Προς το περιεχόμενο

PRS SE Custom 24


Stylianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά  !

 

Άρχισα να ψάχνομαι με τις PRS (μόνο ιντερνετικά δυστυχώς) και γλυκοκοιτάω αυτή.

 

PRS SE Custom 24 2017 Whale Blue

 

Έχει παίξει κανείς σας αυτήν την σειρά ; Ή έστω παλαιότερες ; Ψάχνοντας λίγο στο forum δεν βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με την 2017 σειρά όχι, αλλά έχω την προηγούμενη και πραγματικά πήγαινε δοκίμασέ την και αν σε βολεύει στο χέρι προχώρα άφοβα. Η κιθάρα είναι άψογη στα πάντα.

Το μόνο μου "παράπονο" είναι οτι όταν έχω το tremolo, δεν με βολεύει πολύ η θέση του διακόπτη γιατί έχω συνηθίσει με strat που είναι πιο πάνω και βρίσκει το χέρι μου στο tremolo arm οταν πάω να αλλάξω μαγνήτες.

 

Απλά να ξέρεις οτι παίρνεις κιθάρα με μαχόγκανι, διπλούς μαγνήτες και το scale της PRS, οπότε μην περιμένεις τον πριμαριστό twangy ήχο μιας tele πχ.

To split δουλεύει πολύ καλά, αλλά δεν μπορεί να κάνει την κιθάρα κάτι που δεν είναι.

 

 

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι PRS SE (και εξαιρετική πλατφόρμα τυχόν αναβαθμίσεων).

Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι τα ακριβά κομμάτια της SE σειράς είναι σε τιμή που είναι αδύνατο να αγνοήσεις άλλες σειρήνες...

The astounding eyes of Rita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι PRS SE (και εξαιρετική πλατφόρμα τυχόν αναβαθμίσεων).

Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι τα ακριβά κομμάτια της SE σειράς είναι σε τιμή που είναι αδύνατο να αγνοήσεις άλλες σειρήνες...

 

Οπως;

 

Γενικά οι  prs ειναι οντως τσιμπημενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Έχει παίξει κανείς σας αυτήν την σειρά ; Ή έστω παλαιότερες...

 

Έχω την PRS SE Korina One (2012), είναι διαφορετική από την Custom αλλά έχει κατασκευαστεί στο ίδιο εργοστάσιο και από θέμα ποιότητας είναι αρκετά καλή. Βλέπω ότι δυστυχώς οι τιμές έχουν σχεδόν διπλασιαστεί από όταν πήρα τη δικιά μου. Η σχέση απόδοση - τιμής τότε μου είχε κάνει εντύπωση, δεν περίμενα με τα χρήματα που έδωσα τόσο καλή κιθάρα και μου άνοιξε τα μάτια σε κιθάρες χαμηλής κατηγορίας τιμής.

 

Εγώ ακόμα την έχω stock. Τα κλειδιά κάνουν τη δουλειά τους, το nut ήταν σωστά κομμένο και ο μαγνήτης μου αρέσει. Ακόμα και treble bleed είχε από το εργοστάσιο. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι ότι τα τάστα είναι αρκετά χαμηλά, δε καταλαβαίνω το λόγο να βάλεις μικρά τάστα σε κιθάρα νέας παραγωγής. Η εταιρεία λέει ότι είναι αντιστοίχου μεγέθους των 6105 αλλά είναι αρκετά μικρότερα.

 

Καλό θα ήταν να την δεις πως σου "κάθεται" στο χέρι μιας και τα Ζοζέφ την έχουν διαθέσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την PRS SE Korina One (2012), είναι διαφορετική από την Custom αλλά έχει κατασκευαστεί στο ίδιο εργοστάσιο και από θέμα ποιότητας είναι αρκετά καλή. Βλέπω ότι δυστυχώς οι τιμές έχουν σχεδόν διπλασιαστεί από όταν πήρα τη δικιά μου. Η σχέση απόδοση - τιμής τότε μου είχε κάνει εντύπωση, δεν περίμενα με τα χρήματα που έδωσα τόσο καλή κιθάρα και μου άνοιξε τα μάτια σε κιθάρες χαμηλής κατηγορίας τιμής.

 

+1

 

Έχω κι εγώ μια PRS SE Κορίνα singlecut και η κατασκευή είναι όντως εξαιρετική.

Την είχα πάρει γύρω στα 450euro και άνετα θα έπειθε για πολύ ακριβότερη. Ίσως γι αυτό ακρίβυναν οι SE από τότε. Δοκίμασα διαφορες άλλες μάρκες σ αυτή την κατηγορια τιμής αλλα όταν έφτασα στη συγκεκριμένη εντυπωσιάστηκα και δεν το σκέφτηκα δεύτερη φορα.  8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ ακόμα την έχω stock. Τα κλειδιά κάνουν τη δουλειά τους, το nut ήταν σωστά κομμένο και ο μαγνήτης μου αρέσει. Ακόμα και treble bleed είχε από το εργοστάσιο. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι ότι τα τάστα είναι αρκετά χαμηλά, δε καταλαβαίνω το λόγο να βάλεις μικρά τάστα σε κιθάρα νέας παραγωγής. Η εταιρεία λέει ότι είναι αντιστοίχου μεγέθους των 6105 αλλά είναι αρκετά μικρότερα.

 

Καλό θα ήταν να την δεις πως σου "κάθεται" στο χέρι μιας και τα Ζοζέφ την έχουν διαθέσιμη.

 

Αν κρίνω από την δικιά μου Custom SE24 τα τάστα είναι αρκετά μεγάλα και δεν νομίζω να το έχουν αλλάξει αυτό. Πάντως όπως και να έχει συμφωνώ οτι πρέπει να πας να την παίξεις (  ;D ;D ) και να την ακούσεις. Ποιοτικά πάντως δεν νομίζω να βρεις ψεγάδι

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως;

 

E, μια και δυο; Για να περιοριστούμε σε doublecut με 2 humbuckers, δηλαδή να έχουμε συγκρίσιμα μεγέθη με PRS, Schecter, Ibanez, LTD, Charvel, έχουν όλες αξιοπρεπέστατα μοντέλα λίγο πριν φτάσεις στο χιλιάρικο - χοντρικά εκεί που τελειώνουν οι PRS. Χώρια που όλες αυτές έρχονται απ' το εργοστάσιο με φίρμα μαγνήτες - hardware.

The astounding eyes of Rita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, μια και δυο; Για να περιοριστούμε σε doublecut με 2 humbuckers, δηλαδή να έχουμε συγκρίσιμα μεγέθη με PRS, Schecter, Ibanez, LTD, Charvel, έχουν όλες αξιοπρεπέστατα μοντέλα λίγο πριν φτάσεις στο χιλιάρικο - χοντρικά εκεί που τελειώνουν οι PRS. Χώρια που όλες αυτές έρχονται απ' το εργοστάσιο με φίρμα μαγνήτες - hardware.

 

Πάντως PRS , Schecter , LTD φτιάχνονται στο ίδιο κορεάτικο εργοστάσιο , με την ίδια "προσοχή" ασχέτως brand name . Το λέω ως κάτοχος 2 schecter και 1 prs se custom 24

 

οντοπικ , η δική μου είναι η 30th anniversary  se custom 24 από Ζοζεφ. Το παλικάρι που δουλεύει, Βασίλης νομίζω, είναι εξυπηρετικότατος και τρομερός γνώστης  (παίζει στους thou art lord btw )

 

Δεν θα πω ότι κατασκευαστικά είναι αψεγάδιαστη , όμως

 

Από ήχο σκίζει-σαρώνει-σκοτώνει. Ειδικά ο neck είναι όνειρο . Τον χρησιμοποιώ για "heavy" stoner ριφάκια κ.α.

 

οπωσδήποτε προτείνω μια δοκιμή. Για να μην πω δύο & τρεις δοκιμές. Εμένα δεν με βόλεψε το μπράτσο σε βάθος χρόνου, ούτε το ύψος των ταστών

 

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, μια και δυο; Για να περιοριστούμε σε doublecut με 2 humbuckers, δηλαδή να έχουμε συγκρίσιμα μεγέθη με PRS, Schecter, Ibanez, LTD, Charvel, έχουν όλες αξιοπρεπέστατα μοντέλα λίγο πριν φτάσεις στο χιλιάρικο - χοντρικά εκεί που τελειώνουν οι PRS. Χώρια που όλες αυτές έρχονται απ' το εργοστάσιο με φίρμα μαγνήτες - hardware.

 

Δε συμφωνώ πάρα πολύ. Οι τιμές γενικά έχουνε ανέβει τα τελευταία 2-3 χρόνια λόγω της ισοτιμίας δολλαριού/ευρώ. Οι "low budget" από τις εταιρίες που ανέφερες κατασκευάζονται στα ίδια εργοστασια πάνω/κάτω και δε θα έλεγα ότι έχουν επώνυμους μαγνήτες ή hardware, σε γενικές γραμμές πάντα. Αν δε κάνω λάθος δεν υπάρχει ιbanez κάτω από 1000 ευρώ με επώνυμα αξεσουάρ και φτιάχνονται στην Ινδονησία. Για μένα είναι καθαρά θέμα επιλογής.

 

Ο μόνος σοβαρός ανταγωνιστής των οικονομικών prs είναι οι gibson studio. Δεν είναι τόσο όμορφες και μπάνικες αλλά έχουν πραγματικά ποιοτικά parts και θεωρώ ότι αν το ψάξεις λίγο θα βρεις διαμαντάκι.

 

Ναι, οι prs είναι τσιμπημένες γενικά, αλλά δεν είναι χαζός ο Paul που τις κοστολογεί τόσο. Τον παίρνει και το κάνει σύμφωνα με τον ανταγωνισμό.

 

Επίσης είδα ότι φέτος έχει το "SE" κάπως καμουφλαρισμένο και χρησιμοποιεί κανονικο καπακι από κελεμπέκι. Βέβαια το figuring πιστεύω ειναι από φλοίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου