Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με "κλικς" & "κρακλς" κατά


argiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάγκες καλημέρα.Πρώτα απ'όλα έχω CPU Pentium 4 2.66Ghz,RAM 512 Mb,SB Audigy 2 ZS Platinum Pro,Windows XP Pro και χρησιμοποιώ το Cubase SX 2. Έχω το εξής πρόβλημα:Μετά από 5 MIDI channels με το Absynth και ενώ όλα βαίνουν κανονικά, με την προσθήκη ενός καναλιού μπάσου(Steinberg VB 1.1) και ενός Drum kit αρχίζουν τα ανυπόφορα "κλικς" & "κρακλς" (ο γνώριμος ήχος του κομπρεσσέρ!) που καταστρέφουν το κομμάτι,τα αυτιά μου και την υπομονή μου.Γνωρίζοντας ότι τα ανωτέρω VST instruments "τρώνε" αρκετή CPU χρειάζομαι βοήθεια στο εξής:Παίζει καθοριστικό ρόλο η RAM στα VST instruments;Σκέφτομαι να ανεβάσω την RAM στα 1024Mb.Θα γλιτώσω απ΄το ενοχλήτικο πρόβλημα ή θα δώσω τζάμπα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα γλιτώσεις τα κλικς με προσθήκη μνήμης. Δοκίμασε να ανεβάσεις λίγο το latency της κάρτας έτσι ώστε να μπορείς να παίξεις τα VSTi's σε πραγματικό χρόνο αλλά παράλληλα να μην καταναλώνει υπερβολικό CPU.

 

P.S. Αν το Drum kit που λες δεν είναι το απλό LM – 7 , αλλά κάποιο plugin που χρησιμοποιεί disc streaming (πχ BFD) τότε είναι αλλού το πρόβλημα και πρεπει να αναφέρεις περισσότερες λεπτομέρειες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Dither έχω το freeware Drumatic 3.Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις.Τι εννοείς να ανεβάσω το latency;Αν κατάλαβα καλά απ'το ASIO Control Panel;Το έχω στα 2ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε πρώτη φάση δοκίμασε 7-10ms.

Σίγουρα θα δείς διαφορά στο cpu performance, χωρίς αισθητή καθυστέρηση.

Βρες το σημείο που θα σε βολέψει καλύτερα χωρίς να είναι ενοχλητικό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το absynth είναι βaρύ και ασήκωτο για την κάρτα σου,και με έξτρα μνήμη δεν θα καταφέρεις τίποτα,το ίδιο πρόβλημα είχα όταν ήμουν κάτοχος τις audigiZS και με 2gbDDR και με 3GhrzCPU δεν γινοταν τιποτε.Χτυπα μια m-audio,ξεκινάνε από τα 100 euros,να κανεις την δουλειά σου. 8)

Με πέντε absynth το ms στην creative στα 40 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου