Προς το περιεχόμενο

ενισχυτές για μικρό PA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε παίδες,

εδώ και πολύ καιρό έχω στο μυαλό μου να γοράσω ένα μικρό PA all around (όσο εφικτό είναι αυτό). Έχω καταλήξει σε ένα σύστημα Martin Audio Blackline με 2 F12+ δορυφόρους και 1 η 2 S18+ χαμηλά. Εδώ που έχω κολλήσει και οφείλω να πώ πώς δεν έχω και πολύ εμπειρία στο θέμα είναι για τους ενισχυτές. Η εταιρία προτείνει ενισχυτές που να φτάνουν τα peak watt του ηχείου για μέγιστη ένταση και headroom(πλάκα πλάκα πώς μετφράζεται το headroom στα Ελληνικά). Δλδ για τους δορυφόρους 300 watt AES - 1100 watt peak

και για το χαμηλό 750 watt AES - 3000 watt peak.

Μήπως είναι λίγο υπερβολή αυτά, δλδ για να πάρω ενισχυτή που να ταίζει 3000watt σε 2 χαμηλά χρειάζομαι 4000€ κοντά..Ενώ το ΑΕS του είναι 750 wattΤί νομίζετε εσείς;

Επίσης αξίζουν τα λεφτά τους οι LabGruppen ηή μήπως να πάω σε QSC;

Κάτι τελευταίο, μεταχειρισμένο ενισχυτή απο Internet αξίζει να αγοράσεις; Η παίρνεις γουρούνι στο σακί;

 

φιλικά,

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρία προτείνει ενισχυτές που να φτάνουν τα peak watt του ηχείου για μέγιστη ένταση και headroom

 

έχεις το ακριβές κείμενο της εταιρίας; μου φαίνεται κι εμένα "κάπως", αν και δεν θα τολμούσα να τους αμφισβητήσω

 

θα βρεις καλύτερο value for money στους Crown από ό,τι στους QSC ή, φυσικά, στους Lab Gruppen

 

π.χ.  http://www.thomann.de/gr/crown_xls_5000.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτον http://www.thomann.de/gr/tamp_proline_3000.htm τον φτηνουλη θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου στα subs,δοκιμασμενα και απροβληματιστα,οσο παραξενο κι αν φαινεται απο τη μαρκα και την τιμη του.

Απο κει και περα προτιμησε καποιον απο τους ποιοτικους-ακριβους για τους δορυφορους σου. Οι lab gruppen ειναι εξαιρετικοι (και τα ενεργα crossover της εταιριας επισης),αλλα και οι QSC (ειδικα οι ανωτερες σειρες) δεν θα ελεγα οτι υστερουν σε κατι εμφανως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Ξέχασα να σας αναφέρω ότι τα ηχεία είναι 8ohm.

Οι οδηγίες τις εταιρίας είναι εδώ: http://www.mauserguides.com.red-square.net/GUIDES/MANUALS/BlcklnPls.pdf σελίδα 11-12. Τα χαρακτηριστικά των ηχείων είναι εδώ:

Sub S18+ s18g.png

F12+ f12q.png

 

όλα αυτά τα αιτιολόγεί με την προυπόθεση ότι θα έχεις το controller της το M3+ που για τον δορυφόρο πχ δεν αφηνει σε βάθος χρόνου να υπερβεί τα 300watt AES το ηχείο αλλα σου δίνει την δυνατότηα να παίξει transient εώς το peak.

 

Τα ηχεία πως σας φαίνονται; Δεν είναι Meyer, ok..

 

Σχετικά με το controller έχει κανείς εμπειρία με το bss 334T minidrive; Το έχω βρεί σε καλή τιμή μεταχειρισμένο. Μπορέι να προσφέρει αυτήν την προστασία που υπόσχεται το M3+ της εταιρίας;

 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπεις λοιπόν πως ΑΛΛΑ λέει η εταιρία  ;)

 

για τους δορυφόρους π.χ. που έχουν αντίσταση 8Ω, και ισχύ AES 300W και ισχύ κορυφής 1200W, σου λέει "πάρε ενισχυτή που στα 4Ω να δίνει 400 ως 1000W"

 

αν ένας ενισχυτής στα 4Ω δίνει 400-1000Β, τότε στα 8Ω δίνει, χοντρικά, 250-600W

 

...τα οποία απέχουν πάρα πολύ από την ισχύ κορυφής που είναι 1.200W

 

Η εταιρία προτείνει ενισχυτές που να φτάνουν τα peak watt του ηχείου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το εγχειρίδιο:

screenshot20101001at411.png

 

Μαλλον πως θα πάω για ένα lab gruppen fp3400 η την αντιγραφή της Μαρτιν τον MA2.8S για τους δορυφόρους και κάτι πιο φτηνο για τα μπάσσα

 

για τo controller κανα σχόλιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου