Προς το περιεχόμενο

size χορδών σε καινούργιες κιθάρες?


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9αρες σε squire και στις περισσοτερες ibanez (η scofield ειχε 11αρες), 10αρες σε αμερικανικες fender και gibson. Αυτα απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου...

 

9αρες φοράνε οι αμερικάνικες fender strat και tele η σειρά standard και η deluxe. Οι vintage 57 και 62 φοράνε δεκάρες όπως και κάτι άλλες vintage και signature έρχονται με 10αρες αλλά κατά βάση χρησιμοποιούνται οι 9αρες. Αυτά για την fender, η epiphone les paul από όσο ξέρω έρχεται με δεκάρες και είναι λογικό αφού έχει μικρότερο scale και άρα τάση στις χορδές. Με λίγα λόγια οι δεκάρες εκεί είναι πιο μαλακές και ευκολόπαιχτες από ότι σε μια fender που έχει μεγαλύτερο scale. Περί ορέξεως πάντως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ibanez βάζει 9άρες στις solid και 10ρες στα σκάφη.

Υπάρχει και ένα σατανικό κατασκεύασμα που σου λύνει αυτές τις απορίες :)

Electronic_Digital_Vernier_Caliper_And_Calliper_Gauge.jpg

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ αμάν,

 

είχα δίκιο που δεν ήμουν σίγουρος τελικά.

 

θα στείλω κανένα mail στον thomann να ρωτήσω με τι τις δίνουνε και θα σας πω.

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως φίλε μου, το ΠΡΩΤΟ πράγμα που κάνουμε όταν αγοράζουμε κιθάρα είναι να αλλάξουμε χορδές. Αυτές που έχουν πάνω (εκτός αν μας τις έχει αλλάξει ο μαγαζάτορας μόλις αγοράσαμε το όργανο), με τον καιρό που έχουν μείνει στην κιθάρα, κάνουν μόνο για να κρεμάς ρούχα. Μου προκαλεί κατάπληξη που περίμενες να σπάσει χορδή για να την αλλάξεις.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου