Προς το περιεχόμενο

Ελεγχος Μπαταρίας Κιθάρας - Κατασκευή Εργαλείου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φτιάξω ένα μικρό εργαλείο για να μπορώ να ελέγχω τα βόλτ της μπαταρίας της κιθάρας χωρίς να βγάζω το pickguard.\

 

Αυτή την στιγμή βάζω ένα στέρεο (trs) καρφί και μετράω με το πολύμετρο.

Σκέφτηκα όμως ότι θα είναι πιο βολικό να έχω κάτι πιο μικρό που να μπαίνει στην θήκη της κιθάρας και είτε να έχει λαμπάκι σαν τα πεταλάκια ή ακόμα καλλίτερα βολτόμετρο.

 

Εχει κανείς καμμιά ιδέα πως θα μπορούσα να φτιάξω κάτι τέτοιο ? (αν φυσικά στέκει αυτό που λέω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποπτευομαι πως εισαι απο τους σπανιους οπαδους των EMG. Δεν καταλαβαινω το λογο για τον οποιο θες να μπεις σε ολη αυτη τη μανουρα...............μια μπαταρια 9βολτ 8α βγαζει παντα 9 βολτ εως οτου τελειωσει. Δεν πεφτει στα 8 μετα στα 4 και μετα στο 0 οπως πολλοι νομιζουν. Αν διακατεχεσαι κι εσυ απ το αγχος ολων οσων εχουν EMG οτι ξαφνικα σε ενα live θα μεινουν απο μπαταρια και απο μαγνητες ειναι μεγαλo παπατζιλικι και προερχεται απο τις κλασσικες προκαταληψεις περι active και απο τα εξισου ηλιθια κολληματα των πιο υπερσυντηριτικων μουσικων, των ηλεκτρικων κιθαριστών...ξερεις θα τα εχεις ακουσει κι εσυ.....sterile ειναι μονο για metal και λοιπες μ.....ς :D :D

Εγω αλλαζω τη μπαταρια μια φορα το χρονο στους δικους μου και στα 10 χρονια που τουσ χρησιμοποιω δεν ειχα προβλημα ουτε μια φορα...........................δε βλεπω το γιατι θες να κανεις αυτο που λες.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι για EMG μαγνήτες πρόκειται αλλά δεν είναι θέμα άγχους, πιο πολύ μιά "καλοκαιρινή" ιδέα είναι που ίσως να ενδιαφέρει και κανέναν άλλον. Κυρίως για να περάσω την ώρα μου.

 

Αλλωστε έχω μάθει να ακούω την διαφορά στους μαγνήτες όταν η μπαταρία πέφτει. Εμφανίζονται κάτι απειροελάχιστα "σκρατς-σκρατς".

 

Πάντως δεν έχεις δίκιο για την συμπεριφορά της μπαταρίας. Ολες οι μπαταρίες πέφτουν σε βολτ όσο τις χρησιμοποιείς και κάθε συσκευή έχει ένα όριο "ανοχής" ή -αν θες- ασφαλείας κάτω απο το οποίο δεν δουλέυει σωστά.

Επίσης στον τρόπο που περιγράφω με το στέρεο καρφί τα βόλτ δεν είναι ακριβώς αυτά που θα έβλεπε κανείς αν μετρούσε κατευθείαν την μπαταρία γιατί παρεμβάλεται το ηλεκτρικό κύκλωμα απο τους μαγνήτες.

 

Οσο για τους συγκεκριμένους μαγνήτες, το DG-20 set, είναι ένα αριστούργημα, για τα γούστα μου φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ¶γγελε σε ό,τι αφορά στις μπαταρίες, γιατί δεν επενδύεις σε ένα φορτιστάκι (sic!) και 2 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, να λύσεις το πρόβλημά σου δια παντός; Ακόμα και αν ξεχάσεις το καλώδιο στο jack, πέρα βρέχει... και οι καλές μπαταρίες δεν παρουσιάζουν ούτε φαινόμενο μνήμης ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ¶γγελε σε ό' date='τι αφορά στις μπαταρίες, γιατί δεν επενδύεις σε ένα φορτιστάκι (sic!) και 2 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, να λύσεις το πρόβλημά σου δια παντός; Ακόμα και αν ξεχάσεις το καλώδιο στο jack, πέρα βρέχει... και οι καλές μπαταρίες δεν παρουσιάζουν ούτε φαινόμενο μνήμης ούτε τίποτα.[/quote']

 

Γιατί για να βγεί η μπαταρία απο εκει μέσα πρέπει να βγάλω τις χορδες και μετά να ξεβιδώσω το pickguard. Εκτός αυτού η μπαταρία κρατάει τουλάχιστον 6 μήνες (συμπεριλαμβάνοντας την αφηρημάδα μου να ξεχάσω το καλώδιο) οπότε δεν τίθεται θέμα κόστους. Ευχαριστώ πάντως για την ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:? Κατάλαβα...

 

Αλήθεια, είχα αυτή την απορία, δεν γίνεται κάποια πατέντα ώστε η μπαταρία να τοποθετείται στην κοιλότητα του τρέμολο; Αν δεν έχεις κρατήσει όλα τα ελατήρια, θα είναι πολύ εύκολη η πρόσβαση (6 βιδούλες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν χωράει στο τρέμολο, είναι 9v μπαταρία.

Η σωστή λύση θα ήταν να σκάψω την κιθάρα απο πίσω και να βάλω χωριστό καπάκι όπως έχουν πολλά active μπάσα απο την μάνα τους, αλλα δεν βλέπω τον λόγο να μπω στην ταλαιπωρία και το κόστος.

Μια Ibanez που έχω, έχει προσβαση στα ηλεκτρικά απο το πίσω μέρος και έτσι δεν χρειάζεται να βγάζεις χορδές αν θες να διορθώσεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου