Προς το περιεχόμενο

Είναι "δήθεν"...


SImon2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους δήθεν...

Ένα κομμάτι από ένα διπλό concept album που έχω αναλάβει την μίξη και την παράγωγη.

More info στο link του video.

Ευχαριστώ προκαταβολικα όσους ακούσουν και μου πουν την γνώμη τους,θετική ή αρνητική!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

που έχω αναλάβει την μίξη και την παράγωγη.

 

 

Σχολιάζω ΜΟΝΟ αυτό το μέρος.

 

Η μίξη και η παραγωγή είναι πολύ καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραγωγη  δεν ταιριαζει με τα φωνητικα για μένα, πολυ απομακρα ακουγονται ολα τα στοιχεια μεταξυ τους, αποστειρωμένη και φαντεζι.

Θελει να "δένουν" και κάπου. Αλλά πουλάει αυτό στις μέρες μας. Περι ορεξεως.

 

Αυτή η πνιχτή χροιά και το αλάνι στυλ στα φωνητικά είναι λίγο δήθεν.  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μου άρεσε! Εχει catchy μελωδία, ωραία ενορχήστρωση που δίνει μια εκλεπτυσμένη χροιά στο σύνολο και υποστηρίζει αυτό που λέει ο... ποιητής, που αν και βερμπαλιστικό, μου αρέσει.

Καλή ηχογράφηση και μείξη με σαφέστατη στερεοφωνική τοποθέτηση.

Πες μας διο λόγια για τα εργαλεία και την διαδικασία, αν θες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Yameth.

 

Το τραγουδι ειναι μερος ενος μεγαλου project με 31 κομματια.

Προκειται για ενα concept album που θα ονομαζετε ματωμενο γαλαζιο.

Η ιδιαιτεροτητα του ειναι πως τα κομματια εχουν πολυ διαφορετικα στυλ μουσικης και ενορχηστρωσης μεταξυ τους και ο βασικος μου στοχος ηταν να υπαρχει μια σχετικη ηχητικη συνοχη που να κανει ολο αυτο να ακουγεται σαν αλμπουμ.

Ετσι επρεπε να βαλω στον εαυτο μου καποιους περιορισμους.

Για το λογο αυτο ολες οι ηχογραφησεις εγιναν στο ιδιο στουντιο ,στο stone music studio στην Θεσσαλονικη και χρησιμοποιηθηκαν σχεδον παντου τα ιδια οργανα και μηχανηματα,ανεξαρτητα το υφος του κομματιου.

Η μιξη εγινε στο home studio μου,in the box.

Το DAW που χρησιμοποιηθηκε ειναι το cubase και στην διαδικασια της μιξης ακολουθησα την ιδια τακτικη,να χρησιμοποιω δηλαδη τα ιδια ακριβως plugin για καθε κομματι.Ετσι το eq σε ολα τα tracks εγινε με το VEQ4 της Waves (Neve simulation), για compression χρησιμοποιηθηκε ο 1176 παλι απο την ιδια συλλογη της waves,το reverb ειναι το Rverb και παει λεγοντας.

Ολα τα οργανα στην ηχογραφηση ειναι φυσικα εκτος απο τα keys και τα πιανο που ειναι vst.

Στον δισκο εχουν παιξει πανω απο 30 μουσικοι,και το ολο πραγμα ξεκινησε πριν απο 4 χρονια.

Το master εγινε απο τον Στρατο Αθανασιου στο stone music studio με τη φιλοσοφια να ειναι οσο πιο transparent και μη παρεμβατικο στα μιξ.Επισης μιας και ολο αυτο δεν προοριζεται για ραδιοφωνικα χιτακια κτλ.δεν κυνηγησαμε τα πολλα db αλλα την οσο γινεται αναδειξη του dynamic range των κομματιων.Εκει χρησιμοποοηθηκαν κυριως καποια vintage μηχανηματα απο την συλλογη της UAD για να δωσουν κυριως χαρακτηρα και οχι να πατησουν πχ oxide.chandler κ.α.

Ηταν μια πολυ ομορφη διαδικασια και μιας και ο καλλιτεχνης μου ειχε δωσει το ελευθερο να πειραματιστω χωρις χρονικα ορια,εμαθα πολλα και το διασκεδασα ακομα περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μου άρεσε το αποτέλεσμα, μπράβο σε όλους.

Δεν είμαι ειδικός στην ηχοληψία αλλά έχει μια αίσθηση "στο δωμάτιο"  που μου αρέσει.

Εάν πρέπει να κάνω μια παρατήρηση είναι ότι σε κάποια σημεία τα πλήκτρα και η κιθάρα πάνε να καβαλήσουν την φωνή.

 

Η φωνή έχει έναν θεατρινισμό, απλά νομίζω ότι δεν το έχουμε συνηθίσει με τον Ελληνικό στοίχο.

Προσωπικά ,δεν με χαλάει.

 

Και πάλι μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν και γερομονόχνωτος το βρήκα εξαιρετικό. Φρέσκο, σου φτιάχνει τη διάθεση και περνάει το μήνυμα του. Με ευχαρίστηση θα το ξαναάκουγα. Μπράβο.

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ωραία παραγωγή...

πολύ κοντά στα γούστα μου... καθαρή, με διακριτές θέσεις των οργάνων, άψογη διαχείριση των χώρων χωρίς "λάσπες" στο σύνολο, όμορφα τύμπανα (επιτέλους χωρίς τα κατσαρολέ hi hat πολλών ελληνικών παραγωγών) και σωστό τελικό balance στις χροιές και τις εντάσεις που επιλέχθηκαν, χωρίς βρωμιές στην τελική ηχητική συνισταμένη...

τώρα αν το ψύριζα θα μπορούσα να πω πράγματα που όμως κατά κύριο λόγο θα είχαν να κάνουν με "άποψη" οπότε δεν έχουν και νόημα σε μια ολοκληρωμένη δουλειά που ορθώς χαρακτηρίζεται από την δικιά σου άποψη ως παραγωγού... αντικειμενικά θα ήμουν ένα κλικ πάνω στις χαμηλομεσαίες της lead φωνής γιατί την θεωρώ οριακά thin και θα "έκλεινα" την σκηνή ως προς το πλάτος  οριακά πάλι...

 

να χουμε να λέμε βέβαια... σύμφωνα και με τον εξοπλισμό που χρησιμοποιήθηκε ένα μεγάλο μπράβο και σε σένα και σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα δήθεν είναι. Καλά τα λέει

Και εγώ είμαι ο ΑΡΧΙΔΗθεν χαχαχχααχχα

 

Πολύ ωραίο.

Για τα της παραγωγής σαν ακροατής είμαι ευχαριστημένος και συμφωνώ γενικά με τα σχόλια των ειδικότερων.

Συγχαρητήρια!!!! (δήθεν χαχαχαχαχα)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρεσε.

Με χαλασε λιγο το reverb της κιθαρας που παιζει τις φρασουλες στην αρχη, αλλα ΟΚ δεν επαιξε για πολυ, πιο ομως πολυ με χαλασε το super wide balance στα πισω φωνητικα.

Φυσικα ειναι αποψεις αυτες. Απλα δεν θελω να εχω την αισθηση οτι η "σκηνη" ειναι 20 μετρα μηκος και η μια τραγουδιστρα ειναι τερμα αριστερα και η αλλη τερμα δεξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου