Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση Ενισχυτη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον τον τελευταιο καιρο και αφου επιτελους κατεφερα να αγορασω μια Fender Stratocaster American Special,ειμαι σε αναζητηση ενισχυτη....

Γενικα θελω εναν ενισχυτη με πολυ καλα καθαρα,κλινω ανετα προς Fender,παιζω Blues Rock Jazz,γενικα δεν χωνω πολυ αν και παλιοτερα επαιζα περισσοτερο Metal.

 

τεσπα στο θεμα μας,εχω το BB Preamp Plus της Exotic, και θελω εναν ενισχυτη που να αναδεικνυει το πεταλι αυτο,καθως θα ναι το main overdrive/booster μου.ξερω θα μου πειτε πρωτα διαλεγεις ενισχυτη και μετα πεταλι,ας το παρουμε ομως αναποδα,και ασ θεωρησουμε δεδομενο το ΒΒ, ποιος ενισχυτης πιστευετε οτι του παει??

 

Εχω βαλει στον ματι το Fender Supersonic: Εχει καλα καθαρα?ποια η γνωμη σας,περιμενω κι αλλες προτασεις....

το budget αρχικα ειναι γυρω στα 1000Ε το πολυ 1300Ε.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πετάλι ανα χείρας και βόλτα στα μαγαζιά λοιπόν  :D

το θέμα είναι να τον βάλεις στο αυτί και όχι στο ''μάτι''  ;)

 

πέρνα κι απο ζοζεφ και άκου αυτόν http://www.rivera.com/products/pubclub/pubclub.php

μπορεί και να σ'αρέσει που ξέρεις  ;)

 

καλή αγορά εύχομαι

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας και κάτι παραπάνω.

Σε ενδιαφέρουν τα watt? Αν ναι, τι έχεις υπόψιν σου?

Θα αγοράσεις απο Ελλάδα ή παίζει να πάρεις και απο εξωτερικό αν κάτσει κάτι (λόγο μοντέλου, τιμής κλπ)?

Το βάρος σε ενδιαφέρει? Θα τον μετακινείς συχνά?

Θες στο budget 1000-1300 να πάρεις ντε και καλά combo ή σκέφτεσαι και κεφαλή-καμπίνα?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας και κάτι παραπάνω.

Σε ενδιαφέρουν τα watt? Αν ναι, τι έχεις υπόψιν σου?

Θα αγοράσεις απο Ελλάδα ή παίζει να πάρεις και απο εξωτερικό αν κάτσει κάτι (λόγο μοντέλου, τιμής κλπ)?

Το βάρος σε ενδιαφέρει? Θα τον μετακινείς συχνά?

Θες στο budget 1000-1300 να πάρεις ντε και καλά combo ή σκέφτεσαι και κεφαλή-καμπίνα?

 

Σωστα εχω παραλειψει αρκετες παραμετρους.

Λοιπον με ενδιαφερει ενας ενισχυτης που θα βγαζει ανετα λαιβ, οποτε ο supersonic με τα 40 watt νομιζω με καλυπτει...(σκεψου δηλαδη 40 με 50 watt)

Τωρα,για τη χωρα τιθεται ενα ζητημα:αν μπορεσω να κερισω καποια χρηματα απο φορολογιες και λοιπα,με αγορα απο εξωτερικο, τοτε θα μπορουσα ισως να παρω κατι ακομα καλυτερο με τα ιδια λεφτα...απλα το φοβαμαι αυτο γενικα!!

το βαρος ειναι ενας παραγοντας και αυτος,αλλα δεν θελω να ριξω τον ηχο μου για να μπορω ευκολοτερα να κουβαλαω τον ενισχυτη μου...με το κουβαλημα τι παιζει??καλο ειναι οι λαμπατοι ενισχυτες να μην πολυ-μετακινουνται ε?

τελος,δεν με νοιαζει απαραιτητα να ειναι combo,ειμαι ανοιχτος και σε head-cab,εφοσον αυτο με καλυπτει ηχητικα...

 

εχεις να προτεινεις κατι???

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα εχω παραλειψει αρκετες παραμετρους.

Λοιπον με ενδιαφερει ενας ενισχυτης που θα βγαζει ανετα λαιβ, οποτε ο supersonic με τα 40 watt νομιζω με καλυπτει...(σκεψου δηλαδη 40 με 50 watt)

Τωρα,για τη χωρα τιθεται ενα ζητημα:αν μπορεσω να κερισω καποια χρηματα απο φορολογιες και λοιπα,με αγορα απο εξωτερικο, τοτε θα μπορουσα ισως να παρω κατι ακομα καλυτερο με τα ιδια λεφτα...απλα το φοβαμαι αυτο γενικα!!

το βαρος ειναι ενας παραγοντας και αυτος,αλλα δεν θελω να ριξω τον ηχο μου για να μπορω ευκολοτερα να κουβαλαω τον ενισχυτη μου...με το κουβαλημα τι παιζει??καλο ειναι οι λαμπατοι ενισχυτες να μην πολυ-μετακινουνται ε?

τελος,δεν με νοιαζει απαραιτητα να ειναι combo,ειμαι ανοιχτος και σε head-cab,εφοσον αυτο με καλυπτει ηχητικα...

 

εχεις να προτεινεις κατι???

Ωραία, τώρα κάτι γίνετε  ;)

 

"Your waiting has been activated, please don't hung up, unless you hear the busy tone" ;D ;D

 

Επανέρχομαι σε λίγο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'μαι πάλι ;D

 

Βασικά αυτά που βρήκα, τα σύγκρινα βάση αυτών που ζητάς και εστίασα περισσότερο στο οτι ζητάς αρκετά καθαρό ήχο, θα τον κουβαλάς και φυσικά στο budget σου.

Έχουμε και λέμε λοιπόν.

 

Hot Rod Devillle 212

http://www.thomann.de/gr/fender_hot_rod_deville_iii_212.htm

60Watt, Celestion ηχεία και ωραίο "μπλουζιάρικο" drive, κλασσικό fender καθαρό, τέλος είναι 24.26Kgr

 

Bogner Alchemist 212

http://www.thomann.de/gr/bogner_alchemist_212_combo.htm

40Watt αλλά βαρβάτα, προσωπικά με έβγαλε άνετα (και με τα US boutique καθαρά του και με γκάζια) σε 150 άτομα, όντας το volume στο 6.5, είναι λίγο βαρύς για 40άρης (36Kgr) αλλά...

 

Blackstar HT Stage 60

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_stage_60_venue_combo.htm

60Watt με "Marshall-ίζων" καθαρό (λίγο πιο καθαρό απο marshall) και πάλι με celestion ηχεία, τέλος είναι στα 30.3Kgr (επίσης πολλά για 60άρη)

 

Τώρα θα σου πω και κάτι άλλο.

Αν παρατήρησες και οι 3 είναι με 2Χ12, αυτό είναι προσωπική μου επιλογή καθώς ο ήχος απλώνει καλύτερα ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις.

 

Δες αυτά και βλέπουμε.

 

σ.σ: Το οτι είναι όλα τα links απο το "Θωμά" δε σημαίνει κάτι, απλά ήταν ευκολία (μου) για τον εντοπισμό.

 

σ.σ2: Αν μου έλεγες εμένα τώρα ποιόν απ'τους 3 θα έπαιρνα, θα διάλεγα τον Fender, αν και το πετάλι σου θα παίξει καλύτερα με τις EL34 δηλαδή με τον blackstar (γνώμη μου).

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για το ψαξιμο,ο fender μου αρεσε αρkετα μπορω να πω.

Γι αυτο που ειπες για το πεταλι: πιστευεις οτι δεν ταιριαζει πολυ σε Fender ενισχυτες,η εχει να κανει συγκεκριμενα με τις λαμπες,η απλα το ενα συνεπαγεται το αλλο,οποτε και τα δυο εχουν σχεση?

Οσον αφορα τα 2 ηχεια,δεν το ανεφερα αλλα εχω στο μyαλο μου μια τετοια επιλογη καθως θελω να παιζω με στερεο εφφε,οπως delay,chorus...

Οπως και να χει σε ευχαριστω πολυ :) :)

 

Υ.Γ.

Εχω μια αγαπη στην Fender που δεν μπορω να την εξηγησω,κατι μου λεει πως σε εκεινη θα καταληξω και παλι :) :) :)!!

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

ξερω θα μου πειτε πρωτα διαλεγεις ενισχυτη και μετα πεταλι

 

Ακριβώς, όπως το λες και μόνος σου. Θεωρώ λάθος σου να ξεκινάς αναζήτηση "σοβαρού" ενισχυτή με αυτό το σκεπτικό, ειδικά απ' τη στιγμή που, όπως αναφέρεις, σε ενδιαφέρουν τα ωραία καθαρά. Τον ενισχυτή που θα αγοράσεις μπορεί να τον κρατήσεις και για πάντα. Τα διάφορα πετάλια και εφέ θα έρχονται και θα φεύγουν κατά περιόδους.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Ακριβώς, όπως το λες και μόνος σου. Θεωρώ λάθος σου να ξεκινάς αναζήτηση "σοβαρού" ενισχυτή με αυτό το σκεπτικό, ειδικά απ' τη στιγμή που, όπως αναφέρεις, σε ενδιαφέρουν τα ωραία καθαρά. Τον ενισχυτή που θα αγοράσεις μπορεί να τον κρατήσεις και για πάντα. Τα διάφορα πετάλια και εφέ θα έρχονται και θα φεύγουν κατά περιόδους.

 

 

ειναι γνωμη σου αυτη.το bb δεν εχει ουσιαστικα δικο του ηχο,αλλα βασιζεται στον ηχο του ενισχυτη στον οποιο μπορει να δωσει μεχρι και 30 db.επειδη το ξερα οτι καποιοι θα σταθουν εκει και δεν θα βοηθησουν δεν επρεπε να αναφερω καν το bb.

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για το ψαξιμο,ο fender μου αρεσε αρkετα μπορω να πω.

Γι αυτο που ειπες για το πεταλι: πιστευεις οτι δεν ταιριαζει πολυ σε Fender ενισχυτες,η εχει να κανει συγκεκριμενα με τις λαμπες,η απλα το ενα συνεπαγεται το αλλο,οποτε και τα δυο εχουν σχεση?

Οσον αφορα τα 2 ηχεια,δεν το ανεφερα αλλα εχω στο μyαλο μου μια τετοια επιλογη καθως θελω να παιζω με στερεο εφφε,οπως delay,chorus...

Οπως και να χει σε ευχαριστω πολυ :) :)

 

Υ.Γ.

Εχω μια αγαπη στην Fender που δεν μπορω να την εξηγησω,κατι μου λεει πως σε εκεινη θα καταληξω και παλι :) :) :)!!

Για το πετάλι το είπα εμπειρικά, όπως μου έρχεται στο μυαλό ο συνδιασμός με τον κάθε τύπο λάμπας.

Για τα 2 ηχεία που λές δεν έχει σχέση το stereo, αφού η είσοδος είναι μονοφωνική ούτως ή άλλος και κανένας απο αυτούς δεν έχει stereo effect loop.

 

Ε, και εγώ με Fender ξεκίνησα, πήγα σε Marshall, τώρα είμαι σε Peavey, αλλά με βλέπω σε λίγο καιρό να το γυρνάω εκεί που ξεκίνησα ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου