Προς το περιεχόμενο

προβλημα του pc με διαφορα προγραμματα ηχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατεβασα σημερα το guitar rig2. Το εκανα μια χαρα install, με το που επιλεγω ομως την καρτα ηχου στο σχετικο μενου το pc κανει καθε φορα restart. Και μαλιστα οταν ξανανοιγει μου βγαζει μηνυμα πως εχει επανελθει απο ενα σοβαρο σφαλμα. Επισης παρομοιο προβλημα ειχα με το cubase, με τη διαφορα οτι το restart γινοταν καθε φορα που εκλεινα το προγραμμα. Επειδη δεν ειχα αλλα τετοιο προβληματα, σκεφτηκα μηπως παιζει καποιο ρολο οτι τα προγραμματα αυτα ειναι και τα δυο προγραμματα η χογραφησεων κλπ. Ποια ειναι η γνωμη σας, τι μπορει να φταει?

 

Υ.Γ. Η καρτα ηχου μου ειναι on-board,δεν εχει ASIO, δεν με ενδιαφερει να λυσω τωρα απαριατητα το προβλημα, μιας και δεν ηχογραφω με τον εξοπλισμο που εχω τωρα. Σε κανενα μηνα ομως θα παρω αλλη κιθαρα,πεταλιερα,κλπ + καρτα ηχου. Και φοβαμαι μηπως εχω παρομοια προβληματα. Σαν μια καλη λυση βλεπω ενα format πριν βαλω την καρτα κ κατι μνημουλες. Τι λετε?

Παρεπιπτοντως, ποια καρτα προτινετε γυρω στα 150€, usb ή firewire, για ηχογραφηση κιθαρας (μαλλον απο boss gt-8), φωνης(οχι σπουδαια πραγματα), keyboard (kai midi), ισως αργοτερα και μπασσου? Μ-audio Audiophile?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμμ....λες? δηλαδη με την καινουρια καρτα και μετα προγραμμα εστω και σπασμενο, που μου το εχει δωσει ομωσ ατομο που το δουλευει κανονικα δεν θα χω προβλημα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ρωτάμε "ποια κάρτα ήχου να πάρω με χ λεφτά" έχει ΥΠΕΡ-ΑΝΑΛΥΘΕΙ σε αυτό το forum (οχι αλλο κάρβουνο) :lol: μέχρι και thread άνοιξε που σχολιάζεται το φαινόμενο ότι ρωτάμε όλοι τα ίδια εδώ μέσα. Κάνε search, θα βρείς περίπου 2983758236 threads που θα είναι σε θέση να σου δώσουν απάντηση.

 

Όσον αφορά το προβληματάκι σου, η έλλειψη ASIO είναι καλός λόγος να γίνεται αυτό. Γενικά Format + Κάρτα ήχου + Σωστό setup κατά 99% θα λύσει το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις ανοιχτο το guitar rig μεσα απο το cubase μην το κλεινεις απο το χ αλλα ανοιγοκλεινε το απο το κουμπι του edit στις ρυθμισεις του καναλιου που το εχεις ανοιχτο.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις ανοιχτο το guitar rig μεσα απο το cubase μην το κλεινεις απο το χ αλλα ανοιγοκλεινε το απο το κουμπι του edit στις ρυθμισεις του καναλιου που το εχεις ανοιχτο.

 

Που κολλάει αυτό?

 

Τελος πάντων...

 

Το πρόβλημα είναι η μη υποστήριξη asio drivers από την κάρτα της μητρικής σου. Ψάξτο και αφού αποφασίσεις να πάρεις την audiophile θα κάνεις δουλειά...

 

Τι pc έχεις? Μήπως είναι κάπως παλιό? Το guitar rig 2 είναι αρκετά βαρύ ειδικά αν το τρέχεις μεσα από το cubase.

 

Δεν φταίει το ότι είναι σπασμένα...

 

Δεν έχω ούτε ενα αυθεντικό πρόγραμμα και κάνω τη δουλειά μου άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε παιδιά δεν φταίει η μη υποστήριξη asio. Ούτως ή άλλως το cubase δίχως asio δεν δουλεύει.

 

 

Σε μένα η μητρική κάρτα ήχου δεν υποστήριζει ασιο, αλλά μια οι ασιο που έρχονταν με το cubase μια το ασιο4ολ και δεν μου τα έχει κάνει ποτέ αυτά!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nik_scarlets μάλλον κατι δεν πααι καλα με τα widows. Φορμάρισμα και κάντα ολα απο την αρχη σωστα. ΜΗΝ βαζεις στο πισι προγραμματα που δεν χρειάζεσαι . .. και καλο ειναι το πισι που εχεις για μουσίκη να μην μπαίνει στο internet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου