Προς το περιεχόμενο

Mega Test - 13 Jazz Guitars



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επιτέλους μετά από την παρουσίαση του νέου μου cd (‘KISMET’), live με το group μου, αλλά και με το ‘HOT ORGANIC TRIO’, μαθήματα, αλλά και εξετάσεις στο κολλέγιο, και πολλά άλλα, βρήκα ένα απόγευμα κενό, για να πραγματοποιήσω αυτό που είχα υποσχεθεί μήνες τώρα.

Ένα MEGA TEST των σημαντικότερων hollow body κιθαρών.  Αυτών που βρίσκει κανείς πιο εύκολα στην αγορά, ή έστω αυτών, που επιθυμεί να ακούσει και να παίξει ένας αληθινός fun της jazz, και των οργάνων που έγραψαν και γράφουν την ιστοριά της.

 

Οι κιθάρες που συμμετέχουν σ’αυτό το MEGA TEST, είναι όπως θα δείτε, ευρείας γκάμας, αφού ξεκινούν από τα ταπεινά 350 ευρώ, και φτάνουν για κάποια vintage όργανα, στο δισθεόρατο ποσό των 15.000 ευρώ.

Να αναφέρω ότι και οι 13 κιθάρες, ηχογραφήθηκαν στον ίδιο χώρο, την ίδια χρονική στιγμή, (σε μία ώρα περίπου) έχοντας επάνω τους, τους original μαγνήτες τους.

Έχει χρησιμοποιηθεί η ίδια πέννα,  όλες τους φορούν 12 άρες flatwound χορδές, το volume και tone είναι στο 10, πάντα στον neck μαγνήτη (όλες έχουν humbuckers, εκτός από τις 3 που υπάρχει διευκρίνιση), και είναι παρόμοια σεταρισμένες, ώστε να ικανοποιούν τα δικά μου αισθητήρια playability και ήχου.

 

Οσον αφορά την ηχογράφηση:

Το σήμα φεύγει από την κιθάρα, μέσω ενός καλωδίου EVIDENCE, όπου και τροφοδοτεί έναν ενισχυτή ACOUSTIC IMAGE- CLARUS II, και στη συνέχεια περνά σ’ένα 12’’ μεγάφωνο EMINENCE  legend, που βρίσκεται πάνω σε μία καμπίνα FRAMUS.

Από εκεί, μέσω ενός μικροφώνου SHURE sm 57, περνά στον προενισχυτή FOCUSRITE TwinTrak pro, και κατ’ευθείαν στο SONAR.

Στο τελικό έχει προστεθεί λίγο reverb, για να δώσει ένα πιο ρεαλιστικό ηχόχρωμα, και να’μαστε.

 

Να προσθέσω εδώ, ότι δεν έχει γίνει καμμία διόρθωση ή editing, στο ηχογράφημα, και όλα τα takes, είναι ‘μια κι έξω’, σε βάρος ίσως κάποιων παικτικών ατελειών που αυτό συνεπάγεται.

 

Προσπάθησα όσο γίνεται, να παίξω παρόμοια πράγματα από κιθάρα σε κιθάρα, ξεκινώντας σε ένα αργό tempo με πέννα,

μετά σε ένα blues με bass lines, με υβριδική τεχνική, πέννα-δάκτυλα,

για να ακολουθήσει ένα μοιρασμένο chord solo, με σκέτη πέννα,

και τέλος, chord strumming με πέννα.

 

Συγχωρέστε μου κάποια λαθάκια και τριξίματα, (αν είχα λίγο παραπάνω χρόνο, ίσως τα είχα αποφύγει), αλλά βλέπετε, δεν επρόκειτο για 3-4 κιθάρες, μα για 13….ζωή να’χουν.

Σε επόμενο τεστ, αν βρώ το χρόνο, θα προσπαθήσω να ηχογραφήσω όλες τις κιθάρες, με backing tracks, και οκτάβες, που εδώ παρέλειψα.

Ετσι θα υπάρχει και μια άποψη για το πώς ‘κάθεται’ η κάθε μία στη μίξη. 

 

 

 

Θα επανέλθω με τις κρίσεις και παρατηρήσεις μου, όσον αφορά την ‘αίσθηση’ που σου αφήνει η κάθε μία κιθάρα, γιατί μετά τον ήχο, όλα εκεί παίζουν….

 

 

ΚΙΘΑΡΕΣ (ξεκινώντας από την πιο φθηνή, στην πιο ακριβή)

 

1)  IBANEZ AF-75  ‘2004

2)  EPIPHONE EMPEROR II  ‘98

3)  IBANEZ 2461 JOHNNY SMITH  ’78 (mini humbucker)

4)  GIBSON ES 165 HERB ELLIS  ‘94

5)  GIBSON ES 175  ‘95

6)  GIBSON ES 345  ‘78

7)  HERITAGE EAGLE CLASSIC  ‘98

8 )  GIBSON L-4 CES  ‘92

9)  GIBSON TAL FARLOW  ‘95

10)HERITAGE SUPER EAGLE  ‘2007

11)GIBSON L-5 CES  ‘2005

12)GIBSON JOHNNY SMITH  ’83 (mini humbucker)

13)GIBSON SUPER 400  ‘67  (Vintage De Armond single coil)

 

Περιμένω τα σχόλια και τις ερωτήσεις σας, μεχρι τότε,

Καλή ακρόαση

 

Μάκης Αμπλιανίτης

 

www.makisablianitis.com

www.myspace.com/makisablianitis

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστουμε πολυ για τον κοπο σου,καταπληκτικο τεστ,το δε παιξιμο αδιανοητο!Καλη συνεχεια με το δισκο κι απο μενα. :)

Απο την 5η κ μετα,αυτες τις κιθαρες ουτε απο μακρια δεν επιτρεπεται να τις κοιταμε (καποιες εχουν βγαλει κ ασφαλιστικα μετρα εναντιον μου ) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ακουγοντας αυτα που παιζεις αλλα και τον ΤΡΟΠΟ που παιζεις αποφασισα να ΑΛΛΑΞΩ οργανο...εις το εξης θα παιζω ΑΥΤΟ

 

Doener.jpg

 

;D ;D

 

(Κοινως ακουγοντας σε να παιζεις κιθαρα μια φωνη μεσα μου μου ειπε ακριβως το ιδιο πραγμα που μου ειπε οταν ημουν μικρος και σπουδαζα πιάνο και ειδα τον Σγουρο στην TV : "δεν γινεσαι καλυτερα σουβλατζης αγορι μου?!" :) :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον με αυτό το όργανο Σούπερφακ δεν θα πείνάσεις ποτές!!!

 

Τρομερό το τέστ (και το παίξιμο), +2 κάρμα από μένα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου