Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για περιορισμένο rig


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τελευταία χρόνια μετακινούμουν πολύ και γι αυτό είχα καταφύγει σε λύσεις όπως το guitar rig και overloud th2. Μαζί με ένα ζεύγος μόνιτορ δε μπορώ να πω πως έχω παράπονο, δεδομένου ότι είμαι οικιακός παίκτης και ερασιτέχνης.

 

Πρόσφατα μετά από μία ανταλλαγή απέκτησα ένα ενισχυτάκι, το yamaha thr10C. To πηρα ελεφριά και δε με πολυένοιαζε αλλά μόλις ασχολήθηκα λίγο μαζί του το βρήκα εξαιρετικό. Είναι από τη σειρά thr αυτο με το πιο λίγο gain και γενικά προσανατολίζεται στον blues παίχτη περισσότερο. Ο ήχος που βγάζει είναι ικανοποιητικότατος και μου αρέσει το ότι διατηρεί το setup σε χαμηλές εντάσεις.

 

THR10C - THR - Amps - Guitars & Basses - Musical Instruments - Products - Yamaha United States

 

Όμως έχει ένα μειονέκτημα σε ό,τι αφορά το gain. Ενώ μου αρέσουν πολύ οι πιο low gain bluesy ήχοι του, καμιά φορά θέλω, σαν παιδί κι εγώ, να παίξω την 80ίλα μου να γουστάρω.

 

Ερχομαι λοιπον στην ερώτηση. Κρατώντας αυτό το ενισχυτάκι μπορώ να χτίσω ένα μικρό, μαζεμένο pedal board, για καταστάσεις τύπου van halen; Δε με ενδιαφέρει να πιάσω ακριβώς τα tones του EVH αλλά θέλω να έχω μια επιλογή high gain κλπ. Λένε ότι η thr σειρά "παίρνει" πολύ ομαλά τα πετάλια και γι αυτό δε σκέφτομαι να αγοράσω άλλον ενισχυτή.

 

Τι λέτε να χρειάζεται; Βλέπω διάφορα reviews και έχω ξεχωρίσει το δημοφιλές friedman BE-OD. Φαίνεται ότι όπου και αν το κουμπώνουν, δίνει αυτον τον χαρακτηριστικό πουσαρισμένο marshal high gain ήχο.

 

 

Για πείτε καμιά ιδέα για overdrives αλλά και άλλα πετάλια ώστε να επιτύχω αυτό που μου λείπει. Δε θέλω να ξοδέψω μία περιουσία και δε θέλω να γεμίσω άπειρα πετάλια, δεδομένου ότι ο βασικός μου ενισχυτής είναι φτηνός και μικρός. Κάθε πρόταση θα είναι πολλή χρήσιμη.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θέλεις μόνο od-distortion για 80-ίλες.

Θέλεις και ένα delay, chorus, flanger, eq, wah, κλπ

 

Όλα είναι εδώ.

 

https://www.boss.info/us/products/gt-1/

 

ΥΓ. Έβαλα το μικρό για portability. Αν σε παίρνει, πάρε το μεγάλο. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλεις μόνο od-distortion για 80-ίλες.

Θέλεις και ένα delay, chorus, flanger, eq, wah, κλπ

 

Όλα είναι εδώ.

 

https://www.boss.info/us/products/gt-1/

 

ΥΓ. Έβαλα το μικρό για portability. Αν σε παίρνει, πάρε το μεγάλο. :)

Να προσθέσω ότι έχει ο ενισχυτής κάποια εφέ. Έχω ένα knob με επιλογή chorus, flanger, phaser ή tremolo και ένα άλλο με tape echo, reverb, srping reverb, hall reverb.

 

Το ξέρω ότι οι πεταλιέρες είναι handy λύση αλλά δε θέλω να σκοτώσω εντελώς τον ενισχυτή, διότι έχει αξιοπρεπές ηχόχρωμα. Είναι modelling αλλά είναι περίπτωση σου λέω. Επίσης δε θέλω την ψηφιακίλα που βγάζουν οι πεταλιέρες. Σκέφτηκα και τις λύσεις τύπου pod hd κλπ αλλά θα ήθελα ιδανικά να φτιάξω ένα μικρό παραδοσιακό board αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θέλεις σίγουρα delay (το tape echo δεν πιστεύω να σε καλύπτει απόλυτα), od-dist, ίσως eq (κατά την γνώμη μου πολύ σημαντικό, αλλά εσύ ίσως να έχεις άλλη γνώμη), wah (ζεις και χωρίς αυτό).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θέλεις σίγουρα delay (το tape echo δεν πιστεύω να σε καλύπτει απόλυτα), od-dist, ίσως eq (κατά την γνώμη μου πολύ σημαντικό, αλλά εσύ ίσως να έχεις άλλη γνώμη), wah (ζεις και χωρίς αυτό).

 

Οχι το tape δε με καλυπτει. Ναι, το equaliser ειναι must αλλα μηπως μπορω να tweekαρω απο τα individual πεταλια και καπως να ερθει;

 

Προτεινετε και κανα πεταλι. Αυτο το friedman τι λεει; σκεφτόμουν το Morley wah 2 γιατι το κλασικο dunlop το ειχα παλια και δε μου αρεσε καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Friedman BE-OD  είναι πολύ καλό πετάλι, εμένα με είχε ενθουσιάσει όταν το χρησιμοποίησα ( για 2 ωρίτσες βέβαια )

 

Είμαι λίγο πιο φαν των overdrive ( ιδανικά boost/od ), το Friedman είναι distortion με δική του ταυτότητα

 

Μακάρι αν μπορείς οικονομικά να πάρεις το Majik Box Rocket Fuel

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η tone city βγάζει πολύ οικονομικά πεταλάκια.

Το chorus και το delay που βγάζει είναι πραγματικά διαμαντάκια, μιλάμε για πεταλάκια των 50 ευρώ...

Τώρα distortion μην το τσιγκουνευτείς.

Το La Grange της Bogner είναι marshall in a box και μάλιστα ΠΟΛΥ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟ.

Το Ecstasy πάλι της Bogner είναι... Ecstasy in a box και προσωπικά από τα καλύτερα distortion που έχω ακούσει.

Αυτά παίζουν γύρω στα 200 ευρώ κανά 40άρι φθηνότερα από το Friedman αλλά είναι αρκετά μεγαλύτερα σε μέγεθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά παίζουν γύρω στα 200 ευρώ κανά 40άρι φθηνότερα από το Friedman

Ρε παιδιά με αυτά τα χρήματα παίρνεις πεταλιέρα λέμε.

Τι πλαστικός ήχος τώρα.

Την φέρνεις στα μέτρα σου με τόσα άπειρα εφέ στην τιμή ενός dist.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά με αυτά τα χρήματα παίρνεις πεταλιέρα λέμε.

Τι πλαστικός ήχος τώρα.

Την φέρνεις στα μέτρα σου με τόσα άπειρα εφέ στην τιμή ενός dist.

 

Η πεταλιέρα είναι σαν το σεξ με πόρνη.

Την δουλειά σου την κάνεις αλλά δεν είναι το ίδιο.

Ασε που δεν ικανοποιεί το GAS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου