Προς το περιεχόμενο

Γρίκι - Γρίκι σε wah pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μπορεί να υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά δεν το βρήκα, όπως και να έχει έχω ένα προβληματάκι και για συμβουλή στο πως να το λύσω σκέφτηκα το εν λόγω φόρουμ!

 

Τελευταία λόγω κάποιων μπαντών που μπήκα κάνω εκτεταμένη χρήση του wah (έχω ένα 535q crybaby). Όμως παρατήρησα τελευταία ότι όπως το πάω πάνω κάτω ακούγεται ένας θόρυβος σαν πόρτα που τρίζει. Όταν το είχα πρωτοπάρει είχα παρατηρήσει εκεί στα δοντάκια από το "γρανάζι" που έχει για να κουνιέται το ποτενσιομετρο ένα άσπρο υγρό (!!!) που προφανώς ήταν για κάτι παρόμοιο και είχα αναρωτηθεί αν αυτό πρέπει να το ξαναβάλω ποτέ.

 

Σκέφτηκα να το λαδώσω αλλά γενικά είμαι φοβιτσιάρης και δεν παίρνω τέτοιες πρωτοβουλίες εύκολα μην το χαλάσω.

 

Καμία συμβουλή; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπέρα φίλε μου , το παθαίνει και το δικό μου μια το χρόνο . Θέλει λίγο γράσο . Τουλάχιστον Εγώ έτσι το λύνω .

Εκεί στο γραναζάκι που περιγράφεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρίκι - Γρίκι, Γρίκι - Γρίκι

εγινε το wah μου μπρικι

οποιος και να το πατησει

δεν μπορει να σταματησει

 

Θελει λαδι να λιγδωσει

και το funk καλα να δωσει

Γρίκι - Γρίκι, Γρίκι - Γρίκι

μπηκαν στο μαντρι οι λυκοι...

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο φορές που μου έχει συμβεί, με διαφορετικά wha, το πρόβλημα ήταν στο πίσω μέρος του πεταλιού στον άξονα/βίδα που το συγκρατεί και όχι στο γρανάζι. Η λύση ήταν ένα ελαφρύ ψέκασμα με WD40 στα σημεία επαφής άξονα-πεταλιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα, μπορεί να υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά δεν το βρήκα, όπως και να έχει έχω ένα προβληματάκι και για συμβουλή στο πως να το λύσω σκέφτηκα το εν λόγω φόρουμ!

 

Τελευταία λόγω κάποιων μπαντών που μπήκα κάνω εκτεταμένη χρήση του wah (έχω ένα 535q crybaby). Όμως παρατήρησα τελευταία ότι όπως το πάω πάνω κάτω ακούγεται ένας θόρυβος σαν πόρτα που τρίζει. Όταν το είχα πρωτοπάρει είχα παρατηρήσει εκεί στα δοντάκια από το "γρανάζι" που έχει για να κουνιέται το ποτενσιομετρο ένα άσπρο υγρό (!!!) που προφανώς ήταν για κάτι παρόμοιο και είχα αναρωτηθεί αν αυτό πρέπει να το ξαναβάλω ποτέ.

 

Σκέφτηκα να το λαδώσω αλλά γενικά είμαι φοβιτσιάρης και δεν παίρνω τέτοιες πρωτοβουλίες εύκολα μην το χαλάσω.

 

Καμία συμβουλή; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στην περίπτωσή σου, το άσπρο υγρό, είναι συνήθως σιλικονούχο γράσο ή μολυβδούχο γράσο. Λέω συνήθως διότι διαφέρει ανάλογα την περίπτωση των υλικών. Δηλαδή άλλο γράσο είναι γιά επαφή πλαστικό με πλαστικό, άλλο πλαστικό με μέταλο και άλλο μέταλο με μέταλο. Επίσης αυτά τα γράσα έχουν "βαθμούς" καθ'ότι διαφέρει στο κάθε ένα από αυτά η πυκνότητά τους ανάλογα με την χρήση - πίεση που θα εξασκηθεί επάνω στα υλικά καί πολύ σημαντικό προς πιά φορά (κίνηση υλικών).

Η χρήση λαδιού ή WD-40 μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα μερικώς και προσωρινά, όμως η φθορά μπορεί να είναι ταχύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ποια φθορά;

 

...εκεί στα δοντάκια από το "γρανάζι" που έχει για να κουνιέται το ποτενσιομετρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γράσσο είμαι οκ δηλαδή, αλλά με λάδι και WD (δεν έχω ιδέα τί είναι αυτό εκτός από σκληρός δίσκος) θα έχω φθορά.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου