Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Deluxe και ΤΟNKER


ierissiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν τα αποτελέσματα απο το πρώτο πείραμα.

Πρώτα έβαλα μία  12AT7 ΣΤΗ v3. Το αποτέλεσμα σχετκά με την ένταση λύθηκε σε μικρό βαθμό αλλά σε μεγάλο βαθμό απώλεια ήχου.Ο ήχος ήταν πάρα πολύ κομπρεσαρισμένος και η χριά μου φάνηκε πολύ πιό vintage απο πρίν.Η παραμόρφωση όταν χρησιμοποιούσα πετάλια είχε αλλάξει εντελώς και χρειαζόταν εντελώς άλλες ρυθμίσεις.Προσωπικά δε μου άρεσε η λάμπα στη θέση αυτή.

Δεύτερο βήμα την έβαλα στην v1 θέση.Εκεί τα πράγματα ήταν κάπως καλύτερα όσον αφορά τον ελεγχο του volume αλλά πάλι ο ήχος είχε αλλάξει προς το χειρότερο.Δεν ήταν τόσο κομπρεσαρισμένος όπως στην v3 αλλά όύτε είχε χάσει και πολλά πρίμα όπως μου είχε πεί ο superfunk.Τα πιό πολλά πρίμα τα έχανε στη v3 .Ηταν πολύ αισθητό.

Επόμενο βήμα 12ΑU7 στη θέση v1.Εδω τα πράγματα πλησίασαν πολύ όσον αφορά αυτό που ζητούσα αλλά η ένταση είχε πέσει τόσο πολύ που έπαιζα στο 12 και ακουγόταν σαν να ήταν στο 2.Εδώ παρατήρησα τη μικρότερη απώλεια ήχου πρός το χειρότερο αλλά πάλι λόγω της μικρής έντασης έφυγε το punch και οι αρμονικές του ενισχυτή.

Γενικώς κάναμε μια τρύπα στο νερό. ;DΑπλά μου έφυγε η περιέργεια και είδα πώς λειτουργουν οι συγκεκριμένες λυχνίες απο κοντα στον ενισχυτή μου.Επόμενο βήμα η 5751 στη v1 θέση.Και αλλαγή μεγαφώνου με ΤΟΝΚΕR.Γενικώς όσον αφορά τον ήχο την καλύτερη αντύπωση μου άφησαν οι μανίσιες 12ΑΧ7,αλλά θα δοκιμάσω και την 5751.

O λυχνίες 12AT7 και 12AU7 (JJ καινούριες στο κουτί τους) βρίσκονται στις Αγγελίες προς πώληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χτές έβαλα μία GE 5751 NOS στη v1 και μου άρεσε πάρα πολύ.Η ένταση δεν έπεσε πολύ όπως με την 12ΑU7 και ο ήχος δεν αλλοιώθηκε πολύ απλά έγινε λίγο πιο κομπρεσαρισμένος και πιο ζεστός.Θα τολμούσα να πώ πώς έγινε και πιο vintage στα αυτιά μου.Το volume μπορώ να το ανοίξω πχ τώρα στο 4 στο δεύτερο κανάλι χωρίς να παραμορφώνει ο ενισχυτής όταν χρησιμοποιώ κιθάρα με διπλούς.Γενικά καθάρισε ο ενισχυτής .Θα τον κρατησω έτσι.Εξάλου μια μικρή λάμπα είναι.Βάζεις βγάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου