διαθέτω έως 500ε.

Κύριοι.. τα φώτα σας  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Κλασική πατέντα για απορρόφηση είναι μια πολυθρόνα ή ένας μικρός καναπές (ακόμα και κάτι μεγάλα πουφ κάνουν δουλειά). Θα έχετε και κάπου να αράξετε.

 

Για να μην ακούγεται πάνω να είστε μακριά από οποιαδήποτε κολώνα στήριξης του κτιρίου μιας και αυτοί

μεταδίδουν κυρίως.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Κλασική πατέντα για απορρόφηση είναι μια πολυθρόνα ή ένας μικρός καναπές (ακόμα και κάτι μεγάλα πουφ κάνουν δουλειά). Θα έχετε και κάπου να αράξετε.

 

Για να μην ακούγεται πάνω να είστε μακριά από οποιαδήποτε κολώνα στήριξης του κτιρίου μιας και αυτοί

μεταδίδουν κυρίως.

Δυστηχώς θα είμαστε κοντά σε κολώνα, επειδή εκεί είναι και τα παράθυρα, δεν γίνεται να την μονώσουμε παρα πολύ καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε απλά θα κοστίσει παραπάνω και θα σας φάει και χώρο.

 

Ίσω αν ποστάρεις κάποιες pics του χώρου να μπορούμε να σε κατατοπίσουμε καλύτερα τι να κάνεις  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε απλά θα κοστίσει παραπάνω και θα σας φάει και χώρο.

 

Ίσω αν ποστάρεις κάποιες pics του χώρου να μπορούμε να σε κατατοπίσουμε καλύτερα τι να κάνεις  ;)

Μου βάζεις δύσκολα, ακόμα δεν το'χω κάνει το δωμάτιο, αν θες να σου βγάλω την αποθήκη αλλα θα πάθεις σοκ απο το θέαμα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορρόφηση και ηχομόνωση είναι αρκετά ως πολύ διαφορετικά πράγματα

 

για απορρόφηση θα κρεμούσα μοκέτες στους τοίχους, ή πολλαπλές αυγοθήκες (χάλια θέαμα όμως)

 

βέβαια υπάρχουν ειδικά πάνελς αλλα φαντάζομαι θα ξέφευγες στα €€€

 

για ηχομόνωση, πετροβάμβακας, 80άρης, δεν είναι πολύ ακριβός

 

υπάρχει μαγαζί για αυτόν απέναντι από τον σταθμό λαρίσης στη Δομοκού, 50 μέτρα πριν βγει στη Λιοσίων

 

και οπωσδήποτε η ηχομόνωση είναι πολύ πιο δύσκολη από απορρόφηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορρόφηση και ηχομόνωση είναι αρκετά ως πολύ διαφορετικά πράγματα

 

για απορρόφηση θα κρεμούσα μοκέτες στους τοίχους, ή πολλαπλές αυγοθήκες (χάλια θέαμα όμως)

 

βέβαια υπάρχουν ειδικά πάνελς αλλα φαντάζομαι θα ξέφευγες στα €€€

 

για ηχομόνωση, πετροβάμβακας, 80άρης, δεν είναι πολύ ακριβός

 

υπάρχει μαγαζί για αυτόν απέναντι από τον σταθμό λαρίσης στη Δομοκού, 50 μέτρα πριν βγει στη Λιοσίων

 

και οπωσδήποτε η ηχομόνωση είναι πολύ πιο δύσκολη από απορρόφηση

συμφωνώ αλλα ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω για το ταβάνι, δεν πιστεύω οτι θα κάνει δουλειά μόνο ο πετροβάμβακας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πριν από καιρό το είχα ψάξει πολύ το θέμα...

 

Εάν έχετε drums ξεχάστε εντελώς το "ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ, ΔΙΠΛΑ, Κ.ΛΠ."

 

Σε απογοητεύω αλλά δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα εάν δεν καταφύγεις στη λύση του δωματίου εντός δωματίου (υπάρχουν σχετικά posts, με μια αναζήτηση θα τα βρεις). Αυτό θα στο πουν και ειδικοί περί ηχομόνωσης.

 

Για την ηχοαπορρόφηση δουλειά κάνουν τα ρικοφόν, τα χαλιά, οι μοκέτες και τα ειδικά πάνελ σε συγκεκριμένα σημεία όπου ανακλάται ο ήχος.

 

Εάν ψάχνεις για πετροβάμβακα, εγώ είχα αγοράσει από τον Κουφό, στον παράδρομο της Υμηττού στο Παγκράτι, χαμηλά λίγο πριν τη Βουλιαγμένης (είναι μάντρα οικοδομικών υλικών) σχετικά φθηνά (αν θυμάμαι καλά γύρω στοα 4 ευρώ το τετραγωνικό - βγαίνει σε φέτες 60 x 120 cm). Οσο πιο χοντρός τόσο καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Πάντως ακόμη κι έτσι, με πετροβάμβακα γύρω γύρω σε όλους τους τοίχους και το ταβάνι, και τα ντραμς σε παλέτες γεμιστές με άμμο, δεν καταφέραμε να συγκρατήσουμε το μπάσο της μπότας με αποτέλεσμα να δονείται όλη η οικοδομή!

 

Η άλλη λύση είναι τα silencers στα τύμπανα αλλά δεν έχει νόημα καθώς χάνεται όλη η μαγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thecrypt13 δεν θάχω drums, στο 1ο μου πόστ είχα πει τι θα έχει στο δωμάτιο.

Εκτός απο πετροβάμβακα υπάρχει τίποτα άλλο; μπας και κάνουμε κανένα ενδιαφέρων σάντουιτς  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thecrypt13 δεν θάχω drums, στο 1ο μου πόστ είχα πει τι θα έχει στο δωμάτιο.

Εκτός απο πετροβάμβακα υπάρχει τίποτα άλλο; μπας και κάνουμε κανένα ενδιαφέρων σάντουιτς  ::)

 

Εάν δεν έχεις drums και παίζεις όπως λες με χαμηλωμένα τα γκάζια, τότε νομίζω το σάντουιτς γυψο/πετροβ/γυψο θα σου κάνει μια χαρά. Χρησιμοποίησε και λίγο ρικοφόν (παίξε λίγο να δεις που έχεις καλύτερα αποτελέσματα) για την αντανάκλαση / μπάσα και θα είσαι κούκλος.

 

Για το ταβάνι νομίζω πετροβάμβακας θα σε καλύψει αρκετά. Να υποθέσω ότι δεν έχεις από κάτω άλλο διαμέρισμα, οπότε χοντρή μοκέτα ή χαλί και θα είσαι τζετ!

 

Ολα μαζί θα σου βγουν γύρω στα 300 - 400 (ανάλογα με τα τετραγωνικά).

 

Μπες στον κόπο πάντως και ψάξε λίγο παλαιότερα posts που έχουν γίνει εδώ και περίμενε λίγο μήπως και απαντήσει κάποιος πιο ειδικός επί του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου