Προς το περιεχόμενο

Περι καθισμάτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέρω πως είναι παράξενη ερώτηση αλλά είμαι πολύ αρχάριος.

Τελευταία , ειδικά όταν κάνω Hanon (παραπάνω όχι ακόμα), δυσκολεύομαι όταν πρέπει να κινηθώ στα άκρα του κλαβιε.

Βοηθάει να τραβάω το καθισμα γραφείου με τα ροδάκια του -ενώ παίζω- αλλά δεν είναι ότι καλύτερο.

Να σημειωθεί πως το synth είναι στο υψος του γραφείου.

Να αλλάξω ρύθμιση στη βαση ώστε να ψηλώσει και να είμαι όρθιος (η έστω σε αυτό το υψος σε σκαμπω ψηλο) η να βρω ενα καθισμα σαν αυτα του πιανου και να το κρατήσω χαμηλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρύθμισε το ύψος με βάση αυτό που έχουν τα σκαμπουδάκια στα πιάνα με ουρα(με βάση τον παίχτη). Δες διάφορα κονσέρτα και θα καταλάβεις. Προσπάθησε επίσης οι καρποι των χεριών σου να έχουν κλίση προς τα κάτω, να μην είναι εντελώς flat με το πάτωμα η το κλαβιέ. Αυτά. Αν και θεωρώ το πρόβλημα είναι θέμα περισσότερο εξοικείωσης και εξάσκησης και όχι τόσο ρύθμισης καθίσματος αν και το να βρεις ένα μέτρο που σε βολεύει θα σε διευκολύνει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική ιδέα του Hannon είναι η εκγύμναση των δαχτύλων.

 

Απ' αυτή την άποψη τρεις "κανόνες" είναι απαραίτητοι:

1. Χαμηλοί καρποί, για να απομονώνονται τα δάχτυλα από το υπόλοιπο χέρι.

2. Παίξιμο forte, αλλά όχι απαραίτητα πολύ γρήγορα, για μεγαλύτερη ένταση της άσκησης των μυών.

3. Κοιτάμε πάντα μέσα στο βιβλίο, όχι τα χέρια, για να μαθαίνουμε τα ανοίγματα των θέσεων και τη "γεωγραφία" του κλαβιέ.

 

Φυσικά το hannon σε ελαφρύ πλήκτρο δεν έχει να προσφέρει και πολλά.

Θέλει ακουστικό πιάνο ή τουλάχιστον βαρυκεντρισμένο κλαβιέ.

 

Η τεχνική του πιάνου απαιτεί να καθόμαστε σε σταθερό σκαμπό με το κέντρο βάρους εμπρός (στα πόδια), ώστε να έχουμε καλή στήριξη όταν το αριστερό χέρι ανεβαίνει ψηλά ή το δεξί κατεβαίνει χαμηλά, με τον αγκώνα να περνάει μπροστά από τον κορμό μας.

 

Προσωπικά, το ίδιο εφαρμόζω, οποιοδήποτε είδος πλήκτρου κι αν έχω μπροστά μου και σε οποιοδήποτε ύψος.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου