Προς το περιεχόμενο

τενοντιτιδα


BURNING13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε βρηκα καποιο καλο θρεντ οποτε ειπα να το ξεκινησω

 

ντραμς ξεκινησα να παιζω μια βδομαδα τωρα με δασκαλο

μεχρι τωρα επαιζα μονο ροκ μπαντ...

 

προβλημα τενοντιτιδας ειχα παλια λογω ταε κβον ντο, πουσαπς κτλ. απο τοτε με προσοχη πηρα περικαρπια σταματησα να κανω πουσαπς μετις παλαμες και γενικα το προσεχα με αποτελεσμα να μη με ξαναπιασει.

χτες απογευμα παρατηρησα οτι η παπια στο δεξι μου χερι ειχε σφιξει απιστευτα. και ποναγε. ετσι ξαφνικα. και αν πιεσω τον αντιχειρα με καποιο αλλο δαχτυλο, γενικα δεν εχει δυνατο γκριπ, ψιλοποναει

 

προφανως θα βαλω το περικαρπιο και θα προσεχω, αλλα εχω μια απορια. τι να ειναι αυτο που εκανε την τενοντιτιδα να ξαναεμφανιστει?

 

σιγουρα απο τον ενθουσιασμο ισως να το παραεκανα με ασκησεις για γκριπ κτλ. ψιλιαζομαι ομως οτι παιζει η μεγαλη βλακεια που εκανα να ειναι το οτι γυρναγα την μπακετα συνεχεια με το δεξι χερι αναμεσα στα δαχτυλα σαν ζογκλερ. ετσι ειπειδη ειμαι καγκουρας λολ.

 

το σκεφτηκα αυτο γιατι ολες τις ασκησεις τις εκανα και με τα 2 χερια ενω μονο στο δεξι με επιασε ο πονος.

 

σταματησα τα γυρισματα, θα το ξεκουρασω, θα μου δωσει και ο δασκαλος συμβουλες, αλλα ηθελα να ανοιξουμε μια συζητηση για το πως προσεχετε ολοι εσεις, αν σας εχει πιασει ποτε (που στανταρ θα σας εχει πιασει μερ τοσες ωρες που κανετε μελετη) για να δουμε ποσο συχνο ειναι αυτο και ποσο σας παει πισω κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχει σημασία μπορεί το δεξί χέρι να είναι πιο ευαίσθητο… γενικά η τενοντίτιδα είναι άσχημο πράγμα και άμα δεν το ξεκουράσεις καλά δεν θα σε αφήσει ποτέ….

 

φυσικοθεραπείες για ανακούφιση και ξεκούραση μέχρι να ιαθεί τελείως…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να καταλαβω κατι παραπανω παο το

Victory favors those who take pains

 

;) να στο μεταφρασω αλλιως........Η ΝΙΚΗ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ........το τι θελω να πω με απλα λαικα ειναι οτι το καλητερο πραγμα για να μην παθεις αυτο που επαθες ειναι να κανεις ενα απλο ζεσταμα αμα δεν κανεις - αυτο ηθελα να πω...........γιατι δεν το αναφερεις στην εναρξη του θρεντ σου αν οντως κανεις ζεσταμα πριν παιξεις γιατι μην ξεχνας οτι το να παιζεις οποιοδηποτε οργανο ειναι μια μορφη ασκησης και γυμναστικης ειτε για τα δαχτυλα αν ειναι κιθαριστας ειτε για ΟΛΟ το σωμα αν εισαι ντραμερ

 

γνωμη μου no offence :) :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλιαζομαι ομως οτι παιζει η μεγαλη βλακεια που εκανα να ειναι το οτι γυρναγα την μπακετα συνεχεια με το δεξι χερι αναμεσα στα δαχτυλα σαν ζογκλερ

Κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτό (και δεν σε βοηθάει και στο παίξιμο...).

Πήγαινε σε γιατρό - κατά προτίμηση αθλητίατρο - και μην ξαναπιάσεις μπακέτα στα χέρια σου μέχρι να σου πει.

Μετά ρώτησε το δάσκαλό σου τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνεις όταν μελετάς ή/και παίζεις.

 

Μπορεί να είναι και καλό που πήρες το μάθημα τόσο νωρίς, γιατί από δω και μπρος είναι βέβαιο ότι θα προσέχεις...

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είμαι κιθαρίστας αλλά οι βασικές αρχές είναι παρόμοιες. Προσωπικά είδα πολύ θετικά αποτελέσματα με εναλλακτικές θεραπείες (ρεφλεξιολογία-βελονισμό). Η τενοντίτιδα ήταν κυρίως στο αριστερό χέρι αλλά είχα πρόβλημα και στα πόδια. Όλα αυτά οφείλονταν στο συνδυασμό στρες-γραφείο-κομπιούτερ-έλλειψη άσκησης κλπ. Αν στραφείς στα εναλλακτικά όμως υπάρχουν δύο προϋποθέσεις: α) να είσαι αισιόδοξος ότι μπορεί να σε βοηθήσουν, γιατί αν έχεις άρνηση-δυσπιστία η θεραπεία μπορεί να μην έχει ιδανικά αποτελέσματα (αφού σε αυτές τις θεραπείες παίζει μεγάλο ρόλο το ψυχολογικό κομμάτι). β) να πας σε κάποιον αυθεντικό και όχι σε κάτι σπα που χρεώνουν 80€ τα 45 λεπτά. Και καλύτερη θεραπεία θα κάνεις και δεν θα σε γδάρουν.

Αν δεν θες τα εναλλακτικά, οπωσδήποτε να αποφύγεις τα αντιφλεγμονώδη που απλώς κουκουλώνουν το πρόβλημα χωρίς να το θεραπεύουν και να βρεις έναν συνδυασμό γάτου ορθοπεδικού-γάτου φυσιοθεραπευτή. Οι φυσιοθεραπείες κάνουν δουλειά.

 

Το πιο βασικό: ποτέ μην παίζεις χωρίς ζέσταμα και μη τα χώνεις μελετώντας. Θέλει χαλαρά. Βασικός λόγος που προκύπτουν οι τενοντίτιδες είναι λάθη στην τεχνική, και ιδίως σφιξίματα. Δες ποιο σημείο του σώματος μπορεί να σφίγγεις όσο παίζεις, γιατί οι σφιγμένες κινήσεις οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια σε πρόβλημα με τένοντες-καρπούς κλπ. Βασικό θέμα η σωστή στάση του σώματος και η χαλαρότητα. Οι ώμοι να μην είναι πάνω αλλά χαλαροί και πεσμένοι. Οι κινήσεις χεριών-ποδιών να γίνονται με αυτοσυγκέντρωση και να σκέφτεσαι ότι "ξεκινούν" από τον κορμό. Μην ξεχνάς να αναπνέεις. Όλα αυτά είναι κοινότατα λάθη μουσικών, ιδίως αυτοδίδακτων (όπως η αφεντιά μου) που οδηγούν σε προβλήματα. Σόρι για το σεντόνι, ελπίζω να βοήθησα.

 

Υ.Γ.:  Συμφωνώ ότι καλό είναι να σταματήσεις να παίζεις αν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη, μέχρι να πας κάπου να δουν το χέρι σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το ζέσταμα είναι σημαντικά (για μενα τουλάχιστον, νοιώθω ότι με βοηθάει πολύ) τα τεντώματα μετά το practice στο pad.

 

Είναι κάποιες ασκήσεις που κάνεις μετά, στις οποίες γυρνάς τα χέρια κρατώντας τα sticks για τέντωμα του καρπού και κάποιων μυών, τις οποίες δυστυχώς δεν μπορώ να τις εξηγήσω γράφοντας. Ψάξ' το αμα σε ενδιαφέρει και ρώτα τον δάσκαλο σου, σίγουρα θα ξέρει.

Και φυσικά μην παίξεις άλλο μέχρι να σου περάσει.

 

 

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και άνοιξε το θέμα ο φίλος θέλω να σας ρωτήσω και για το δικό μου πρόβλημα. Παίζω περίπου ενάμιση χρόνο τύμπανα, είμαι αυτοδίδακτος και τους τελευταίους έξι μήνες με πονάει ο αντίχειρας στο δεξί χέρι σαν να έχει πιαστεί και φτάνει στο σημείο να μουδιάζει το δάκτυλο και να μην μπορώ να κρατήσω την μπαγκέτα. Αυτό γίνεται κυρίως στα γρήγορα κομμάτια όταν κρατάω την μπαγκέτα περισσότερο με τον δείκτη και τον αντίχειρα και ανοίγω λίγο τα υπόλοιπα δάκτυλα για να πηγαίνει πιο γρήγορα το hi hat (είμαι δεξιόχειρας). Κάνω κάποιες ασκήσεις για ζέσταμα και φροντίζω τουλάχιστον τα πρώτα 20-30 λεπτά να ξεκινάω αργά και σιγά σιγά να ανεβάζω το τέμπο. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει? Είναι κάποια τενοντίτιδα ή οφείλεται στο ότι προσπαθώ να παίξω πιο γρήγορα από ότι μου επιτρέπει το επίπεδό μου με αποτέλεσμα να σφίγγομαι και να επιβαρύνω πολύ τούς μύες του χεριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου