Προς το περιεχόμενο

Ποδοσφαιριστής ή ντράμερ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/7517867.stm

 

Τα πανεπιστήμια του Chichester και Gloucestershire σε έρευνα που κάνουν στα ειδικά εξοπλισμένα εργαστήρια, συνέδεσαν με τα μηχανήματα τον Clem Burke, βετεράνο ντράμερ των Blondie, και παρατήρησαν ότι σε 90 λεπτά (όσο μια τυπική συναυλία) οι παλμοί του έπαιζαν στα 140 και 150 bpm (beats per minute), με κορυφές στα 190. Αντίστοιχο δηλαδή των επιδόσεων κορυφαίων αθλητών.

 

Ενώ ένας επαγγελματίας ποδοσφαιριστής αποδίδει με αυτό τον ρυθμό μια ή δύο φορές την εβδομάδα, ο επαγγελματίας ντράμερ μπορεί να το κάνει κάθε βράδι στην ίδια ένταση.

 

Η φυσική κατάσταση ένος ντράμερ που χάνει 400 -600 θερμίδες σε κάθε συναυλία πρέπει να είναι πολύ καλή, αν λάβουμε υπ' όψη και τους ζεστούς και καπνισμένους χώρους που... αθλούνται.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου τι καίνε οι ντράμερ που δεν σταματάνε να παίζουν ούτε ανάμεσα στα κομμάτια... (όσοι είναι καμμένοι στις πρόβες, με καταλαβαίνουν...)  ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειτε στα "μπουζουκτσιδικα" τι γινετε... 2 ή ακομα και 3 ντραμερ αλλαζουν στην διαρκεια ολου του προγραμματος....κατι σημαινει αυτο..

παντως εχω πετυχει παλικαρι (με το ζορι 24) σε πολυ γνωστο κεντρο που εβγαλε ολο το 8ωρο μονος...χωμενος πισω απο το plexiglass του χτυπαγε 8 ωρες συνεχομενα(και οχι τπτ εντεχνα....)

 

Υ.Γ. εχω παει 10 φορες ολες κ ολες σε μπουζουκια και αυτες λογω κοινωνικων υποχρεωσεων,,,,(προσπαθω να ελαφρυνω λιγο τη θεση μου :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να λέμε τώρα ρε παιδιά , εδώ εγώ κάθομαι και παίζω 1 ώρα τα δικά μου και γίνομαι λούτσα στον ιδρώτα , με επηρεάζει βέβαια και ο παράγοντας της ζέστης. ::)

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειτε στα "μπουζουκτσιδικα" τι γινετε... 2 ή ακομα και 3 ντραμερ αλλαζουν στην διαρκεια ολου του προγραμματος....κατι σημαινει αυτο..

παντως εχω πετυχει παλικαρι (με το ζορι 24) σε πολυ γνωστο κεντρο που εβγαλε ολο το 8ωρο μονος...χωμενος πισω απο το plexiglass του χτυπαγε 8 ωρες συνεχομενα(και οχι τπτ εντεχνα....)

 

Πριν από μερικά χρόνια είχα δει το Σαββόπουλο με τον Παπάζογλου στον Κεραμικό. Άνοιγαν οι Mode Plagal, οι οποίοι ήταν ο πυρήνας της μπάντας και των Σαββοπουλοπαπαζογλέων. Μετά ακολούθησε λαϊκό πρόγραμμα που θα τράβαγε μέχρι πρωίας (ήταν ήδη 2 και). Σε όλα αυτά, ντραμς έπαιξε ο Τάκης Κανέλλος, ακόμα και όταν οι υπόλοιποι έδωσαν τη θέση τους στους λαϊκούς.

Ναι, τα ντραμς είναι από τα πιο απαιτητικά όργανα ως προς τη φυσική κατάσταση, μαζί ενδεχομένως με κάποια πνευστά (αλλά ένας σαξοφωνίστας π.χ. θα πάρει μια ανάσα μεταξύ των σόλων του, ενώ ο ντράμερ θα συνεχίσει να παίζει πίσω από τον επόμενο σολίστα...). 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο δε ειναι να βγαινεις και μερικες συναυλιες σερι εξω να κουβαλας τις βαλιτσες σου μαζι με τον εξοπλισμο σου μονος (επειδη εισαι το δευτερο ονομα) στο αεροδρομιο,στο ξενοδοχειο,στο venue και το αντιστροφο,να σου βγαινει η παναγια,να σε αφηνει ο αναπηρος τουρκος ταξιτζης σε λαθος venue ,ο βουλγαρος να προσπαθει να σε πησει αντι να πας να παιξεις να σε παει σε ενα γνωστο του στριπτιζαδικο και λιγο πολυ τετοια σκηνικα καθε βραδυ για καμια βδομαδα..αντε ανεβα παιξε στο τελος της μερας...και καφριλες κιολας..εγω προτιμω ποδοσφαιριστης αλλα τωρα ειναι αργα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειτε στα "μπουζουκτσιδικα" τι γινετε... 2 ή ακομα και 3 ντραμερ αλλαζουν στην διαρκεια ολου του προγραμματος....κατι σημαινει αυτο..

παντως εχω πετυχει παλικαρι (με το ζορι 24) σε πολυ γνωστο κεντρο που εβγαλε ολο το 8ωρο μονος...χωμενος πισω απο το plexiglass του χτυπαγε 8 ωρες συνεχομενα(και οχι τπτ εντεχνα....)

 

Υ.Γ. εχω παει 10 φορες ολες κ ολες σε μπουζουκια και αυτες λογω κοινωνικων υποχρεωσεων,,,,(προσπαθω να ελαφρυνω λιγο τη θεση μου :P :D

 

Εργαζόμουν σε μπουζούκια..Σε βρίσκω λίγο ρατσιστικό παντως.Εσύ θεωρείς οτι είσαι ποιοτικός?Ανώτερος?

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργαζόμουν σε μπουζούκια..Σε βρίσκω λίγο ρατσιστικό παντως.Εσύ θεωρείς οτι είσαι ποιοτικός?Ανώτερος?

ναι.... τπτ αλλο???

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

αν ειναι δυνατον....!!! αφηστε τα κομπλεξ σας ρε παιδια πιο περα... τωρα περιμενεις σοβαρη απαντηση???? ημαρτον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το κόμπλεξ μάλλον το έχεις εσύ..διαφορετικά δεν θα χρησιμοποιούσες τα "εισαγωγικά σου".

Καλο μεσημέρι φίλε μου. 8)

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[move]αρνακι ασπρο και παχυ της μανας του καμαρι...[/move]

                                                                                [move]οχι αλλο καρβουνο[/move]

                                                                                                                              [move]"τι ωρα ειναι?" ...." μωβ !!!"[/move]

 

διαλεξε οποια απαντηση σε βολευει.....γιατι τετοιου επιπεδου συζητηση θελεις να κανεις... :-X :-X

 

ξαναλεω: κομπλεξισμοι και υφακια οχι εδω μεσα...κουραζουν τους παντες... >:(

εγω δν προκειται να το συνεχισω, υπερασπισου μονος σου οτι θες και οπως θες...(αν ειναι δλδ δυνατον να πρεπει να δικαιολογουμαστε γιατι δν θεωρουμε επιπεδου τα μπουζουκια.....  :-\  ::) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου