Προς το περιεχόμενο

αναζητηση λαμπατου για rock-blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα σε ολους,ειμαστε με φιλο σε αναζητηση λαμπατου ενισχυτη για τα ειδη που αναφερω,ο vox ac 15c1 σε σχεση με τον night train ποσο μακρυα ειναι σε ηχοχρωμα και προσανατολισμο;επειδη πιο πολυ παιζει καθαρα μεχρι overdrive και του αρεσει τον ηχοχρωμα των vox,για αυτο αναφερω την συγκριση των 2,στα υποψιν και ο fender blues junior,απο εκει και περα τι αλλο να κοιταξουμε;με μπατζετ 600 ευρω max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα σε ολους,ειμαστε με φιλο σε αναζητηση λαμπατου ενισχυτη για τα ειδη που αναφερω,ο vox ac 15c1 σε σχεση με τον night train ποσο μακρυα ειναι σε ηχοχρωμα και προσανατολισμο;επειδη πιο πολυ παιζει καθαρα μεχρι overdrive και του αρεσει τον ηχοχρωμα των vox,για αυτο αναφερω την συγκριση των 2,στα υποψιν και ο fender blues junior,απο εκει και περα τι αλλο να κοιταξουμε;με μπατζετ 600 ευρω max.

με αυτο το μπατζετ θα σου ελεγα να κοιταξεις για μτχ koch studiotone...βγαινουν που κ που σε αυτη τη τιμη κ ειναι vfm

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Θα σου μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από τον "μικρό" VOX NIGHT TRAIN NT15HEAD σε συνδυασμό με μία καμπίνα 1Χ12 SHUR και μεγάφωνο Celestion Vintage 30 - 16 Ohm. Οι κιθάρες που παίζω ΟΛΕΣ (2) είναι TELECASTER.

 

Εκπληκτικά καθαρά και υπέροχο HEADROOM (ιδανικά για BLUES)

Επιπλέον στην ρύθμιση THICK σου βγάζει ένα γλυκό drive (το ρυθμίζεις από το gain του ενισχυτή)

Ιδανικός για live σε μικρούς χώρους και τέλος ανάλογα με τα πετάλια που έχεις χτίζεις τον δικό σου ήχο.

Μειονεκτήματα:

Θα ήθελα να είχε reverb, δεν υπάρχει ποδοδιακότπης για να αλλάζεις από το bright στο thick,

και τέλος ξεφύγαμε λίγο από τον προϋπολογισμό

 

Νομίζω όμως οτι υπάρχουν αρκετές φθηνότερες καμπίνες και ότι τώρα πλέον βγαίνει με reverb. Ρίξε και μία ματιά στα μεταχειρισμένα 

 

Καλή συνέχεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο combo Nightrain, τον οποίον έχω, έχει και reverb και μπορείς να βάλεις και footswitch (δεν περιλαμβάνεται) για να πηγαίνεις στο thick mode (το οποίο βασικά κάνει bypass όλο το EQ section) ή στο βρώμικο κανάλι.

 

Ο ενισχυτής είναι εξαιρετικός, ιδιαίτερα στα καθαρά του. Κυρίως τον χρησιμοποιώ στο thick mode, στο οποίο για εμένα, είναι πολύ πιο "ζωντανός" και αποκρίνεται καλύτερα. Όλες οι κιθάρες ακούγονται εξαιρετικά πάνω του, το reverb του είναι αξιοπρεπές, το βρώμικο κανάλι είναι μέτριο. Αν πρόκειται όμως να χρησιμοποιήσεις βρωμο-πέταλα, είναι τρομερή μηχανή για να στήσεις ήχο.

 

Με τους μεγάλους, γνωστούς AC15 / AC30, δεν έχω άποψη για το πώς συγκρίνεται. Θα τολμούσα να μπω πως ίσως έχει λίγο λιγότερο τον χαρακτηριστικό τους ήχο, σε κέρδος μάλλον της ευελιξίας. Μου φαίνεται λίγο πιο all-around.

 

Νομίζω ότι το μοντέλο δεν παράγεται πλέον από τη  Vox πάντως και αντικαταστάθηκε (ο combo, τουλάχιστον) από τον AC10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω για τις αποψεις σας,προφανως οι επιλογες ειναι λιγες,απο αυτα που εχω διαβασει στο φορουμ και εχουμε ακουσει,ο επικρατεστερος μεχρι τωρα ειναι ο ac-15,θα γινει δοκιμη με την κιθαρα του,ξερετε που θα τον βρουμε;(αθηνα),εχει την χροια που θελει απλα δεν ξερει αν επαρκει για προβες με δυνατο ντραμερ,και αν μπορει να σταθει για live σε μικρο χωρο.αν τελικα τα 15watt ειναι υπεραρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δες στις αγγελίες του νοιζ.

Για 2 λεπτά κοίταξα και βρήκα

Marshall Dsl, Tsl,JTM60

Koch Studiotone, Twintone

Fender Hot Rod

Ashdown Peacemaker

Engl Screamer

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου