Προς το περιεχόμενο

Οι 50 σπουδαιότεροι ντράμερ


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@fusiongtr :ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΗΞΕΡΑ παρόλο που ειναι παικτουρα .Επισης μου αρεσει που κανει το σολο του και δεν εχει χορδιερα στο ταμπουρο και τα κτυπηματα ακουγονται πεντακαθαρα ,με δυναμικες που ακουγονται επισης καθαρα και βγαζουν ολο το ταλεντο του ντραμμερ .

Περικλή μου το θέμα για μένα δεν είναι τόσο στο "παιχτούρα" όσο στο "μουσικότητα".

Και νομίζω ότι ο Joey Baron έχει πολύ έντονα αυτό το χαρακτηριστικό.

Σκέψου ότι δεν είμαι drummer, αλλά όταν ακούω το σόλο του, ακούω μελωδίες ταυτόχρονα με τους χρόνους.

 

Αλλά θα μου πεις κάποιος που έχει παίξει με Bill Frisell, Stan Getz, Steve Kuhn, John Zorn, Los Angeles Philharmonic, David Bowie, Tony Bennett, Carmen McRae, Laurie Anderson, John Scofield, Al Jarreau, Michael Jackson, Jim Hall, Eric Vloeimans, Dizzy Gillespie, Art Pepper, John Abercrombie και Tim Berne, τι θέλεις να σου βγάζει ρε φίλε! ;)

 

Επίσης πρόσεξε τό "χτύπημά" του. Είναι μοναδικό (άσχετα με την χορδιέρα).

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Σακη αν ρωτουσαμε ολους αυτους που ανεφερες (εκτος του powell που δεν ζει πια -νομιζω οτι σκοτωθηκε την ιδια χρονια 1997 ) ποιους ντραμμερ θεωρουν οτι τους επηρεασαν ;Ειμαι 1000% σιγουρος οτι θα μας ονοματιζαν 1-2 ο καθενας τους απο αυτην την λιστα .Εξ'αλλου υπαρχουν πολλες συνεντευξεις στο tube οπου μπορουμε να ανατρεξουμε και να λαβουμε απαντησεις.Νομιζω οτι εισαι OK τωρα. ;)

 

συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες

απλος πιστευω οτι οσο αφορα το rock δεν ειναι μονο ο Bohnam o Baker και ο Moon που επιρεασαν τις επομενες γεννιες ντραμμερ

 

ασε που για μενα ειναι μεγα λαθος που δεν υπαρχει στην λιστα ο Charlie Watts των Stones (ε superfunk?  ;D )

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπάμε Charlie. Mε πάσα υποκειμενικότητα, εγκαθετότητα και γραφικότητα βγαίνω και λέω ότι είναι η κολώνα του μεγαλύτερου Rock συγκροτήματος στην ιστορία

 

 

το βιντεάκι δε λέει και πολλά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν επιλογές στο φίλτατο youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα tsili ορθως διαμαρτυρεσαι για τον charlie τι να κανουμε  ???Στο επομενο thread που θα ανοιξω και θα εχει σχεση παλι με ντραμερς ο charlie θα εχει σιγουρα θεση μιας και ειναι ο αγαπημενος πολλων απο μας (μονο και μονο την φατσα του να βλεπεις 45 χρονια τωρα ε τον θεωρεις δικο σου ανθρωπο  ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περικλή μου το θέμα για μένα δεν είναι τόσο στο "παιχτούρα" όσο στο "μουσικότητα".

Και νομίζω ότι ο Joey Baron έχει πολύ έντονα αυτό το χαρακτηριστικό.

Σκέψου ότι δεν είμαι drummer, αλλά όταν ακούω το σόλο του, ακούω μελωδίες ταυτόχρονα με τους χρόνους.

 

Αλλά θα μου πεις κάποιος που έχει παίξει με Bill Frisell, Stan Getz, Steve Kuhn, John Zorn, Los Angeles Philharmonic, David Bowie, Tony Bennett, Carmen McRae, Laurie Anderson, John Scofield, Al Jarreau, Michael Jackson, Jim Hall, Eric Vloeimans, Dizzy Gillespie, Art Pepper, John Abercrombie και Tim Berne, τι θέλεις να σου βγάζει ρε φίλε! ;)

 

Επίσης πρόσεξε τό "χτύπημά" του. Είναι μοναδικό (άσχετα με την χορδιέρα).

 

Εννοειται οτι εχει καλο χτυπημα αν δεν ειχε δεν θα εοαιζε ευκολα χωρις χορδιερα (γιατι εκει φαινονται τα στραβα μας οταν λειπει η χορδιερα )

Εννουσα λοιπον οτι τετοια παικτουρα πως μου εχει ξεφυγει ..ειλικρινα !!Απο μουσικοτητα δεν χρειαζεται να το αναφερεουμε την ΕΧΕΙ . :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου