Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο Home recording


giorgosL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

συγγνώμη που θα ρωτήσω κάτι πολυσυζητημένο αλλά υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες στο ιντερνετ σχετικά με την ηχογράφιση στο σπίτι που παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά δεν έχω λύσει το πρόβλημα.Αν γνωρίζει κάποιος και θέλει ας μου απαντήσει:

 

Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να ηχογραφίσω σωστά τη κιθάρα στο σπίτι.Υπάρχει τελικά τρόπος ή μόνο σε στούντιο γίνεται σωστή δουλειά;Δεν έχω καλή κιθάρα,μια Ibanez grg270 εχω σε κακή κατάσταση,αλλά δεν νομίζω να παίζει αυτό τόσο πολύ  ρόλο γιατί σε κάτι πρόβες και live που την είχα συνδέσει σε κονσόλα μέσω της πεταλιέρας tonelab st που έχω,ακουγόταν άψογα.

 

Έχω δοκιμάσει να ηχογραφίσω στον υπολογιστή μου(που είναι σχετικά καλός,ισχυρός επεξεργαστής,καλή μνήμη Ram,εξωτερική κάρτα ήχου Focusrite Scarlet 2i2) με απευθείας σύνδεση της πεταλιέρας tonelab st στο cubase 5(κατεβασμένο) αλλά ο ήχος είναι μετριότατος και το χειρότερο είναι (κι αυτό συμβαίνει κι όταν συνδέω την κιθάρα στη πεταλιέρα και ακούω απο ακουστικά) ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση στο παίξιμο,κάτι σαν latency μαζί με αλοίωση του ηχου δηλαδή.Το ίδιο πρόβλημα και απείρως σε μεγαλύτερο βαθμό αντιμετωπίζω όταν επιχειρώ να παίξω ή να ηχογραφίσω μέσω του guitar rig 5 και amplitude 3(κατεβασμένα κι αυτά).Τέλος έχω επιχειρήσει και ηχογράφιση μέσω πυκνωτικού μικροφώνου απ την σύνδεση της κιθάρας στον Vox ac15 που έχω και το αποτέλεσμα εννοείται χάλια.

Τι πιστευτε ότι μπορεί να ευθύνεται για το θέμα αυτο?(πέρα απο την ασχετοσύνη μου)Να φταίει τόσο πολύ η κιθάρα?Μπορεί να γίνει αξιοπρεπής ηχογράφιση μέσω προγραμμάτων όπως το guitar rig?Μήπως η καλύτερη λύση για ηχογράφιση στο σπίτι είναι μέσω κονσόλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιθανό να πρέπει να εγκαταστήσεις τους Asio4all drivers και να τους ρυθμίσεις για να έχεις σωστό ήχο και δίχως latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες ενα shure sm57 και μια βαση.Βαλε το 57αρι ακριβως μπροστα απο το κεντρο του ηχειου του ενισχυτη σου.

Φυγε απο τη μεση παιξε λιγο πιο διπλα.

Το gain που θα πρεπει να δωσεις στο δυναμικο μικροφωνο ειναι περισσοτερο απο το πυκνωτικο.Και με κλειστο το phantom power.

Να προσεχεις τα meters σου μεσα στο DAW να peakαρουν κοντα στα -3 dB.

Δεν φταιει κανενα απο τα προγραμματα.

Κοιταξε οι ρυθμισεις της καρτας σου να σου δινουν ενα υγιες latency μεταξυ 5-15 ms κανε δοκιμες ωστε να βρεις το σωστο buffer.

Αν εχεις τους τελευταιους drivers εισαι οκ με την καρτα.

Η ηχογραφιση ηλεκτρικης κιθαρας δεν ειναι rocket science αλλα θελει το χρονο της μεχρι να βρεις τον τροπο σου και τι σου αρεσει σαν τελικο αποτελεσμα.

Ο τροπος ηχογραφισης που ανεφερα πιο πανω ειναι ο πλεον βασικος και "παραδοσιακος" οποτε θα δοκιμαζα αυτον για αρχη.

Προσεξε ιδιαιτερα τα levels σου ωστε να διατηρησεις το σημα σου δυνατο αλλα υγιες.

Οπως ολα τα πραγματα θελει και αυτο το χρονο του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το να μην ακούγεται καλά η tonelab στο πισι σου αλλά να σου ακούγεται καλά στα ακουστικά μου φαίνεται πολύ περίεργο. Βρες τον ήχο που θες από την tonelab ακούγοντας από τα ακουστικά στην κάρτα ήχου σου το σήμα που περνάει στο DAW. Δεν γνωρίζω τις συνδέσεις που έχει αλλά θα χρησιμοποιήσεις την έξοδο line out από την πεταλιέρα στην είσοδο line in της κάρτας ήχου (με το διακοπτάκι στο Line και όχι στο inst). Στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς θα επιλέξεις από τις ρυθμίσεις τον σωστό driver. Στο Cubase λογικά devices/device setup επιλέγεις στο VST multitrack τον Focusrite ASIO και πατάς στο control -panel για να ρυθμίσεις το latency σε λογικά επίπεδα τύπου 7-10ms.

Εννοείτε όταν ηχογραφείς πρέπει να μην σου ανάβει ποτέ το peak να μην κοκκινίσει η είσοδος στο σήμα σου δηλαδή. Λογικά με ψάξιμο και υπομονή μια χαρά ήχο θα βγάλεις και εσύ όπως τόσοι άλλοι. Θέλει δουλίτσα και ψάξιμο το πράγμα αν είσαι στην αρχή και δεν γνωρίζεις καλά καλά τι παίζει. Δοκίμασε αυτά που λέμε και μην απελπίζεσαι. 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πρωτα δες τι σου λέει ο Loki και στη συνέχεια μπες στη διαδικασία να διαβάσεις κάποιο απο τα αναλυτικότατα άρθρα που υπάρχουν εδώ :

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;cat=5

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πεις στην διαδικασία να ανοίξεις guitar rig η amplitube για τον εξής λόγο. Για να παίρνεις όπως λες σε live και πρόβες σωστό ήχο σημαίνει ότι λειτουργείς με τις προσημειώσεις που έχει η πεταλιέρα σου. Οπότε όταν ανοίγεις ένα απ' τα 2 vst's που ανέφερες ενισχύεις στην ουσία το είδη ενισχυμένο σήμα. Οπότε κατ' εμε καρφί κιθάρα στην κάρτα ήχου, κάνεις τα βήματα που ανέφερε o Loki και  τσεκάρεις τις ενστάσεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου