Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη ακουστικων ντραμς σε ηλεκτρονικα


susperia13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπυράκο τελικά τριγκάρισες την millenium φοβούμενος μη φθίρειςτα μπίρινκγς έντζς της TAMA;Πες εντυπώσεις και βαθμό δυσκολίας στο σετάρισμα...

Βγαίνει πιο φθηνά το όλο πακέτο με δυο IO η αν πάρει κάποιος ένα td-9, τρίγκερς,  μες χεντς, κύμβαλα και χαρντγουερ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σπυράκο τελικά τριγκάρισες την millenium φοβούμενος μη φθίρειςτα μπίρινκγς έντζς της TAMA;Πες εντυπώσεις και βαθμό δυσκολίας στο σετάρισμα...

Βγαίνει πιο φθηνά το όλο πακέτο με δυο IO η αν πάρει κάποιος ένα td-9, τρίγκερς,  μες χεντς, κύμβαλα και χαρντγουερ;

 

 

γιατί σου πε κανεις ότι πήρα τύμπανα και τα εκανα e-kit  :o ?

 

όχι φίλε μου δεν εκανα τίποτα ακόμα με την TD-6V είμαι και ειμαι και ευχαριστημένος τώρα που τα σύνδεσα με το pc.

 

τωρα όσον αφορα τη τιμή εχω φτιαξει ολοκληρο pdf ρε lava! http://www.noiz.gr/index.php?topic=154617.msg412741#msg412741 ανοιξε το μπες στο thomann βρες τα προιόντα και κάνε σούμα...και πες μας και εμας!  ;)

 

πάντως παίζει να βγαίνει πιο φτηνα από TD-9, ειναι ανάλογα και τί ηλ. πιάτα θα βάλεις...αλλο να βαλεις CY-8 για crash, ride κλπ και αλλο να βάλεις τα CY-14, CY-15, VH-12 κλπ...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν είμαι ντράμερ άλλα έκατσα να φτιαξω ένα DIY E-DRUM SET.

Είχα λοιπόν ενα σετ PEARL EXPORT 1Χkick 1Xsnare 2xtom 1xfloor tom

Αγόρασα ενα TRIGGER I/O

Αγόρασα τρiγγερ της ROLAND RT10 για όλο το σέτ.

Έφτιαξα μόνος μου 2 πιάτα απο σίτες για 12''woofer kai ena 15'' για ride ;)

Αγόρασα ενα (piezo pick up) το ένωσα με ενα θυληκό 1/4TRS STEREO και to εφάρμοσα σε μια σχισμή που ειχα φτιάξει στην σίτα(πιατίνι).

Το ίδιο έκανα και στο άλλο.

ΗΙ-ΗΑΤ έχω ενα paiste και το βγάζω με ενα shure 57αρι και βγαίνουν ολα μπόμπα!!!

Τα πιάτα τα έντυσα με λάστιχο για καλυτερη αίσθηση και έπαιξα με την ευαισθησία απο την κεφαλή.

Πιάνει μέχρι και τριακοστά δευτερα και εξικοστά τέταρτα (rule).Όλο το σετ και στα πιΆτα το ιδιο.

ααααα!!!!ξέχασα πως τα δέρματα τα έβγαλα και έβαλα mesh heads!και πρόσθεσα μια λωρίδα απο ψιλή τσόχα σε καθε τομ πριν τοποθετήσω τα mesh head.

Παίζει απίστευτα και ειναι και design(ατη).

Και απο κόστος;

 

alesis trigger I/O      (100€)(μεταχ)

triggers ROLAND      (5x60€=300€)

προστατευτικό για woofer    (2x3€= 6€)

(piezo pick up)          (2x1,50€=3€)

(plug male) TRS 1/4      (3€)

mesh heads 5x11€  περίπου    55€

 

Σύνολο:470€ περίπου

Στα χρήματα αυτά ξερω οτι για να έχεις το feel και τον εύκολα επεξεργαζόμενος ήχο δεν βρήσκεις τιποτα.

 

ευχαριστώ

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ξεκίνησες DIY γιατί δεν έκανες και τα τριγκερ στα τομ,μποτα,ταμπουρο έτσι? Θα γλύτωνες πολλά χρήματα και θα έβαζες έναν ευχάριστο μπελά ακόμα στο κεφάλι σου.....Φωτογραφίες έχεις από το μωρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βλακεία μου έχεις απόλυτο δίκιο.

Απλά τα πήρα με το σκεπτικό οτι θα ξεμπέρδευα με τα τομ και ταμπούρο και μπότα και θα ασχολιομουν πιο πολυ με τα πιατα.Καλά παίζουν παρα πολλά σχεδια για το πως μπορείς να φτιάξεις e-percussions.εεε και τωρα θα ξεκινήσω το μεγαλωμα του σετ σιγα σιγα.κανα china kana splash(ακι)έτσι και αλλιώς μεχρι 6'' προστατευτικό για ηχείο υπαρχει απο εκεί που τα προμυθεύομαι.βάσεις να χεις να τα βάζεις πανω και καμια κενή τρύπα στην κεφαλή.... ::) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου