Προς το περιεχόμενο

Ποιά φθηνή Strat για πειραματισμό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει, είναι πια επίσημο, ας το παραδεχτώ: γέρασα. Αφού με έπιασε η περιέργεια για τις Strat, δεν υπάρχει πια νόημα να το αρνούμαι...

 

 

Και αφού λοιπόν με... τρώει, από πού να ξεκινήσω; Με δεδομένο ότι μόντες ΘΑ  ακολουθήσουν στο μέλλον, σε ηλεκτρικά, γέφυρες κλπ. (αφού... με ξέρω), ποιά θα ήταν μια φθηνή αλλά αξιοπρεπής βάση για αυτές;

 

Squier Affinity?

Squier Standard?

μήπως οι νέες Harley Benton είναι μια χαρά βάση;

 

Μήπως να αφήσω τις μαλακίες και να πάω κατευθείαν σε Classic Vibe? Μήπως σε μεξικάνα Fender;

 

Μηπως κατευθείαν σε G&L που έπαιξα και μου άρεσαν παλιά;

 

Κάτι άλλο ίσως (μέχρι εκεί σε budget, μην το ξεφτιλίσουμε);

 

Και η ερώτηση για οτιδήποτε μη-Fender/Squier: τί παίζει με τα pickguard για το μέλλον; Ποιά μάρκα έχει συμβατότητα με Fender/Squier και ποιά όχι;

 

Άντε, ρίχτε προτάσεις να γίνει συζήτηση, ότι πρέπει για καλοκαιράκι.

 

 

Ευχαριστώ μάγκες!  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν θες κάτι σε λογικά πλαίσια θα σου πρότεινα affinity.

Προσωπικά δεν προτίμησα classic vibe για τα Looks και αίσθηση παρά το ότι είχαν πάνω tonerider.

Προτιμώ ακόμα και τώρα affinity με κάτι άλλο.

Δεν θα έπαιρνα harley.

Η διαφορά είναι μικρή.

Για GL δεν παίρνω καμιά αμαρτία. Καθ ότι μας παρακολουθεί από ψηλά ο θείος Leo.

 

 

Και εννοείται ό,τι πάρεις όταν το πάρεις οι μαγνήτες είναι πάντα δικοί σου.

Θα είμαι για πάντα υπόχρεωμένος έστω και για δοκιμή !  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Δημήτρη, αμαρτία είναι να μην προτείνουμε G&L(eo), αφού ήταν η τελευταία εταιρεία του θείου-Λεωνίδα!  ;D 

 

(για τους μαγνήτες ξέχνα το, πάμε για άλλα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό λεω

δεν παίρνω αμαρτία να σου πω όχι (αν και δεν έχω καν πιάσει μιά στα χέρια μου).

;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Squier Affinity?

Squier Standard?

μήπως οι νέες Harley Benton είναι μια χαρά βάση;

 

Μήπως να αφήσω τις μαλακίες και να πάω κατευθείαν σε Classic Vibe? Μήπως σε μεξικάνα Fender;

 

Μηπως κατευθείαν σε G&L που έπαιξα και μου άρεσαν παλιά;

 

Εγώ θα πήγαινα σε G&L ή Vintage ή Squier (Classic Vibe ή Standard) στο εύρος bidget που σκέφτεσαι, με αυτή τη σειρά πιθανότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, είναι πια επίσημο, ας το παραδεχτώ: γέρασα. Αφού με έπιασε η περιέργεια για τις Strat, δεν υπάρχει πια νόημα να το αρνούμαι...

  Μάλλον γέρασες.... :D  εγώ στα 44 το γύρισα σε Strat.... ::)       

  Επί του θέματος...... όσο και να αλλάξεις-αναβαθμίσεις μια Affinity ή μια HB ή τέλος πάντων μια πολύ χαμηλού κόστους κιθάρα (με ότι αυτό συνεπάγεται), πάντα στο βάθος του μυαλού σου κάτι θα σε ενοχλεί, κάτι θα σε χαλάει.... ::) :-[

 

  Γνώμη μου, εάν δύνασαι, πάρε αυτήν...:

http://www.thomann.de/gr/vintage_reissued_v6mssb.htm ή αυτήν...: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_50s.htm  και αν κάποτε θελήσεις να αλλάξεις κάτι πάνω τους, με λίγα λεφτά και πολύ εύκολα τις αναβαθμίζεις. Ίσως μαγνήτες στην Vintage, γέφυρα στην Squier. Δεν "χρειάζονται" τίποτε άλλο (ίσως ένα τάστο ακόμη η Squier... :P) για να χτυπήσουν πολύ ακριβότερα μοντέλα.   

 

Και αφού λοιπόν με... τρώει, από πού να ξεκινήσω; Με δεδομένο ότι μόντες ΘΑ  ακολουθήσουν στο μέλλον, σε ηλεκτρικά, γέφυρες κλπ. (αφού... με ξέρω), ποιά θα ήταν μια φθηνή αλλά αξιοπρεπής βάση για αυτές;

 

  Τώρα βέβαια αφου σε τρώει, σε ξέρεις και θέλεις να πειραματιστείς, μια Affinity είναι ταμάμ.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω την Classic Vibe θα προτείνω. όσα "πειράματα" και να θες να κάνεις, θα θέλεις μια κιθάρα που θα σε κάνει να θες να παίξεις.

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τελικά, in the heat of the summer, παράγγειλα αυτήν εδώ:

 

 

 

http://www.thomann.de/intl/harley_benton_hbms60_vw.htm?ref=search_rslt_HARLEY+BENTON+STRAT+62_255971_21

 

 

 

7655300_800.jpg

 

 

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας. Θα ενημερώσω το  thread αφού την παραλάβω και περάσω λίγο χρόνο μαζί της. Για 1η Strat, με δεδομένο ότι γνωρίζω ότι για τα χρήματά της θα έχει τα θέματά της, και με τα οποία σκοπεύω να ασχοληθώ και να τα βελτώσω, πόσο άσχημη επιλογή να έκανα...; Θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου