Προς το περιεχόμενο

Πετάλια στο ράφι


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πετάλια που δεν χρησιμοποιείτε πια και τα έχετε παροπλισμένα. Βγάλτε τα στη φόρα!

 

α) Πόσα και ποια είναι;

β) Για ποιον λόγο δεν χρησιμοποιείτε καθένα από αυτά;

γ) Που τα βάζετε; Σε συρτάρι, στα κουτιά τους, ντουλάπα, κελάρι, χύμα όπου νά'ναι;

image_zps32b1608a.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσπαθώ να μην κρατάω πολλά... Την έχω δει και υπαρξιακά - πότε θα προλάβω να τα παίξω;

 

α) Παροπλισμένα -αν και όχι μόνιμα- έχω ένα Bad Monkey, ένα Donner Killer Boost (κλώνος του RC Boost ή του Mooer Pure Boost αν θέλετε), ένα POG-2 και ένα Ibanez DE-7 μονταρισμένο με fooswitch τύπου MXR γιατί της μάνας του είναι προβληματικά.

 

β) Το Bad Monkey, δεν χρησιμοποιείται, χρησιμέυει ως all around back up και είναι τόσο χτυπημένο και παλιό που δεν αξίζει να το πουλήσω για 20 ευρώ. Με έχει σώσει και σε διάφορες επείγουσες καταστάσεις (μέχρι και φωνή έχουμε βγάλει από την έξοδό του που είναι "Μixer output"!) και κατά κάποιο τρόπο το αγαπώ αυτό το πεταλάκι.

Το Donner Killer Boost , είναι επίσης ένα πετάλι των 25-30 ευρώ, που χρησιμοποιείται σπανίως σε live καταστάσεις που θέλουν πιο καθαρό παίξιμο, ως volume boost για τα σόλο, αντικαθιστώντας το δεύτερο drive στο board μου.

To Ibanez DE-7 έχει την καλύτερη echo προσομοίωση και το πιο ελεγχόμενο long feedback που έχω ακούσει σε ψηφιακό πετάλι. Με το καινουριο footswitch έχει γίνει αξιόπιστο για live, αλλά δυστυχώς γι' αυτό, προτιμώ το πιο compact και εύκολο στη χρήση delay της Earthquacker devices, που διαθέτει και reverb.

Τέλος το POG-2, είναι πολυεργαλείο -χάρη και στα presets που μπορείς να αποθηκεύσεις, αλλά το χρησιμοποιώ τον τελευταίο χρόνο όλο και πιο σπάνια καθώς προτιμώ να παίζω με το Pedaltrain mini μου (γερνάμε). Σε διαφορεετική περίπτωση, αν έχω κανένα μεγάλο/απαιτητικό gig και χρειαστεί να μετακομίσω τα πετάλια στο μεγαλύτερο board μου (Pedaltrain Junior  ;D ), το POG-2 παίζει πάντα στη βασική εντεκάδα.

 

γ) τα κρατάω μέσα σε ένα κόκκινο κουτί από παπούτσια, μαζί με διάφορα πωσταλένια, απαυτόνια και ότινάνια (πινέλο για ξεσκόνισμα κιθάρας, ψαλίδι και κατσαβιδάκια, knobs, ζώνες κιθάρας, patch cables, πένες, μπαταρίες και αξεσουάρ διάφορα, καποτάστα κλπ, καλωδιάκια τροφοδοσίας, slide, το φορητό κουρδιστήρι, ταινίες βέλρο, ducktapes κλπ), που κρύβεται ιδανικά κάτω από το χαμηλό τραπεζάκι του σαλονιού (για να έχω εύκολη πρόσβαση :D  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μοναδικά 2 πετάλια που έχω και κάθονται στο συρτάρι είναι:

 

Danelectro Fab Distortion

Η ερώτηση δεν είναι γιατί δεν το χρησιμοποιώ, η σωστή ερώτηση είναι γιατί το αγόρασα. Μάλλον γιατί ήταν 20 ευρώ, ξερω'γω...

 

Boss FV-50H volume pedal

Το αγόρασα για volume swells, και μετά παραδέχτηκα ότι είμαι μέγας τεμπέλης για να κουνώ το πόδι μου πάνω-κάτω (  ::) )και προτιμώ αυτή τη δουλειά να την κάνει για μένα το... Strymon Mobius, με το autoswell engine. Στην πορεία αγόρασα και ένα καλώδιο για να το μετατρέψω σε expression pedal για χρήση με το Mobius (για παράδειγμα σε vibe), αλλά όπως προείπα είμαι μεγάλος τεμπέλης και αποφάσισα ότι χρησιμοποιώντας το tap-tempo του Mobius κάνω την ίδια δουλειά (σχεδόν), χωρίς να μου τρώει το expression pedal έξτρα χώρο.

 

 

Επί τη ευκαιρία, αν τα θέλει κανείς, μου στέλνει p.m. Χώρο στο συρτάρι πιάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ΕΗ Memory Toy,σαν.... γνησιο ΕΗ..... ;D....καποια στιγμη αρχισε να ξεκουρδιζει τον ηχο και μου εμεινε στο ...χερι το ποντεσιομετρο του mix ,εσπασε το πλαστικο καβλιτζεκι  ;D...και το κολλησα με UHU  ;D,το εβαλα στο συρταρι,μετα απο κανα χρονο το δοκιμασα και επαιζε κανονικα....αλλα....ασε καλυτερα...το IBANEZ ECHO SHIFTER που το αντικατεστησε ειναι πολυ καλυτερο... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς παροπλισμένα, καθότι αλλάζω πιο συχνά απ' ότι πουκάμισα.

Xotic RC Booster, Ibanez CS9 Chorus, TC Electronics Dreamscape,, Ibanez TS-9, Ibanez TS-10, Fuchs Plush Cream, Jam Tubedreamer 58, Jam Rattler, Xotic BB Preamp,  Rat Distortion.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς παροπλισμένα, καθότι τεμπέλης παίζω με τα κανάλια των ενισχυτώνε.  8)

 

 

Bespeco Weeper Wah Pedal - Τραγικό Wah , ως volume pedal κακή εργονομία, στην χαρτόκουτα

MXR 6-Band EQ - Πραγματικά πολύ καλό, μη ρωτήσετε γιατί το έχω και κάθεται  ???

Behringer UM300 Ultra Metal Distortion - ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΚΡΥΨΕΙ, για να σωθεί η ανθρωπότητα. Ο ορισμός της "τζιτζικίλας"

BEHRINGER VINTAGE TUBE OVERDRIVE - Μου άρεσε, και συνεχίζει. Το έχω backup, μάλλον ως booster

Damage Control Solid Metal Dual Tube Distortion Pedal - Δεν έχω λόγια. Υπέροχο. Το έχω πλέον για περιορισμένη χρήση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eh small stone....από το 1976 ! Στην άκρη γιατί phaser βρίσκεις σε κάθε φέτα ή daw. Μόνο σε ένα κομμάτι το χρησιμοποίησα να φτιάξω πιστά τον ήχο που είχα τότε

eh screaming tree...επίσης από το 1976... Το δάνεισα κάπου και τώρα αρνείται. θέλει σκάλιγμα

digitech rp250 ...Μόνο ως whammy. Τα άλλα τα φτιάχνω με τις φέτες. Κρίμα να κάθεται, διότι σπάνια θέλω whammy.

behringer ultra gain mic 200. Λάμπα προ για κιθάρα. Μιά χαρά το δούλεψα μέχρι που έφτιαξα τον soldano sp77 και τού ριξε στ αυτιά. Κρίμα κι αυτό...

harley benton dyna comp....το πήρα για το ενδεχόμενο να χρησιμοποιηθεί σε live αλλά...δεν το βλέπω . Μόνο καναπές. Και εκεί παίζουν μεγάλοι ρακάτοι κομπρέσσορες

joyo american sound. Ισχύει το ίδιο ...λόγω soldano και λόγω mooer rumble drive... ίσως πρέπει να του δώσω δεύτερη ευκαιρία.

tc poly tune clip..... και αυτό για Live καταστάσεις που δεν θα γίνουν ποτε, χρησιμοποιώ το ρακάτο roland

mxr delay system II. Ρακάτο γαϊδούρι, το έχω και στα 110 βολτ....Ωραίο και vintage αλλά ώρες ώρες χάνει τα settings ...θέλει κι αυτό σκάλιγμα

 

θα μου πεις τί μένει?

ο soldano (εργαλείο)

o v amp berry (εργαλείο επίσης)

το rumble drive και το ultimate drive (που το χέριασα) και το έχω μόνο για clean boost)

 

να μην ξεχάσω το απίστευτο lexicon mx200 reverb που είναι μόνιμα στο ON

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ibanez wh10v2

Πρώτον, το αγόρασα αν και ήξερα ότι έχει άσχημο buffer, δεν περίμενα όμως  να είναι τόσο χάλια κι έτσι έγινε μετατροπή σε tbp. Δυστυχώς μετά την μετατροπή είχα pop κατά την ενεργοποίηση αλλά δεν γνωρίζω πως να το φτιάξω και δεν είμαι και άσσος στο κολλητήρι για να ψαχτώ.

 

Δεύτερον, ήξερα για το volume boost αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο τεράστιο, ειδικά μετά από distortion ή fuzz. Επίσης, μετά το tbp έχω την εντύπωση ότι το boost είναι πιο μεγάλο, το "wah-wahing" υποδεέστερο και έχει πιο ενοχλητικά πρίμα.

 

Τρίτον, έκανα κάποιες μικρές μετατροπές στο κύκλωμα που βρήκα στο internet (αφαίρεση 2n2 caps) που υποτίθεται θα το έφερναν πιο κοντά στα παλιά originals. Well guess what, τζίφος ξανά καθώς δεν άκουσα καμία διαφορά με πριν, ή για να είμαι ειλικρινής η ένταση του εφέ (όχι το volume ή boost) έγινε χειρότερη.

Έτσι με αυτές τι απλές κινήσεις  :P  έχω μείνει με ένα πολύ ωραίο case και ένα κύκλωμα πολύ χειρότερο απ' αυτό που αγόρασα και €100 πιο ελαφρύς καθώς με βάραιναν  :P

 

υ.γ. κρίμα γιατί απ' τη βλακεία μου κατέστρεψα ένα πετάλι που ακουγόταν πολύ καλά και ίσως να έβρισκα άλλους τρόπους να παρακάμψω αυτά που με ενοχλούσαν (buffer κ´ volume boost)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου